Kontrole na drogach - kolejna akcja "Smog"

21 kierowcom w Poznaniu zatrzymano dowody rejestracyjne. To wynik ostatniej akcji "Smog". W środę policjanci na terenie całego kraju kontrolowali stan techniczny samochodów, poruszających się po drogach. Celem takich działań jest wyeliminowanie niesprawnych pojazdów zagrażających bezpieczeństwu i nadmiernie zanieczyszczających środowisko.

Kontrole na drogach - kolejna akcja "Smog"/ fot. Wielkopolska Policja - grafika artykułu
Kontrole na drogach - kolejna akcja "Smog"/ fot. Wielkopolska Policja

Akcja "Smog" ma charakter ogólnopolski. Szeroko zakrojone kontrole prowadzą także policjanci z poznańskiej drogówki. Funkcjonariusze sprawdzają, czy pojazdy poruszające się po drogach mają aktualne badania techniczne oraz czy są one zgodne ze stanem faktycznym, np. czy nie dochodzi do wycieku płynów, czy samochód nie emituje dużej ilości spalin oraz czy zachowane są normy jeśli chodzi o hałas. Zgodnie z przepisami, za przekroczenie norm emisji czy inne wykroczenia wpływające negatywnie na środowisko, grozi mandat karny oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego samochodu.

W środę w Poznaniu 21 kierowcom zatrzymano dowody rejestracyjne.

- W większości przypadków silnik emitował spaliny w ilości przekraczającej dopuszczalną normę. Zdarzało się też, że w aucie występowały usterki, które eliminowały je z dalszej jazdy, najczęściej był to uszkodzony silnik - tłumaczy Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Działania policjantów mają charakter kontrolno-prewencyjny. Pozwalają na wyeliminowanie z ruchu drogowego pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co może wpływać na zwiększoną emisję spalin. Na walce ze smogiem się nie kończy. Podczas kontroli funkcjonariusze reagują również na inne wykroczenia drogowe związane ze stanem technicznym pojazdów.

- W związku z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, a przez to negatywnym wpływem wielu substancji na zdrowie oraz życie zarówno człowieka, jak też całej fauny i flory, smog stał się problemem na skalę światową. Dlatego wszyscy powinniśmy starać się przestrzegać przepisów związanych z emisjami szkodliwych substancji - tłumaczą policjanci z Komendy Głównej Policji.

Zobacz także: Miasto i policja walczą z zanieczyszczeniami powietrza

sieci społecznościowe