Czytaj PL w Poznaniu

Poznań po raz kolejny bierze udział w Czytaj PL - największej akcji promującej czytelnictwo. Plakaty, dzięki którym można za darmo pobrać 12 bestsellerowych ebooków, wiszą już na przystankach w całym mieście.

Aby bezpłatnie wypożyczyć książkę, wystarczy pobrać aplikację mobilną Woblink i zeskanować kod QR z plakatu
Aby bezpłatnie wypożyczyć książkę, wystarczy pobrać aplikację mobilną Woblink i zeskanować kod QR z plakatu

Czytaj PL to ogólnopolska akcja, która ma promować czytelnictwo - polega na bezpłatnym wypożyczaniu bestsellerowych e-booków i audiobooków. W tym roku dołączyło do niej 21 polskich miast, w tym Poznań.

By bezpłatnie wypożyczyć książkę, wystarczy pobrać aplikację mobilną Woblink i zeskanować kod QR, który znajduje się na plakacie zapowiadającym wydarzenie. W Poznaniu można znaleźć aż 35 plakatów na przystankach autobusowych i tramwajowych w całym mieście. Zeskanowany kod jest kluczem do wirtualnej biblioteki i pozwala na pobranie ebooków i audiobooków z udostępnionej listy. Na ich przeczytanie i odsłuchanie jest 30 dni.

W tym roku do dyspozycji czytelników jest 12 e-booków i 10 audiobooków o różnej tematyce. "Ucho igielne" Wiesława Myśliwskiego oraz "Nikt nie idzie" Jakuba Małeckiego to idealne propozycje dla miłośników literatury z najwyższej półki. Dla fanów kryminałów i powieści szpiegowskich przygotowano "Listy zza grobu" Remigiusza Mroza, "Dziewczynę o czterech palcach" Marka Krajewskiego oraz uhonorowaną Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej "Skazę" Roberta Małeckiego. "Okrutny książę" Holly Black to propozycja dla osób, które lubią fantastykę, a "Jeszcze się kiedyś spotkamy" Magdaleny Witkiewicz - dla miłośników powieści obyczajowej. Fani reportażu i książek popularnonaukowych mają do wyboru "Chrobot" Tomasza Michniewicza, "Pianie kogutów, płacz psów" Wojciecha Tochmana, "Historię bez cenzury 4" Wojciecha Drewniaka, "Mit motywacji" Jeffa Hadena i "Patologów" Pauliny Łopatniuk.

Każda z 12 książek biorących udział w Czytaj PL została zilustrowana postacią superbohatera lub superbohaterki, którzy ilustrują wpływ danego bestsellera na czytelnika. Autorem postaci jest grafik Jan Kallwejt. Wszystkim, którzy nie będą mogli się zdecydować, co przeczytać, pomoże chatbot na Messengerze. Na podstawie preferencji czytelnika dobierze najlepszą lekturę oraz podpowie, jak pobrać bestsellery.

Akcja ruszyła już po raz piąty. Od jej pierwszej edycji uczestnicy Czytaj PL wypożyczyli aż 300 tysięcy elektronicznych książek. Bezpłatnie czytano na 4 kontynentach, w 16 krajach, a w tym roku do partnerów dołączyło 6 nowych miast.

Przedsięwzięciu towarzyszy akcja "Upoluj swoją książkę". Jej pomysłodawcą jest Instytut Książki, a ambasadorami - 1400 uczniów ze szkół średnich w całej Polsce. Wyposażeni w specjalne koszulki z napisem "Jestem pod wpływem czytania" będą udostępniać za darmo książki swoim znajomym za pomocą umieszczonego na nich kodu QR.

Dla czytelników książek przygotowano także nagrody. W konkursie "Zostań emisariuszem książek - dziel się z ludzkością supermocami" do zdobycia będą czytniki PocketBook, bony do Woblinka, koszulki oraz smartfony. Wystarczy wydrukować plakat akcji i powiesić go w swojej miejscowości w widocznym miejscu. Gadżety będzie można wygrać także u patrona Czytaj PL - portalu Lubimy Czytać.

Akcja Czytaj PL organizowana jest przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink. Partnerami są: Instytut Książki, Minister Edukacji Narodowej, wydawcy: Filia, Jaguar, Wydawnictwo Poznańskie, Znak, Wydawnictwo Otwarte, SQN, Wydawnictwo Literackie, Czwarta Strona, Marginesy oraz miasta: Poznań, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Legnica, Opole, Wrocław, Białystok, Toruń, Katowice, Łódź, Częstochowa, Lublin, Rzeszów, Olsztyn, Przemyśl, Słupsk, Zielona Góra, Płock, Szczecin. Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji to: Obidos, Dublin, Notthingam, Lwów, Iowa City, Barcelona, Reykjavik, Seattle.

Więcej o akcji: https://czytajpl.pl/

 AW