Zaśmiecony teren wokół parkingu przy ul.Wieruszowskiej

W odczuciu społecznym działania straży w tym względzie są zbyt opieszałe, ponieważ mieszkańcy oczekują natychmiastowych efektów. Tego typu interwencje nie należą jednak do najłatwiejszych - konieczność ustalenia władającego terenem a następnie dotarcia do niego i wreszcie wyegzekwowania doprowadzenia do uporządkowania miejsca. Procedury takie niestety pochłaniają niekiedy sporo czasu, a bywa że sprawa kończy się w Sądzie (brak możliwości ustalenia właściciela lub jego spadkobierców czy też dotarcia do niego z uwagi na miejsce zamieszkania poza granica kraju lub wreszcie opór z jego strony co do uporządkowania zaśmiecenia).
Niebawem zobaczymy jak sprawa będzie się rozwijała w powyższym przypadku. Na chwilę obecną ustalone są już dane właściciela nieruchomości, do którego wystosowano wezwanie do stawiennictwa w siedzibie referatu Grunwald SMMP.
W 2010 roku strażnicy ujawnili 405 nielegalnych wysypisk odpadów. W 351 przypadkach zwrócono się do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami z wnioskiem o ich uprzątnięcie na koszt miasta. W wyniku samodzielnych starań strażników posprzątane zostały 54 wysypiska. W 24 przypadkach strażnicy doprowadzili do rekultywacji zdegradowanych terenów. W wyniku interwencji podjętych przez strażników ustalono 50 sprawców zaśmiecania, w tym 6 ujęto na gorącym uczynku - wszystkich ukarano.
Do pogotowia czystości skierowali 2 980 zleceń wysprzątania pasa drogowego.
Podmiotom odpowiedzialnym za czystość miasta dyżurni przekazali 12 558 uwag dotyczących różnego rodzaju uchybień w tej dziedzinie. Należy dodać, że strażnik każdorazowo sprawdza wykonanie przekazanej uwagi.
Zaśmiecanie miejsc publicznych było powodem 1 159 interwencji wobec osób, które wyrzucając drobne odpady takie jak opakowania po napojach czy niedopałki papierosów w znacznym stopniu pogarszają estetykę miasta.
Zobacz również

Straż Miejska na pikniku "Poznań w formie"

Pożegnanie

Okres lęgowy ptaków - co warto wiedzieć
