Odłów raków i żółwi

Na terenie użytku ekologicznego "Dębina II" w Poznaniu rozpoczęły się działania eliminujące inwazyjne gatunki obce ze środowiska. Zwierzęta te stanowią poważne zagrożenie dla lokalnej fauny i flory. Odłowy skupiają się na żółwiach ozdobnych oraz inwazyjnych gatunkach raków.

Odłowy skupiają się na żółwiach ozdobnych oraz obcych gatunkach raków - grafika artykułu
Odłowy skupiają się na żółwiach ozdobnych oraz obcych gatunkach raków

Żółw ozdobny

Od 17 lipca do 14 sierpnia oraz od 15 września do 15 października 2025 r. prowadzone będą odłowy inwazyjnych gatunków żółwi. Zwierzęta te, często porzucane przez właścicieli, konkurują z rodzimym żółwiem błotnym o pokarm i siedliska, roznoszą groźne choroby, a także zaburzają równowagę biologiczną. Złapane osobniki zostaną przekazane do specjalistycznego azylu dla zwierząt. Mieszkańcy są w szczególności proszeni o niewchodzenie w kontakt z pułapkami oraz niepodejmowanie prób uwalniania zwierząt. Takie działania są nielegalne i mogą podlegać karze.

Inwazyjne raki

W lipcu, sierpniu i wrześniu realizowane są także odłowy inwazyjnych gatunków raków: raka pręgowanego (Faxonius limosus) i raka luizjańskiego (Procambarus clarkii). Gatunki te są nosicielami dżumy raczej (Aphanomyces astaci). To śmiertelna choroba dla europejskich raków, takich jak rak szlachetny (Astacus astacus). W tym czasie mogą wystąpić czasowe ograniczenia dostępu do niektórych części użytku ekologicznego "Dębina II". Prosi się wszystkich odwiedzających o zachowanie ostrożności, przestrzeganie oznaczeń terenowych oraz stosowanie się do zaleceń osób wykonujących odłów.

Możesz pomóc

Zwierzęta te w naszym środowisku nie wzięły się znikąd. Zostały tam w większości porzucone przez osoby, które miały je w prywatnych terrariach i akwariach. Apelujemy o to, aby rozważnie podchodzić do zakupu zwierząt, a w przypadku rezygnacji z nich oddawać je do specjalnych azyli. Należy nadmienić, że pozostawianie ich na wolności jest w Polsce karalne. Co ważne, jeśli zauważysz  zwierzę, co do którego wiesz, że znajduje się na liście Inwazyjnych Gatunków Obcych, powinieneś zgłosić ten fakt do Wydziału Klimatu i Środowiska. W informacji zamieść datę i miejsce obserwacji, liczbę osobników oraz zdjęcie.

AW

Dowiedz się więcej na temat