Dbamy o zwierzęta zimą

Ptaki i wiewiórki mieszkające w parku Cytadela mają już nowe karmniki. To kolejne konstrukcje zainstalowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej na terenie Poznania. Często zwierzętom chcą pomóc również sami mieszkańcy. Przypominamy o podstawowych zasadach dokarmiania ptaków.

ptaszek - grafika artykułu
wróbel fot. pixabay.com

Zima to to trudny okres dla ptaków i wiewiórek mieszkających w mieście. Krótki dzień oraz niesprzyjające warunki pogodowe nie pozwalają zwierzętom zaspokoić głodu, dlatego tak ważna jest pomoc ze strony człowieka. 

Na terenie poznańskiej Cytadeli ZZM umieścił dwa karmniki dla wiewiórek i jeden dla ptaków. Nowe domki dla zwierząt, dzięki wysypywanej w nich karmie, składającej się z orzechów laskowych i włoskich oraz specjalnej mieszanki ziaren dla ptaków, pozwolą im uzupełnić niedobory pokarmowe. 

Nowe konstrukcje w parku Cytadela to kolejne ptasie jadłodajnie ustawione w Poznaniu. W ubiegłym roku karmniki wyposażone w  poidełka i tablice informacyjne zostały zainstalowane na terenie parków: Izabeli i Jarogniewa Drwęskich, Stanisława Moniuszki, parku na osiedlu Orła Białego, a także na placu Adama Asnyka.

Jak dokarmiać ptaki żeby im nie zaszkodzić?

Poznań jest domem dla ponad 100 gatunków ptaków. Nie wszystkie zimą migrują w cieplejsze rejony, wiele z nich zostaje. Jak zatem dokarmiać ptaki  jednocześnie im nie szkodząc? Podpowiadamy.

  • Dokarmiaj ptaki wyłącznie zimą.
  • Nie wrzucaj pokarmu do wody.
  • Jeśli zdecydowałeś się dokarmiać ptaki - rób to regularnie. Jest to bardzo istotne, szczególnie w okresach silnych mrozów, ponieważ zwierzęta przyzwyczajają się do darmowych stołówek i przestają szukać pożywienia gdzie indziej. 
  • Ptaki można karmić ziarnami zbóż, płatkami i otrębami zbożowymi, a także drobno krojonymi, surowymi lub ugotowanymi bez soli warzywami. Specjalnie przygotowane mieszanki można znaleźć także w sklepach zoologicznych. 
  • Pamiętaj, pod żadnym pozorem nie wolno ptaków karmić jedzeniem zawierającym sól, produktami spleśniałymi i pieczywem.
  • Chleb może powodować schorzenia układu pokarmowego, zaburzania gospodarki wodnej organizmu czy wady zwyrodnieniowe.

ZZM/JZ

sieci społecznościowe