"Fest ksiegarnia" - najlepsze opinie czytelników wyłonionie!

Jury w składzie: prof. Katarzyna Krzak-Weiss, Katarzyna Wojtaszak, Grzegorz Jura, Katarzyna Kamińska i Karolina Hamling wybrało 13 najlepszych opinii z puli prawie 3 tys. komentarzy nadesłanych w konkursie. Komisja wzięła pod uwagę sprawność językową autorów, ich pomysłowość, oczytanie, emocjonalny wydźwięk wypowiedzi oraz lapidarność i dowcip.

Grafika z lofotypem Fest Księgarni na żółtym tle - grafika artykułu
Fest księgarnia

Jury nagrodziło następujące opinie:

I MIEJSCE - voucher 800 zł

Podczas podróży zawsze szukam małych księgarni. Lubię patrzeć na półki z zagranicznymi książkami, przeglądać albumy, których tytuły brzmią tak obco. Lubię obserwować ludzi ukrytych za regałami z codzienną prasą. Lubię przeglądać stare pocztówki i plakaty, których znaczenia nie rozumiem. Czasami odnoszę wrażenie, że te księgarnie same mnie znajdują. Pojawiają się nagle pośrodku dzielnicy, wabiąc aromatyczną kawą, zapraszają do swojego świata. Za każdym razem, gdy odwiedzam Skład, jestem takim "małym podróżnikiem". Otwieram drzwi, wyjmuję słuchawki i wyciszam telefon. Nasze oczy się spotykają, pada pierwszy uśmiech. Plan zwiedzania jak zawsze ten sam - zaczynamy od ścisłego centrum, później dział reportaże ze świata. Czekam cierpliwie, aż jakiś tytuł mnie odnajdzie. Czasami potrzebna jest mała wskazówka - praktycznych informacji nigdy za wiele. W końcu się żegnamy. Za każdym razem, gdy "wycieczka" dobiega końca, pozostaje to samo wrażenie - liczy się tylko dobry... Skład.

Honorata K. o Składzie Kulturalnym

II MIEJSCE - voucher 600 zł

Zakochani w książkach, oddani Czytelniczkom i Czytelnikom, dla nich każda wartościowa, literacka premiera jest okazją do świętowania! Księgarnia "z Bajki" to miejsce pełne Dobrych Wróżek, Kilometrów Energii jak stąd po Alaskę, to Oaza Spokoju w tym zabieganym i zwariowanym świecie, tworzona przez Niezwykłych Ludzi, którzy wychowują kolejne pokolenia Moli Książkowych. Najlepsi!

Agnieszka O. o Księgarni "z Bajki"

III MIEJSCE - voucher 400 zł

Francis Bacon napisał: "Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie". Mój mąż w latach szkolnych przychodził do tej księgarni ze swoimi rodzicami. Teraz regularnie odwiedzamy tę księgarnię razem z naszymi czterema synami. Każdy zawsze znajdzie coś dla siebie.

Justyna S. o Księgarni Królewskiej

WYRÓŻNIENIA - voucher 200 zł

1. Przeglądanie półek w tej księgarni jest jak rozpakowywanie prezentów świątecznych. Jeśli wyślesz wcześniej maila z listem do Świętego Mikołaja, na pewno znajdziesz upragniony prezent. Jeśli zapomnisz wysłać list, nic straconego, wśród przepełnionych książkami półek na pewno znajdziesz niejedną perełkę. W księgarni jest wszystko. Po lewej gry planszowe, dalej powieści, jeszcze dalej komiksy o superbohaterach. Po prawej podręczniki do nauki języków, przewodniki po odległych krajach i japońskie mangi. A gdzieś pośrodku jeszcze książki kucharskie i używane książki, wśród których można znaleźć prawdziwe perełki, od dawna wyprzedane w innych księgarniach. Jeśli szukasz czegoś, co we wszystkich księgarniach internetowych widnieje jako wyprzedane i już niedostępne, w KiK-u prawdopodobnie wciąż gdzieś to mają ukryte wśród tysięcy innych tomów. A jeśli nie mają, wystarczy zapytać, sympatyczny właściciel jest skłonny poruszyć niebo i ziemię, by to sprowadzić. Drugim czynnikiem, po szerokim wyborze lektur, sprawiającym, że KiK to moja ulubiona księgarnia, jest wspomniana obsługa. Podczas zakupów można pogawędzić o wszystkim, o komiksach, o kuchni, o poznańskich sklepach, o niedoborze miejsca na półkach. Można się spodziewać kilku sympatycznych żartów sytuacyjnych albo polecenia kolejnej książki. KiK nie jest księgarnią, do której wpada się na chwilę po konkretny tytuł i wychodzi po piętnastu minutach. KiK jest księgarnią, do której wybiera się z dużą torbą w spokojne popołudnie albo zabiera się znajomych odwiedzających Poznań, by z dumą powiedzieć: "Zobacz, u Was takich księgarni nie ma".

