Co wiemy o J.B. Quadro?

Od 2 maja w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza na Starym Rynku można oglądać wystawę poświęconą Janowi Baptyście Quadro, architektowi, który zaprojektował poznański ratusz.

Fot. Mateusz Malinowski - grafika artykułu
Fot. Mateusz Malinowski

Zawdzięczamy mu jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Poznaniu, obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek krajowych i zagranicznych. Co roku od prawie 20 lat przyznawana jest przez Miasto Poznań nagroda jego imienia za najlepszą realizację architektoniczną. 

O samym Janie Baptyście Quadro wiemy niewiele. Pochodził z Lugano, miasta leżącego dziś na terenie Szwajcarii, we włoskojęzycznym kantonie Ticino.

Jak to się stało, że trafił do Poznania? Czy trzymały go tu tylko interesy? A może włoski imigrant czuł się tu jak w domu? Czy w Wielkopolsce znalazł miłość i szczęście? Jakim był człowiekiem? Jak potoczyło się jego życie? Czy kiedy umierał ktoś jeszcze myślał o nim jak o sławnym architekcie Poznania? Jakie jeszcze budynki zaprojektował, skoro Ratusz nazywamy jego "najwybitniejszym" a nie "jedynym" dziełem? Co dziś mu zawdzięczamy? W końcu, dlaczego o Janie Baptyście Quadro wiemy tak niewiele?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie na wystawie: ZNANY/nie/ZNANY ARCHITEKT POZNANIA - Jan Baptysta Quadro z Lugano. Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza (należące do Biblioteki Raczyńskich) samo w sobie jest jak najbardziej właściwym miejscem do organizacji wystawy o tej postaci. Mieści się bowiem w kamienicy na Starym Rynku 84, która kiedyś była własnością Jan Baptysta Quadro. Wchodzą do muzeum spójrzcie w górę. Na narożniku kamienicy dostrzeżecie figurę przestawiającą postać architekta.

oprac. red.