Program REKARTON na rzecz recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności
Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie zastosowane w Polsce obejmujące cały rynek kartonów do płynnej żywności.
Na podstawie Dobrowolnego Porozumienia powstaje program "REKARTON", którego celem jest wspieranie rozwoju selektywnego zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności. Program zapewni dodatkowe fundusze organizacjom biorącym udział w zbieraniu opakowań, recyklingu oraz edukowaniu konsumentów na temat segregacji opakowań kartonowych. Oznacza to dla środowiska zmniejszenie strumienia odpadów składowanych na wysypiskach oraz jednocześnie spadek zapotrzebowania na celulozę pierwotną o ilość, jaka będzie odzyskiwana.
Prace nad Dobrowolnym Porozumieniem oraz programem "REKARTON" trwały wiele miesięcy. W opracowaniu i realizacji jego koncepcji uczestniczyły środowiska naukowe i eksperckie oraz organizacje działające na rzecz rozwoju gospodarki żywnościowej i opakowaniowej. Na każdym etapie prac utrzymywana była ciągła współpraca z Ministerstwem Środowiska.
Program "REKARTON" wspomoże finansowo sortownie odpadów komunalnych, firmy zajmujące się zbieraniem i wywozem odpadów, oraz gminy tak, aby zapewnić firmom zajmującym się recyklingiem (głównie wytwórcom papieru) regularne dostawy surowca. Środki finansowe na wspomaganie tych organizacji będą pozyskiwane od przedsiębiorstw, które wprowadzają na rynek produkty pakowane w kartony do płynnej żywności na podstawie dobrowolnej "dopłaty recyklingowej". Powołana Rada Porozumienia będzie sprawowała bieżącą kontrolę nad funkcjonowaniem programu "REKARTON" i opracowywała roczne plany operacyjne. Określi także na każdy kolejny rok wysokość dopłaty recyklingowej za tonę opakowań do płynnej żywności wprowadzonych na rynek. Środki uzyskane w ten sposób, będą przeznaczone na rozwój systemu zbierania i recyklingu kartonów do płynnej żywności.
Do końca tego roku, w ramach programu REKARTON, recyklingowi poddane zostanie 3% opakowań po mleku i sokach, czyli prawie 900 ton opakowań kartonowych. Natomiast do 2015 roku w ramach programu odzyskowi poddane będzie 15% takich opakowań.
Program ma przynieść korzyści uczestnikom systemu, przemysłowi papierniczemu, a przede wszystkim środowisku.
Wyniki działalności będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej www.rekarton.pl.
Źródło:
www.rekarton.pl
www.opakowania.com.pl
Zobacz również

Zaproszenie na spacer przyrodniczy w dolinie Bogdanki

Zielone dachy i ogrody wertykalne

Kolejna odsłona zajęć "Nauka poszła w las"
