Konkurs "Zielone miasta": Poznań zajął pierwsze miejsce!

Projekt "Trzymaj ciepło" został uznany za najlepszy w konkursie Ministra Środowiska "Zielone miasta - w stronę przyszłości" w kategorii "Edukacja ekologiczna". Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 11 grudnia w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.

grafika_1 - grafika artykułu
zdj. Lilia Łada-Szczepaniak

Projekt "Trzymaj ciepło" to program bezpłatnych dla mieszkańców badań termowizyjnych budynków, realizowany przez Miasto Poznań wraz z Partnerami (Veolia Energia Poznań S.A. i Veolia Energia Poznań ZEC S.A. oraz Lisner Sp. z o.o.).

Badanie pozwala stwierdzić, którędy ucieka ciepło z domu - czasami są to nieszczelne okna, czasami drzwi, a czasami - nieuczciwie wykonana termomodernizacja. Właściciele budynków dowiadują się, co trzeba uszczelnić lub wyremontować, by płacić niższe rachunki za ogrzewanie z korzyścią dla swojej kieszeni, jest to jednak także niebagatelna korzyść dla środowiska - dzięki temu, że zużywają mniej paliwa do produkcji energii cieplnej, emitują mniej zanieczyszczeń do środowiska.

Od 2009 roku w ciągu sześciu sezonów grzewczych przebadano 2728 budynków mieszkalnych jednorodzinnych i 70 kamienic. 7 edycja "Trzymaj ciepło" rozpoczęła się 3 grudnia tego roku, a chętni do udziału w akcji mogli się rejestrować pod adresem www.trzymajcieplo.pl. W niespełna 48 godzin limit miejsc został wyczerpany.

Nagrodę z rąk Sławomira Mazurka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, odebrał Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMP i pomysłodawca akcji. Dyrektor  podkreślił, jak dumny jest z tej nagrody właśnie dlatego, że przyznano ją w sferze edukacji.

- Edukacja ekologiczna tylko wtedy ma sens, gdy realizuje kilka celów - powiedział. - By była dobra, skuteczna i efektywna, musi być masowa. Taki jest właśnie projekt "Trzymaj ciepło", który organizujemy w Poznaniu już od siedmiu lat. Trafiliśmy już z nim do setek domów, a jego skala jest ogromna. Wystarczy zwrócić uwagę, jak szybko wyczerpuje się limit zapisów na badania.

Dyrektor zwrócił także uwagę na fakt, że akcja jest nie tylko ekologiczna, ale i ekonomiczna, czego o większości działań chroniących środowisko nie da się powiedzieć.
- Bardzo często chętnie deklarujemy poparcie dla ekologii, ale wyborów dokonujemy z punktu widzenia ekonomii - zwrócił uwagę. - Dlatego w Poznaniu podejmujemy działania, które zapewniają jedno i drugie.

Kolejnym efektem edukacyjnym jest ten, że aż jedna trzecia przebadanych w ciągu jednego tylko roku podjęła działania termomodernizacyjne swoich budynków z korzyścią dla siebie i dla środowiska. Dyrektor podkreślił też wsparcie poznańskich mediów, bardzo życzliwie odnoszących się do akcji - oraz pewien skutek uboczny, którego jako jej pomysłodawca raczej nie przewidywał: że mieszkańcy po pierwszych badaniach przeprowadzą termorenowacje swoich budynków i wrócą, by sprawdzić, czy została zrobiona dobrze...

- Cieszę się, że konkurs pokazujący dobre praktyki ekologiczne cieszy się takim zainteresowaniem samorządów - powiedział podsekretarz stanu wręczając nagrody.  - Cieszę się, że są samorządy, które nie boją się zrobić z polityki ekologicznej swojego produktu sztandarowego i to dla mnie prawdziwy zaszczyt, że mogę w imieniu ministra środowiska wręczyć państwu te nagrody.

Warto dodać, że do konkursu zgłosiło się 248 miast, które mogły złożyć maksymalnie dwa wnioski - łącznie więc zgłoszono 294 przedsięwzięcia w trzech kategoriach: "Środowisko i zdrowie", "Oszczędzanie zasobów" i "Edukacja ekologiczna".  W pierwszej kategorii zwyciężył Bieruń za program ograniczania niskiej emicji, w drugiej kategorii najlepsze okazało się Nakło nad Notecią za ekoinnowacyjny system gospodarowania odpadami, a w trzeciej kategorii wygrał Poznań.

To druga nagroda dla Poznania za projekt "Trzymaj ciepło" w tym roku. W październiku ambasada Francji w Polsce przyznała nagrodę za ten projekt w konkursie "Eco-Miasto 2015".

WOŚUMP/el

sieci społecznościowe