Zgłoś potrzebę interwencji Eko Patrolu

Zanieczyszczenie powietrza to niezwykle istotny problem środowiskowy. Jego rozwiązanie wymaga odpowiedzialności ekologicznej społeczeństwa oraz szerokiej współpracy wielu różnych środowisk. Również Ty możesz przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście. Reaguj na przypadki spalania odpadów i nieprzestrzegania zapisów uchwały wprowadzającej ograniczenia i zakazy w zakresie spalania paliw stałych. Zgłoś potrzebę interwencji bezpośrednio do Straży Miejskiej.

Działania interwencyjne Straży Miejskiej - grafika artykułu
Działania interwencyjne Straży Miejskiej

W miesiącach jesienno-zimowych funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Poznania prowadzą zintensyfikowane kontrole domowych pieców grzewczych i przydomowych kotłowni oraz miejsc prowadzenia działalności gospodarczej pod kątem ujawnienia spalania materiałów niedozwolonych prawem. Wiele podejmowanych interwencji jest rezultatem zgłoszeń pochodzących od mieszkańców miasta, którzy rozumieją, że palenie śmieci i stosowanie paliw stałych najgorszej jakości powoduje istotne zanieczyszczenie powietrza.

Przypomnijmy, że wspomnianego zgłoszenia można dokonać m.in. telefoniczne pod całodobowym numerem 986, pocztą elektroniczną na adres sm@um.poznan.pl, za pomocą smartfonowej aplikacji INTERWENCJE lub korzystając z formularza internetowego w systemie on-line.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej posiadają upoważnienie Prezydenta Miasta Poznania i w oparciu o art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska uprawnieni są do wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości oraz obiektów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 - na pozostały teren. Ponadto mogą m.in. przeprowadzać badania lub wykonywać inne czynności kontrolne, a także żądać okazania dokumentów mających związek z problematyką kontroli.

Podejmujący działania interwencyjne Eko Partol Straży Miejskiej dysponuje obecnie dwoma specjalistycznymi pojazdami, wyposażonymi w mobilne urządzenie do pomiaru jakości powietrza (analizator zapylenia), a także zestaw do poboru próbek popiołu. Próbki odpadu paleniskowego pobierane przez funkcjonariuszy umieszczane są w metalowym, szczelnie zamykanym i plombowanym pojemniku, a następnie przekazywane są do ekspertyzy do akredytowanego laboratorium pomiarowo-badawczego. Wynik ekspertyzy potwierdza, czy doszło do termicznego przekształcania (spalania) niedozwolonych substancji (śmieci/odpadów) w piecu, z którego została pobrana próbka.

W 2017 roku Straż Miejska przeprowadziła blisko 2 tys. kontroli spalania w domowych instalacjach grzewczych i dokonała 129 pomiarów stężenia pyłu zawieszonego PM10. W 375 przypadkach winnych spalania odpadów ukarano mandatem, zastosowano 48 pouczeń oraz skierowano 4 wnioski do sądu.

Od listopada br. zwiększyły się kompetencje Straży Miejskiej o możliwość karania mandatami za łamanie uchwały wprowadzającej ograniczenia lub zakazy w zakresie spalania paliw stałych.

Uzupełnieniem planowych i interwencyjnych kontroli Straży Miejskiej są działania edukacyjne i informacyjne. Strażnicy miejscy wyjaśniają mieszkańcom miasta wątpliwości związane m.in. z rodzajami zabronionych do stosowania paliw, prowadzą prelekcje w placówkach oświatowych oraz informują o realizowanym przez Miasto programie KAWKA BIS, polegającym na dofinansowaniu zmiany sposobu ogrzewania domów i mieszkań na bardziej przyjazny środowisku. Kolportowane są również ulotki i foldery wydane staraniem Wydziału Ochrony Środowiska UMP, jak również materiały opracowane przez strażników.