Cyber Piątki - jak zgłosić zagrożenie w sieci?

Jeżeli byliście świadkami bezprawnych działań w internecie, możecie pomóc w ich zwalczaniu. Istnieją różne sposoby zgłaszania dostrzeżonych zagrożeń. Poświęcając kilka minut czasu, możecie pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników internetu.

Napis o treści cyber piątki, laptop i kawa na niebieskim tle. - grafika artykułu
Cyber Piątki to cykl, w którym prezentujemy porady dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci

Porady w dalszej części tekstu oczyywiście dotyczą tylko sytuacji, w których zauważyliśmy podejrzane działanie w internecie. Jeżeli staliśmy się ofiarą przestępstwa internetowego, nie wahajmy się jak najszybciej zgłosić to na Policję. Możemy dokonać tego zarówno tradycyjnie, zgłaszając się w najbliższej jednostce Policji lub w prokuraturze, jak i w formie zdalnej. Więcej informacji znajdziemy na podanej stronie internetowej: Zgłoś przestępstwo (gov.pl).

Kontakt z CERT

Niezależnie od tego, czy jesteśmy świadkami cyberprzestęstwa, czy zostaliśmy jego ofiarami - warto zgłosić się z informacją do ekspertów. Jednym z najlepszych i najbardziej efektywnych sposobów zgłaszania zagrożeń jest formularz kontaktowy CERT Polska. Jest to zespół, który pełni obowiązki CSIRT NASK, o którym więcej pisaliśmy tutaj: Cyber Piątki - krajowy system cyberbezpieczeństwa (poznan.pl). Przyjmuje on zgłoszenia zarówno od instytucji, jak i od osób fizycznych.

Do kategorii zgłoszeń, które można zgłosić przez formularz, należą:

  • Złośliwe domeny - czyli takie strony internetowe, które starają się wyłudzić cudze dane osobowe albo pieniądze;
  • Podejrzane wiadomości e-mail/sms - gdy przypuszczamy, że nadawca wiadomości nie ma wobec nas pozytywnych zamiarów;
  • Oszustwa - sklepy internetowe jedynie udające prawdziwe, lub próby przybrania cudzej tożsamości;
  • Złośliwe oprogramowanie - nie tylko w postaci próbek wirusów, ale i plików zaszyfrowanych przy pomocy tzw. ransomware, o których więcej przecztacie tutaj: Cyber Piątki - o wirusach (poznan.pl);
  • Podatności - dostrzeżone przez nas błędy w programach i aplikacjach, które mogą wpływać na bezpieczeństwo ich użytkowników i administratorów;
  • Nielegalne treści - które nie zgłasza się bezpośrednio do CERT NASK, tylko do zespołu Dyżurnet.pl, o którym więcej poniżej;
  • Inne - a więc nie wpasowujące się w pozostałe kategorie, jednak sprawiające wrażenie bycia incydentem zagrażającym bezpieczeństwu w internecie;

Formularz zgłoszenia incydentu do CERT można znaleźć po kliknięciu w link: Zgłoś incydent (incydent.cert.pl).

Nielegalne treści - zgłoszenie do Dyżurnet.pl

Dyżurnet.pl to zespół, który również działa w ramach NASK. Jego praca polega jednak w całości na pozyskiwaniu informacji o nielegalnych treściach w internecie, aby doprowadzić do ich usunięcia.

Zespół Dyżurnet.pl działa szczególnie w kontekście treści, które są związane z wykorzystywaniem dzieci w praktykach związanych ze sferą seksualną. Inne treści, nad których rozpoznaniem pracuje zespół to między innymi twarda pornografia, rasizm, ksenofobia i inne, także te godzące w bezpieczeństwo dzieci.

Aby skorzystać z formularza Dyżurnet.pl, wystarczy kliknąć w link: Zgłoś nielegalne treści (dyzurnet.pl). Można również skorzystać ze skrzynki pocztowej lub numeru telefonu: 0 801 615 005. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Dyżurnet.pl (dyzurnet.pl), na której znajduje się więcej informacji o działaniach zespołu.

Podsumowanie

Działając wspólnie, jesteśmy w stanie sprawić, by korzystanie z sieci było choć odrobinę bezpieczniejsze.

Dzięki prostym w obsłudze formularzom internetowym CERT i Dyżurnet.pl, nie musimy nawet poświęcać na to zbyt wiele czasu. Reagujmy na zagrożenia - dzięki temu pomagamy tym, którzy mniej uważnie korzystają z sieci.

Cykl porad o bezpieczeństwie w Internecie powstał z inicjatywy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. Wszystkie artykuły z cyklu znajdziesz w Bazie wiedzy (poznan.pl).

Zachęcamy do obserwowania Infoteki (poznan.pl/infoteka), żeby nie przegapić kolejnych porad i wielu innych, ciekawych informacji z Poznania.

KS