Rusza XII edycja akcji bezpłatnych badań kamerą termowizyjną "Trzymaj ciepło"

Mieszkańcy Poznania mogą już zgłaszać budynki do akcji bezpłatnych badań kamerą termowizyjną "Trzymaj ciepło". W tegorocznej edycji akcji zaplanowano przebadanie 350 domów jednorodzinnych i co najmniej 10 kamienic.

zdjęcia_termowizyjne - grafika artykułu
zdjęcia_termowizyjne

Jak co roku zgłaszać można budynki jednorodzinne, bliźniaki i niewielkie wille miejskie z terenu całego Poznania oraz kamienice z mieszkaniami opalanymi węglem, przede wszystkim ze śródmieścia, Wildy, Jeżyc i Łazarza. Ze względu jednak na pandemię COVID-19 wprowadzono zmiany w regulaminie tegorocznej akcji. Badania nie będą prowadzone w tzw. szeregowcach, w których do przeprowadzenia badania konieczne jest przejście przez mieszkanie na tyły budynku. Ekipy nie będą wchodzić do budynków. Mieszkańcy, którzy chcą być obecni przy przeprowadzeniu badania, muszą mieć założone maseczki i zachować dystans minimum 1,5-2 metry.

Formularz rejestracyjny jest już uruchomiony na stronie internetowej www.trzymajcieplo.pl. Przy rejestracji mieszkańcy muszą podać adres budynku, swoje imię i nazwisko oraz telefon i adres mailowy do kontaktu. Jeżeli tylko pogoda na to pozwoli, to pierwsze badania zostaną przeprowadzone w grudniu 2020. Badania prowadzone są w godzinach wieczornych (między 17 a 21), przy temperaturze nie przekraczającej +3 stopni Celsjusza i braku opadów. Z każdego badania zostanie przygotowany raport, który zostanie przesłany mieszkańcom w ciągu czterech tygodni od daty badania.

Pierwsza edycja akcji "Trzymaj ciepło" została zorganizowana z inicjatywy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta oraz firmy Veolia Poznań na przełomie 2009 i 2010 roku. W przeprowadzonych do tej pory 11. edycjach akcji wykonano łącznie ponad 5.200 badań budynków jednorodzinnych oraz ponad 200 badań kamienic.

Co roku, po zakończonej akcji, przeprowadzane są badania ankietowe wśród mieszkańców, których budynki zostały przebadane. Jednym z pytań w ankiecie jest: "Czy zrealizował Pan/Pani inwestycję termomodernizacyjną". W zakończonej właśnie ankiecie aż 46% osób odpowiedziało na to pytanie "Tak".

sieci społecznościowe