Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

22 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2000 r. w celu podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństw. Termin nie jest przypadkowy, ponieważ dzień 22 maja to data wejścia w życie Konwencji o różnorodności biologicznej (sporządzona w 1992 roku podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro).

fot. ZDM - grafika artykułu
Bioróżnorodność fot. ZDM

Czym jest różnorodność biologiczna?

Różnorodność biologiczna to inaczej całe bogactwo świata przyrody. To rośliny i zwierzęta i ich siedliska, a także zróżnicowanie genów zawartych w pulach genowych poszczególnych gatunków roślin i zwierząt.

Różnorodności biologicznej grozi niebezpieczeństwo związane z działalnością człowieka. Zanieczyszczenie środowiska, nadmierna eksploatacja zasobów przyrody, a także zmiany klimatyczne, to wszystko powoduje zanikanie naturalnych ekosystemów.  W ciągu ostatnich 40 lat populacja dzikich gatunków na świecie zmniejszyła się o 60%, a wyginięciem zagrożonych jest 1 milion gatunków. Ingerencja człowieka często jest nieodwracalna i nieprzewidywalna.

Każdy z nas może działać na rzecz bioróżnorodności, np. poprzez własnoręcznie przygotowanie  hotelu/domku dla owadów, dbanie o zieleń i wprowadzanie nowych nasadzeń, zagospodarowywanie zielenią balkonów i tarasów, wysiewanie łąk kwietnych, rzadsze koszenie traw, niewprowadzanie gatunków roślin inwazyjnych do środowiska, czy też robienie przemyślanych zakupów produktów spożywczych i odzieży. 

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej Wydział Kształtowana i Ochrony Środowiska zaplanował w czerwcu dla mieszkańców spacer po Cytadeli z przewodnikiem, podczas którego uczestnicy poznają bogactwo gatunkowe roślin tego miejsca. Przewodnicy opowiedzą miedzy innymi o projekcie ogrodu miododajnego, który powstanie na terenie byłego amfiteatru. O terminie spaceru poinformujemy na portalu Środowisko oraz na Facebooku Miasta Poznania.

Mówiąc o bioróżnorodności trzeba pamiętać także o ochronie pszczół oraz innych owadów zapylających. 21 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji Miasto Poznań zorganizowało akcję promocyjno-edukacyjną. Na wybranych przystankach tramwajowych ustawiono stoiska z sadzonkami w doniczkach dla pasażerów komunikacji miejskiej. Mieszkańcy mogą posadzić roślinę dającą pokarm (nektar i pyłek) pszczołom w ogrodzie lub na balkonie i przyczynić się tym samym do ochrony bioróżnorodności.

Z kolei w najbliższą sobotę i niedzielę (22-23 maja) Palmiarnia Poznańska zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniach związanych z Międzynarodowym Dniem Różnorodności Biologicznej oraz Dniem Żółwia. W sobotę w pawilonach Palmiarni odbędą się warsztaty przygotowane we współpracy z fundacją Key 4 Tomorrow, dostepne dla wszystkich odwiedzających. Warsztaty artystyczne odbędą się w godzinach 14:00-17:00, a warsztaty fotograficzne od g. 14:00 do 16:00. Z kolei Dzień Żółwia odbędzie się w tym roku w formie online. Na stronie Palmiarni Poznańskiej na Facebook. Współorganizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

sieci społecznościowe