Marlena C. o Księgarni KiK

2. W każdej księgarni, w której do tej pory bywałam, panowała cisza. Arsenał w tym przypadku niczym nie różni się od innych księgarni. Tutaj też panuje cisza... Jednak jest w tej ciszy coś magicznego. Podczas gdy w innych księgarniach może wydawać się ona niezręczna, tutaj jest nieodłączną częścią Arsenału. Jedyne, co zdołasz usłyszeć, to bicie starego zegara ustawionego na zapierającej dech w piersiach wystawie w oknie albo ciche krzątanie się właściciela księgarni. Zapewniam, że wchodząc tutaj, nie poczujesz się jak u babci na kawie, tylko jak u starszego wujka, który z sympatii do Ciebie pozwala Ci obejrzeć swoją bibliotekę. Taki właśnie jest właściciel Arsenału - jak starszy wujek, a nie zupełnie obca Tobie osoba. Tajemniczy, pełen pasji do książek, świetny doradca oraz człowiek z sercem na dłoni. Podczas gdy Ty poszukujesz trudno dostępnej książki, On oferuje Ci oddanie swojej, z prywatnego zbioru. Każdy klient jest dla niego przyjacielem podzielającym Jego pasję. Nie raz, będąc w księgarni, słyszałam, jak odbiera telefony od klientów - wkłada cały swój wysiłek, aby sprowadzić dane tytuły z innych państw specjalnie dla nich. Promuje czytelnictwo wśród starszych i młodszych. Nie zapominajmy o książkach i o tym, z jakim szacunkiem są one traktowane. Wydawać by się mogło, że każda książka ma przypisane swoje stałe miejsce na półce. Nigdy nie spotkasz bałaganu wśród tysięcy tytułów dostępnych w Arsenale. Nawet pozycje "na promocji", które równie dobrze mogłyby być wrzucone do kartonu, bez większego ładu, tak naprawdę stoją poukładane alfabetycznie. Mogłoby się wydawać, że na miano "ulubionej księgarni" zasługuje sklep, w którym ceny zawsze są niskie, w tle leci typowa "muzyka sklepowa", a obsługujący jedynie sprzedają Ci książkę i nie zadręczają historiami ze swojego życia. Mnie to wygląda zupełnie inaczej. Ulubiona księgarnia pamięta, że liczy się jakość, a nie ilość. Ulubiona księgarnia pachnie mieszanką nowych i starych książek. Ulubiona księgarnia sprawia, że czuję się jak w domu. I co najważniejsze - ulubiona księgarnia to Arsenał.

Zuzanna Ł. o Księgarni Arsenał

3. To unikatowe miejsce w łazarskiej przestrzeni. Księgarnia umieszczona w pięknej secesyjnej kamienicy, przypomina bardziej mały sklepik kolonialny, gdzie po przekroczeniu progu zaskakują nas uginające się od książek regały. Zza małego biureczka w kącie księgarni wita nas zawsze uśmiechnięta pani A., u której jeśli nie znajdziemy książki na półkach, możemy zamówić niemal każdy dostępny w hurtowniach tytuł. Gorąco polecam to klimatyczne, ciepłe miejsce, dzięki któremu ciągle można poczuć atmosferę dawnego Poznania.

