Apel o ustanowienie pomnika przyrody

Radna Maria Lisiecka-Pawełczak interpeluje w sprawie ustanowienia pomnika przyrody.

dorodne rozłorzyste drzewo szerokim pniu i masywnych konarach, w otoczenbiu innych drzew i roślinności krzewiastej - grafika artykułu
Wierzba krucha, fot. Lasy Państwowe (zdjęcie przykłądowe)

Radna prosi o informację czy Miasto planuje przygotować projekt uchwały dotyczący ustanowienia pomnika przyrody: drzew - wierzb przy ulicach Bożywoja i Nadwarciańskiej. Do radnej wielokrotnie zgłaszali się mieszkańcy z prośbą o objęcie szczególną ochroną tych cennych przyrodniczo drzew. Maria Lisiecka-Pawełczak podkreśla, że wierzby posadzone ponad 100 lat temu, są charakterystycznym elementem krajobrazu tej okolicy i apeluje o zainteresowanie się tym tematem.

Miasto w odpowiedzi informuje, że aktualnie w Wydziale Klimatu i Środowiska procedowany jest wniosek Wydziału Urbanistyki i Architektury o objęcie tą formą ochrony przyrody drzew rosnących przy ul. Bożywoja. Wykonana ekspertyza dendrologiczna wraz z inwentaryzacją wykazała zasadność ustanowienia pomnikiem przyrody 44 z 45 zgłoszonych drzew: 39 wierzb kruchych, 2 dębów szypułkowych, 2 olch czarnych i grabu pospolitego. Wszystkie spełniają kryteria zawarte w rozporządzeniu Ministra Środowiska [1]. Obecnie prowadzone są ustalenia z zarządcą działki, na której rosną drzewa oraz jednostkami miejskimi - w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat m.in.: planowanych inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie drzew; ewentualnych planów sprzedaży i dzierżawy gruntów, na których zlokalizowane są drzewa; działań związanych z małą retencją, odprowadzeniem wód opadowych i roztopowych; działań wynikających z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; działań w pasie drogowym (drogi, linie tramwajowe, chodniki, ścieżki rowerowe); planów związanych z pracami pielęgnacyjnymi w obrębie drzew; planów poprowadzenia w bezpośrednim sąsiedztwie przyłączy, oświetlenia, ogrodzeń, elementów małej architektury; wydanych uzgodnień, decyzji i pozwoleń na budowę, ustalonych warunków zabudowy.

Miasto podkreśla, że zadrzewienia alejowe, w szczególności stare ogławiane wierzby, odgrywają dużą rolę w zachowaniu bioróżnorodności. Drzewa te stanowią m.in. cenne siedliska dla wielu gatunków ptaków, ssaków, owadów czy płazów. Zadrzewienia liniowe pełnią także funkcję korytarzy ekologicznych, zapewniając łączność między siedliskami i umożliwiając migrację gatunków. Wydział Klimatu i Środowiska, dostrzegając wartość historyczną i krajobrazową tych zadrzewień, podejmuje szereg działań na rzecz ich zachowania i ochrony jako istotnego składnika lokalnego ekosystemu. Natomiast przedłożenie Radzie Miasta projektu uchwały w sprawie ustanowienia alei drzew pomnikiem przyrody wymaga uprzedniego przeprowadzenia szczegółowej analizy ryzyk, konsekwencji oraz zasadności takiego rozwiązania.

oprac. red.

[1] Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody (Dz. U. z 2017 r. poz. 2300)

Dowiedz się więcej na temat