Meleksem na grób bliskich

Od października Miasto Poznań uruchomiło nową usługę dla seniorów. Na miejskich cmentarzach - Junikowie i Miłostowie - za złotówkę seniorzy podjechać meleksem do nagrobka bliskiej osoby i w ten sam sposób wrócić. To kolejny element w pakiecie Poznań Viva Senior.

Pakiet Poznań Viva Senior
Pakiet Poznań Viva Senior

Z usługi mogą skorzystać mieszkańcy Poznania, którzy ukończyli 80 lat albo ci, którzy skończyli 60 lat, ale mają widoczną dysfunkcję narządów ruchu, utrudniającą samodzielne poruszanie się. Aby zgłosić potrzebę skorzystania z transportu, należy wcześniej zadzwonić do Biura Poznań Kontakt pod numer: 61-646-33-44 (połączenie z konsultantem w sprawie usług senioralnych nastąpi po wybraniu klawisza "0"). Usługa będzie realizowana od poniedziałku do piątku, w godz. 7-15, z wyjątkiem dni wolnych od pracy.

Konsultant zamówi przejazd na konkretny dzień i godzinę, ustali też, czy senior przyjedzie sam, czy z osobami towarzyszącymi (w meleksie są maksymalnie trzy miejsca siedzące). Jeśli trzeba, pomoże zlokalizować szukany nagrobek. Uzgodni też miejsce rozpoczęcia kursu, czyli konkretną bramę cmentarną.

Każdy, kto zamówi transport, zostanie dowieziony spod bramy cmentarza do wskazanego nagrobku osoby bliskiej. Kierowca poczeka na seniora ok. 10 min, a następnie odwiezie go z powrotem pod bramę - maksymalny czas usługi to 30 minut. Można też zamówić dojazd do wybranego nagrobka i zrezygnować z jazdy powrotnej - w takim przypadku kierowca nie będzie czekał, a senior będzie musiał wrócić piechotą.

Koszt jednorazowej usługi wynosi 1 zł, zapłacić należy bezpośrednio u przewoźnika i wyłącznie gotówką (najlepiej bilonem). Termin realizacji zależy od liczby zainteresowanych osób.