Dzień Kota już za nami!

W dniu 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania pragnie podkreślić, że wolno żyjące koty stanowią realne zagrożenie dla dzikich zwierząt, w szczególności dla ptaków. Właściciele kotów powinni pamiętać, aby nie puszczać bez nadzoru swojego czworonoga.

Grafika przedstawia wiele kotów w różnych pozach i kolorach - grafika artykułu
Źródło: gckbdabrowno.pl

Z okazji Dnia Kota Urząd Miasta Poznania organizuje zbiórkę karmy dla kotów. Karmę (suchą i mokrą dobrej jakości) można przynieść do Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44) oraz do poznańskiej Palmiarni (ul. Matejki 18) w godzinach otwarcia obu placówek. Cała zebrana karma zostanie przekazana osobom działającym w ramach Kociej Opieki Terenowej, które codziennie dokarmiają wolno żyjące koty, a także fundacjom działającym dla dobra zwierząt w Poznaniu.

Wolno żyjące koty stanowią duże zagrożenie dla dzikich zwierząt a w szczególności dla ptaków. Ofiarą kotów padają najczęściej popularne gatunki, które gniazdują w pobliżu ludzkich osiedli. Są to np. wróble, mazurki czy szpaki- gatunki, których liczebność generalnie w Polsce maleje. Na ataki ze strony kotów są również narażone ptaki, które zakładają swoje gniazda na ziemi np.: skowronek czy pliszka żółta. Jak podaje Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (https://www.fdpa.org.pl/wplyw-kotow-na-bioroznorodnosc) naukowcy z Anglii przeprowadzili badania, które pokazują, że za śmierć  30%  tamtejszej populacji wróbla odpowiedzialny jest kot. Koty zabijają najwięcej ptaków na wiosnę (szczególnie w marcu) a najmniej na jesień (w listopadzie). Wynika z tego, że ofiarami kotów padają ptaki młode, co powoduje ograniczenia ptasiej populacji.

W związku z powyższym zawracamy się z prośbą do właścicieli kotów o niewypuszczanie czworonogów bez nadzoru. Wolno żyjące koty często znajdują się w niebezpieczeństwie ze strony ludzi (samochody) oraz innych zwierząt (psy).