Rdestowiec - jak z nim walczyć?

Z Azji do Polski
Roślina ta występuje naturalnie w dalekowschodniej Azji. Do Europy została przewieziona jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku. Wtedy miała mieć zastosowanie, jako okaz w ogrodach botanicznych. Przez swój szybki wzrost biomasy, od tamtej pory rozprzestrzeniła się samorzutnie na wielu stanowiskach. Ułatwia jej to przede wszystkim rozmnażanie za pomocą kłączy i rozłogów oraz jego łanowy wzrost. Nie bez przyczyny rdestowiec zaliczany jest do 100 najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie. W Polsce występują: rdestowiec ostrokończysty, rdestowiec sachaliński oraz ich mieszaniec - rdestowiec pośredni.
Usuwanie ze środowiska
Rdestowce powodują zmiany właściwości fizycznych i chemicznych gleby, a tym samym aktywności mikroorganizmów. Ich obecność może prowadzić do zmniejszenia liczebności bezkręgowców, które stanowią pożywienie dla płazów, gadów, ptaków i ssaków.
O odnalezionym stanowisku rdestowca należy powiadomić każdorazowo Wydział Klimatu i Środowiska UMP. W zgłoszeniu należy w miarę możliwości podać lokalizację stanowiska, można dołączyć dokumentację fotograficzną. Służby miejskie poinformowane o takim miejscu będą mogły zaplanować kompleksową eliminację. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska rekomenduje, aby gatunek ten zwalczać przez tzw. siatkowanie, długotrwałe okrywanie ze ściółkowaniem oraz niszczenie przez przepływ prądu elektrycznego o wysokim napięciu.
Inwazyjne Gatunki Obce w Poznaniu
Rdestowiec to nie jedyny IGO w Poznaniu. Oprócz niego występują m.in. niecierpek gruczołowaty, kolczurka klapowana, bożodrzew gruczołowaty oraz barszcz sosnowskiego. Niejednokrotnie stanowią poważne zagrożenie dla rodzimej przyrody. Szczególnie w miejscach, które sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu gatunku. Co więcej, w przypadku barszczu sosnowskiego, bezpośredni kontakt z rośliną może prowadzić do ciężkich oparzeń skóry, dlatego nie powinno się go usuwać samodzielnie bez odpowiednich środków ochrony.
AW
Zobacz również

Program dotacyjny Czyste Powietrze

Światowy Dzień Żółwia

Nowe pomniki przyrody
