Kupujesz nowy sprzęt elektryczny i elektroniczny- stary zostawiasz w sklepie!

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2005r. Nr 180, poz. 1495) od 1 lipca br. stary komputer (kosiarkę, świetlówkę itp.) można oddać nieodpłatnie w sklepie przy zakupie nowego sprzętu tego samego rodzaju. Starego sprzętu nie wolno wyrzucać do ogólnych śmietników, gdyż zużyty sprzęt musi być zbierany selektywnie. Na dodatek takich odpadów nie można oddać dowolnemu zbieraczowi śmieci, a wyłącznie wyspecjalizowanym firmom (w załączniku nr 1 zamieszczono wykaz firm zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych z terenu m. Poznania). Od 1 października 2006r. osoby zainteresowane wyłącznie oddaniem zużytego sprzętu będą mogły znaleźć na stronach internetowych miasta firmy posiadające zezwolenie na odpłatny odbiór tych odpadów. W przypadku naruszenia ww. przepisów Straż Miejska może ukarać karą grzywny (w wysokości 500zł).

Z - grafika artykułu
Zużyty sprzęt

Od 1 lipca br. zbierającymi stali się sprzedający sprzęt elektryczny i elektroniczny (poza sklepami AGD i komputerowymi, wszystkie pozostałe placówki handlujące takimi urządzeniami, np. sklepy ogrodnicze, budowlane, z zabawkami, apteki). Aptekarze również muszą odbierać nieodpłatnie od klientów zużyty sprzęt medyczny tego samego gatunku i w ilości nie większej niż sprzedawany nowy (przede wszystkim: ciśnieniomierze, glukometry, testy płodności). Aptekarze muszą się zgłosić do starostwa, aby uzyskać wpis do odpowiedniego rejestru, a także informować głównego inspektora ochrony środowiska o masie zebranego i przekazanego do przetwarzania zużytego sprzętu (co kwartał). Farmaceuci nie mają natomiast obowiązku jeździć po odbiór starego sprzętu do klienta.
Przypominamy, że przepisy dla sprzedających dotyczą tylko sprzętu dla gospodarstw domowych (i takiego, który da się zastosować w domach). Dla ułatwienia podajemy kilka przykładów sprzętu, który podlega przepisom ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jest to np.: elektryczna zapalarka do gazu, kuchenka gazowa z elementami elektrycznymi, jarzeniówka, świetlówka kompaktowa. Chcąc upewnić się, czy dany sprzęt podlega przedmiotowej ustawie, wystarczy odszukać charakterystyczny znak przekreślonego kosza do śmieci (zał. nr 2), który zadecyduje o dalszych losach urządzenia. W przypadku, gdy towar jest bardzo mały, taki znak producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego mają obowiązek zamieszczać również na opakowaniu zbiorczym, w instrukcji użycia lub gwarancji. Do urządzenia załącza się również informacje o:

  • zakazie umieszczania zużytego wyrobu łącznie z innymi odpadami,
  • potencjalnych skutkach dla zdrowia ludzi i środowiska wynikających z obecności składników niebezpiecznych,
  • masie sprzętu.

Pełną listę wyrobów, które należy zbierać osobno, zawiera załącznik nr 3, w którym znajdują się również informacje o składnikach niebezpiecznych (materiałach lub częściach składowych), które powinny być usunięte ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Sprzedawca nie musi odbierać sprzętu AGD własnym transportem, jeśli przywozi nim nowy sprzęt do domu klienta (w trosce o klienta może jednak odebrać stary sprzęt). To klient ma dowieźć go we własnym zakresie i w tym przypadku zużyty sprzęt wyjątkowo można przewieźć swoim pojazdem, nie mając pozwolenia na transport odpadów.
Unijne wymogi zakładają, żeby od 2008r. w Polsce zbierać 4 kg złomu AGD na obywatela, co spowoduje, że odbierający zużyty sprzęt zaczną wręcz zachęcać do jego oddawania. Komisja Europejska przygotowuje się również do przeglądu dyrektywy dotyczącej zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Wprawdzie raport dotyczący stanu wdrożenia zapisów dyrektywy w poszczególnych krajach członkowskich ma zostać przekazany Parlamentowi i Radzie do 13 lutego 2008 roku, ale Komisja ostro bierze się do pracy, czego dowodem jest opublikowanie w wytycznych do przeprowadzenia przeglądu. Komisja będzie przyglądała się:

  • poziomom nałożonym na kraje członkowskie w zakresie ilości zebranego, odzyskanego, poddanego recyklingowi i ponownie wykorzystanego elektrozłomu;
  • parametrom związanym z procesami przerobu elektrozłomu;
  • zakresowi odpowiedzialności nałożonej na producenta;
  • treści dyrektywy.

W raporcie znajdzie się również ocena zasadności objęcia zakresem dyrektywy nowych rodzajów sprzętu, a także wykluczenia z tego zakresu innych rodzajów sprzętu, w szczególności sprzętu nie przeznaczonego dla gospodarstw domowych oraz charakteryzującego się niską zawartością składników niebezpiecznych.

Załączniki