Zaproszenie na spacer przyrodniczy na terenie użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie"

W sobotę 20 kwietnia 2024 roku o godz. 11.00 odbędzie się kolejny w tym roku spacer przyrodniczy. Tym razem, wspólnie z przewodnikiem - Panem Arturem Golisem, poznamy tajemnice i ciekawostki użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie".

Samiec traszki znajdujący się na kawałku drewna (Fot. A.M. Kubicka) - grafika artykułu
Traszka - samiec (Fot. A.M. Kubicka)

Spacer przyrodniczy na terenie użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie" to dobra okazja do rodzinnego wyjścia czy spędzenia sobotniego przedpołudnia. Wiosna, to dobry moment na obserwację i poznawanie terenów zamieszkałych przez traszki.

Trwa wiosenna masowa migracja płazów do miejsc rozrodu. Ostatnie opady deszczu, wilgotność i temperatura zachęcają do wzmożonej aktywności. Dlatego też na wielu spacerowych alejkach, można stanąć oko w oko z traszką. Jak się wówczas zachować, dlaczego traszki trzeba chronić i jak odwdzięczą się nam traszki latem opowie przewodnik spaceru, Pan Artur Golis.

Spacer będzie połączony z pokazem odławiania traszek i oczywiście wpuszczaniem ich z powrotem do wody. Specjalnie na tą okazję Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał zgodę na odstępstwo od zakazów umyślnego chwytania oraz płoszenia i niepokojenia osobników traszki zwyczajnej na obszarze użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie" w związku z przeprowadzeniem działań edukacyjnych.

Spacer rozpocznie się o godzinie 11:00 przy ul. Piaśnickiej (przystanek os. Lecha) i potrwa około 2 godzin (https://maps.app.goo.gl/GA72KXdyLawAz4eJ8).

UWAGA! Zalecamy zadbać o odpowiednią, wygodną, odzież i obuwie. W trakcie spaceru będziemy się przemieszczać częściowo poza szlakiem. Zapraszamy!

Udział w spacerze jest bezpłatny, obowiązują zapisy pod adresem mailowym: anna_jasinska@um.poznan.pl.

O przewodniku spaceru:

Artur Golis jest pracownikiem służby parków krajobrazowych Wielkopolski. Zawodowo zajmuje się więc ochroną krajobrazu, głównie wiejskiego lecz także obszarów leśnych i mokradłowych. Jako botanik zwraca szczególną uwagę na krajobrazową rolę szaty roślinnej. W swojej wieloletniej działalności edukacyjnej, na polu przyrodniczym wykorzystuje sezonową, siedliskową i sukcesyjną zmienność zbiorowisk roślinnych, populacji i osobników poszczególnych gatunków aby tłumaczyć swoim odbiorcom procesy i zjawiska. Swój przekaz dostosowuje do wymagań słuchaczy wszystkich grup wiekowych. Nie wyobraża sobie edukacji terenowej bez sprowadzenia ze ścieżki i zanurzenia uczestników organizowanych wycieczek w surowej tkance ekosystemów, dając sposobność by zajrzeć, dotknąć, posłuchać, powąchać i posmakować a jeśli trzeba - zabłądzić.