Węgorz europejski (Anguilla anguilla) wpisany na listę gatunków zagrożonych wyginięciem Konwencji Waszyngtońskiej - CITES

Celem Konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi zwierzętami i roślinami, rozpoznawalnymi ich częściami i produktami pochodnymi. Rzeczpospolita Polska ratyfikowała przystąpienie do Konwencji 12 grudnia 1989 roku. Weszła ona w życie w Polsce 12 marca 1990 roku.
Czternasta Konferencja Stron Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem postanowiła włączyć gatunek węgorza europejskiego do Załącznika II, chcąc ograniczyć w ten sposób jego eksploatację i uzależnić obrót okazami tego gatunku od spełnienia warunków określonych prawem.
W przypadku eksportu, do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć dokumenty świadczące o legalnym pochodzeniu i pozyskaniu okazów, natomiast w przypadku importu - kopię zezwolenia eksportowego CITES. Przy sprowadzaniu żywych okazów dodatkowo do wniosku załącza się zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii o posiadaniu odpowiednich warunków do ich przetrzymywania. Wniosek powinien zawierać dowód dokonania opłaty skarbowej za wydanie zezwolenia.
Wniosek o wydanie zezwolenia oraz informacje dotyczące dokonania opłaty skarbowej są dostępne na stronie internetowej: www.mos.gov.pl/cites-ma.
Zobacz również

Odłów raków i żółwi

Dbajmy wspólnie o zieleń

Dzień UE dla Ofiar Globalnego Kryzysu Klimatycznego
![Powierzchniowa miejska wyspa chłodu i ciepła w Poznaniu. Opracowanie na podstawie mapy Polskiej Agencji Kosmicznej [https://nsisplatforma.polsa.gov.pl/portal] Powierzchniowa miejska wyspa chłodu i ciepła w Poznaniu](/mim/wos/pictures/powierzchniowa-miejska-wyspa-chlodu-i-ciepla-w-poznaniu,pic1,1000,0,452529,show2.jpg?_sst=2.1752054884704)