WANDA MARIA BŁEŃSKA

Matka trędowatych, "Dokta", jak nazywali ją Afrykanie, spędziła z nimi, lecząc, opatrując i ucząc, 42 lata. Chorym i pokrzywdzonym przez los poświęciła całe swoje życie. Mała, drobna. Wielka.

Urodziła się 13 października 1911 roku w Poznaniu. W 1928 roku rozpoczęła studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, które ukończyła w 1934 roku. Kolejne dwa lata pracowała w szpitalu i Państwowym Zakładzie Higieny w Toruniu. Realizując swoje zainteresowania, w 1937 roku ukończyła Wyższy Kurs Mikrobiologii Lekarskiej w PZH w Warszawie. Potem pracowała w placówkach zdrowia w Gdańsku i Gdyni.

Była żołnierzem Armii Krajowej. Aresztowana w 1944 roku, następnie więziona w Gdańsku i Toruniu. Po wojnie konsekwentnie podwyższała kwalifikacje, kończąc kurs medycyny tropikalnej dla lekarzy w Hamburgu, Londynie i Liverpoolu. Jako doświadczony lekarz wyjechała do Ugandy i zamieszkała w ośrodku misyjnym, by wkrótce osiąść jako lekarz naczelny w Bulubie nad Jeziorem Wiktorii. Obecnie ośrodek ten, znacznie dzięki niej rozbudowany i unowocześniony, nosi nazwę Buluba Leprosy Center The Wanda Blenska Training Center. Pracowała też w dwóch innych ugandyjskich dystryktach - Busoga i Buganda, w misyjnych ośrodkach dla trędowatych. Oprócz pomocy medycznej niosła też pomoc socjalną i edukacyjną - uczyła pielęgniarstwa, udzielania pierwszej pomocy, rehabilitacji, czytania i pisania. W 1983 roku przeniosła się na dwa lata do leprozorium w indyjskim Puri założonego przez o. Mariana Żelazka.

Specjalne miejsce w jej lekarskiej praktyce zajmowali ludzie trędowaci, dla których była "Matką". Długoletnia, pełniona z wielkim oddaniem praca przyniosła jej liczne odznaczenia i wyróżnienia, m.in. Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (nadany przez Prezydenta RP na Uchodźstwie), honorowe obywatelstwo Ugandy, doktorat honoris causa poznańskiej Akademii Medycznej, watykański Order św. Sylwestra, Złotą Statuetkę Hipolita za "stanie na straży wzorców moralnych i etycznych oraz za pracę na rzecz potrzebujących w Polsce i za granicą", dziecięcy Order Uśmiechu i Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

W 1993 roku wróciła do Polski i zamieszkała w Poznaniu. Tutaj uroczyście obchodzono jej 90. (8 listopada 2001 roku w auli UAM) i 95. (30 października 2006 roku w katedrze) urodziny z udziałem przedstawicieli władz miasta i Kościoła. Obecni na nich byli także poznaniacy, którzy szanują i podziwiają to wszystko, co w odległej Afryce zrobiła.

Jej imię noszą poznańska Szkoła Podstawowa na Piątkowie i Szkoła Podstawowa w Niepruszewie. Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania przyznano dr Wandzie Błeńskiej "w dowód uznania zasług podczas długoletniej, pełnej poświęceń pracy wśród osób trędowatych w Afryce". Decyzję o nadaniu tytułu wpisano w uchwałę Rady Miasta Poznania 15 maja 2001 roku.

30 października 2011 roku, po uroczystej mszy św. w kościele św. Marcina (miejsce chrztu Wandy Błeńskiej) w Sali Renesansowej ratusza odbyła się uroczystość z okazji 100 urodzin Jubilatki połączona z prezentacją książki Wanda Błeńska. Spełnione życie Joanny Malewskiej i Marty Pawelec. Wieczorem przy moście biskupa Jordana wypuszczono "do nieba" sto urodzinowych lampionów i odmówiono różaniec misyjny.

Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 roku w wieku 103 lat.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej