2 lutego - Światowym Dniem Mokradeł 2016

2 lutego na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł, pod hasłem przewodnim "Mokradła w zrównoważonym rozwoju".

Ustanowiony został dla rozpowszechniania wiedzy na temat funkcji jakie w życiu codziennym człowieka oraz w przyrodzie pełnią tereny podmokłe.

f - grafika artykułu
Fot. UMP (archiwum)

Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest w rocznicę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających międzynarodowe znaczenie, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego, od miejsca podpisania nazywanej Konwencją Ramsarską.

Z okazji Światowego Dnia Mokradeł organizowane są wydarzenia popularyzujące wiedzę o konwencji i obszarach wodno-błotnych.

Dotychczas Konwencję Ramsarską podpisało 169 państw, które wyznaczyły w sumie 2 225 obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu. Polska, która jest stroną Konwencji od 22 marca 1978 r., wyznaczyła na swoim terytorium 13 obszarów.

Celem Konwencji Ramsarskiej jest ochrona i zrównoważone użytkowanie wszystkich mokradeł poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową, co stanowi wkład w osiągnięcie zrównoważonego rozwoju na całym świecie.

Zgodnie z Konwencją Ramsarską obszarami wodno-błotnymi są tereny bagien, błot i torfowisk lub zbiorniki wodne, tak naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących lub płynących, słodkich, słonawych lub słonych, łącznie z wodami morskimi, których głębokość podczas odpływu nie przekracza sześciu metrów. Strony Konwencji, w tym również Polska, zobowiązane są m.in. do wyznaczenia odpowiednich obszarów w celu włączenia ich do listy obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu, wdrożenia planowania mającego na celu ochronę obszarów wodno-błotnych umieszczonych na liście oraz w miarę możliwości racjonalne użytkowanie wszystkich mokradeł, a także współpracy międzynarodowej w zakresie wdrażania Konwencji.

Konwencja Ramsarska jest jedynym układem międzynarodowym w zakresie środowiska, poświęconym określonemu typowi ekosystemu - mokradłom, a państwa, które podpisały Konwencję reprezentują wszystkie regiony geograficzne planety.