Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Jak co roku, w lutym obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Jest to dobra pora, aby zastanowić się jakiej pomocy możemy udzielić dzikim zwierzętom i czy ta pomoc jest im potrzebna.

Kolorowa grafika z napisem Ogólnoposlski dzień dokarmiania zwierzyny leśnej - grafika artykułu
Źródło: bimKal.pl

Okres zimowy jest to trudny czas dla dzikich zwierząt, dlatego w tych dniach w przypadku grubej warstwy śniegu myśliwi i wolontariusze przygotowują akcje dokarmiania zwierząt w lesie. Według danych od leśników, w Polsce występuje około 25 dni głodowych, w trakcie których pomoc człowieka jest niezbędna. Musimy pamiętać, że samodzielne dokarmianie zwierząt bez wcześniejszego uzgodnienia z leśnikami czy myśliwymi jest niewskazane ponieważ bardzo ważny jest rodzaj i jakość karmy. Nieodpowiednie jedzenie może być przyczyną zachorowania lub śmieci zwierząt.

Pewnie niejedna osoba zastanawia się, czy warto dokarmiać zwierzęta. Dzikie zwierzęta można dokarmiać zwłaszcza w okresie zimowym, jednak pamiętajmy że taką pomoc należy ustalić z leśniczymi lub lokalnym kołem łowieckim. Nasza pomoc musi być rozsądna, aby nie przyniosła więcej szkód niż pożytku. Wielu ciekawych informacji można dowiedzieć się z poniższej audycji Lasów Państwowych.

Link do audycji:

https://youtu.be/fFvRTZCWvZk

https://youtu.be/tqKazpIuzQU