Łukasz K. o Księgarni z Klimatem DOBRE MIEJSCE

4. Jest najlepsza, bo z mojego fyrtla. Tak naprawdę doceniam połączenie kawiarni i księgarni. To tu przez chwilę mogę znaleźć czas dla siebie, pijąc kawę i zapoznając się z nowościami na rynku książek. Spokojnie, bez pośpiechu. Znajduję tu pozycję dla dużych i małych. Stonowane wnętrze i "nieoczywisty" dostęp do książek wyróżnia to miejsce na księgarskiej mapie Poznania.

Ina C. o Kahawa Kawa i Książka

5. Gdyby ta księgarnia była książką, tobym ją czytał wielokrotnie.

Konrad H. o Księgarni Wilda

6. Od kiedy sięgnę pamięcią, a mam już 74 lata, zawsze, również z nieżyjącą już moją siostrą pianistką i pedagogiem odwiedzaliśmy "Pasję". Zawsze miło, fachowo obsłużeni. Z uśmiechem, z życzliwością. Nie było rzeczy niemożliwych do zrealizowania, zaspokojenia pragnień klienta. Do chwili obecnej mam kontakt z "Pasją", gdyż pracuję w Filharmonii Poznańskiej jako stroiciel fortepianów, a tam przed każdym koncertem jest stoisko firmy. Życzę dużo dalszych owocnych lat pracy w zaspokajaniu potrzeb muzyków i nie tylko.

Marek K. o Księgarni Muzyczna Pasja

7. W Bookowskim nie tylko się książki kupuje, wybierając z najlepszej, najświeższej i starannie wyselekcjonowanej oferty, ale i o książkach rozmawia, żywo dyskutuje. Księgarnia jest w trakcie pandemii i zamknięcia żywym, bijącym sercem Zamku.

Anna H. o Bookowski. Księgarnia w Zamku

NAGRODY KSIĄŻKOWE

1. Po sąsiedzku, na jeżyckim fyrtlu, najlepszy skład z książkami, do którego mój mały gzub uwielbia przychodzić po knipy dla dzieci, gdy uszpora trochę bejmów.

Łukasz G. o Składzie Kulturalnym

2. Magiczne miejsce, gdzie dzieci odkrywają swoją własną, bezpieczną przystań - miłość do książek.

Joanna Z. o Księgarni "z Bajki"

3. Z uwagi na specjalizację księgarni KiK stwierdziłam, że odpowiednie będzie napisanie chōka jako jej pochlebnej opinii. Chōka to forma japońskiej poezji waka składająca się z naprzemiennych wierszy pięcio- i siedmiosylabowych. Jako osoba zainteresowana kulturą i literaturą Kraju Kwitnącej Wiśni znajduję zasoby KiK-a jako prawdziwy skarb. Mało gdzie można znaleźć podobne pozycje, a do tego osobę na tyle znającą temat, by poprowadzić rozmowę. Kończąc, liczę, że reszta mych odczuć zawarta została w tekście.

Świętym Marcinem

Na ubocze zachodząc

Do tej księgarni

Jak do świata innego

Dla mnie miłego

Po trosze jak w lesie

Nieco ciemniej jest

Wśród wysokich regałów

Wąskich ścieżek

Fantasy pełne półki

Lecz co mnie nęci

To są kwiaty Japonii

Wiele ich jest

W tym barwnym ogrodzie

Mang dużo znajdziesz

Komiksów co niemiara

Prawdziwie patrzę

Ku półce tam gdzieś zboku

Gdzie są Dazai

Edogawa, Soseki

Akutagawa

Kwiatów tych próżno szukać

W ogrodach tak

Innych, o które nie dba

Ręka tak dobra

Znająca swoje krzewy

Violetta C. o Księgarni KiK

Laureaci zostaną poinformowani drogą mailową.

sieci społecznościowe