Dzisiaj Dzień bez Samochodu

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W piątek, 20 września, w ramach Dnia bez Samochodu będzie można za darmo jeździć komunikacją publiczną obsługiwaną przez ZTM. Również bez biletu pojadą pasażerowie lokalnych pociągów do granicy województwa. Aby skorzystać z darmowego przejazdu wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu.

W piatek, 20 września, w Dniu bez Samochodu będzie można za darmo jeździć komunikacją publiczną
W piatek, 20 września, w Dniu bez Samochodu będzie można za darmo jeździć komunikacją publiczną

Tegoroczna kampania ETZT kładzie nacisk na aktywne środki transportu indywidualnego oraz korzyści, jakie mogą one przynieść naszemu zdrowiu i środowisku.

Jak co roku, kulminacyjnym punktem ETZT jest Dzień bez Samochodu. W piątek, 20 września, po raz kolejny będzie można jeździć komunikacją publiczną w Poznaniu, ale także na terenie gmin ościennych, bez płacenia za bilet. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny na samochód (nie jest wymagany, żeby był to dowód podróżującej osoby).

- Apeluję do skorzystania z darmowych przejazdów na liniach ZTM Poznań na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Zależy nam, aby kierowcy częściej przesiadali się na transport publiczny, który jest systematycznie i konsekwentnie rozbudowywany. Każdy pozostawiony na parkingu samochód i każda podróż wykonana rowerem, tramwajem, autobusem lub pieszo ma pozytywny wpływ na zmniejszenie smogu. Ograniczając jazdę autem dbamy także o własne zdrowie - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wspólnie z Miastem Poznań zrównoważony transport będzie także promować Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu będzie można dojechać do Poznania pociągiem z terenu województwa wielkopolskiego i i przesiąść się na tramwaj lub autobus na liniach ZTM.

Osoby chcące podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w dłuższych relacjach tj. przekraczających granice województwa, będą zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem wg Taryfy Przewozowej danego Przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie.

Zarówno w przypadku darmowych przejazdów koleją, jak i autobusami i tramwajami, jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

ZTM, RB