Zaproszenie na Dzień Ochrony Środowiska 2024

Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania we współpracy z Ogrodem Botanicznym UAM serdecznie zaprasza do udziału w Dniu Ochrony Środowiska.

Źródło: freepik - grafika artykułu
Źródło: freepik

Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Głównym celem obchodów Dnia, było zwrócenie uwagi międzynarodowych społeczeństw na globalną współpracę we wspólnym dążeniu do zmniejszenia zanieczyszczeń.

Obchody Dnia Ochrony Środowiska w Poznaniu rozpoczną się 5 czerwca 2024 r. o godz. 10:00 w Ogrodzie Botanicznym UAM przy ul. Dąbrowskiego 165, będą one trwały aż do godz. 15:00.

Dla uczestników zostaną przygotowane liczne warsztaty przyrodnicze m.in. przez Palmiarnię Poznańską, Wydział Gospodarki Komunalnej, Zakład Zagospodarowania Odpadów, Wielkopolski Park Narodowy, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu i Zakład Lasów Poznańskich. Wśród nich będą warsztaty:

  • "Domek jerzykowy" - te warsztaty będą w pełni poświęcone jerzykom. Będzie można zobaczyć w jakiej budce mieszkają jerzyki,
  • "Grabienie i koszenie - przyrodnicze utrapienie" - podczas tych warsztatów będzie można dowiedzieć się jakie zwierzęta mieszkają w trawie. Odpowiemy również na pytanie: "Dlaczego nie wszędzie warto kosić trawę",
  • "Co je jeż" i "Co je wiewiórka" - mini-warsztaty poświęcone zwierzętom spotykanym w mieście,
  • quiz o Palmiarni Poznańskiej, ogrodnik udzieli porad pielęgnacji roślin doniczkowych,
  • quizy i zabawy dotyczące prawidłowej segregacji odpadów,
  • mini-warsztaty i pokazy dotyczące lasów oraz roślin i zwierząt w nich żyjących
  • stoisko edukacyjne z zakresu utrzymania czystości w mieście, warsztaty z zakresu ponownego wykorzystania przedmiotów,
  • warsztaty przygotowane prze Ogród Botaniczny UAM
  • pogadanki prewencyjne dla dzieci i młodzieży prowadzone m.in. przez Wydział Prewencji Komendy Policji w Poznaniu

Podczas wydarzenia będzie także możliwość uzyskania informacji na temat możliwości uzyskania dofinansowania na likwidację kopciucha w ramach programów Kawka Bis i Czyste Powietrze, dofinansowania na wymianę drzwi i okien oraz tworzenia zewnętrznych ogrodów wertykalnych i zielonych dachów.

Należy zadbać o odpowiednią do pogody, wygodną odzież. Uczestnicy wydarzenia będą się przemieszczać częściowo poza ścieżkami Ogrodu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Z uwagi na duże zainteresowanie organizowanymi przez Wydział wydarzeniami, obowiązują zapisy: do 4 czerwca do godz. 13.00 na adres mailowy: anna_jasinska@um.poznan.pl. Zachęcamy do zgłaszania grupy szkolne, przedszkolne, senioralne. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Znajdziecie Nas na polanie piknikowej naprzeciwko głównego wejścia (lokalizacja). Do zobaczenia!

Załączniki