Uważaj! Dron może zajrzeć do komina!

Pod koniec września rozpoczęły się badania jakości powietrza przy użyciu specjalistycznego drona. Oblotami został objęty  teren całego miasta, w tym w szczególności: Stare Miasto, Jeżyce, Wilda, Łazarz, Wola, Smochowice, os. Warszawskie, Szczepankowo oraz Świerczewo. Kontrole pomagają namierzyć trucicieli, którzy palą złej jakości paliwem. Jest to kontynuacja ubiegłorocznej akcji - z tą różnicą, że tym razem szczególny nacisk położono na działania po zmroku. w godzinach wieczornych i popołudniowych. 

dron - grafika artykułu
dron

Dron, to efektywne narzędzie, pomagające eliminować sytuacje, w których spalane są różnego rodzaju niedozwolone materiały. Mieszkańcy, już po raz drugi wybrali ten projekt do realizacji w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Zadanie realizuje wyłoniona w ramach przetargu firma LTA Design, która była wykonawcą także ubiegłorocznej akcji podczas której wykonano 30 oblotów. Zadaniem specjalistów jest wykonanie analizy spalin z palenisk domowych za pomocą bezzałogowego systemu latającego. Czujnik podpięty do drona pozwala wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji szkodliwe związki chemiczne (formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne oraz pyły zawieszone - PM 2,5 oraz PM 10), które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na spalanie odpadów. Pomaga to w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko. 

sieci społecznościowe