Kluczowe dane

Poznań jest jednym z największych miast Polski, które znane jest jako silny ośrodek akademicki, biznesowy i targowy. Mieszka tu około 550 tysięcy osób, co daje Poznaniowi piąte miejsce w Polsce. Aglomeracja poznańska liczy około 1 milion mieszkańców.

Stolica Wielkopolski to ważny węzeł komunikacyjny. Poznań leży w połowie drogi pomiędzy Warszawą a Berlinem. Dojazd do obu stolic zapewnia autostrada A2, do innych miast drogi ekspresowe S11 i S5. W granicach miasta, 15 minut od centrum, znajduje się międzynarodowy port lotniczy Poznań-Ławica.

Poznań to potężne centrum akademickie i naukowe, należące do ścisłej czołówki w Polsce. W mieście działają 22 szkoły wyższe, w tym 8 publicznych, kształcących ponad 112 tysięcy studentów. To oznacza, że co piąty mieszkaniec Poznania jest studentem. Działalność naukową wyższych uczelni uzupełniają dziesiątki placówek naukowo-badawczych i rozwojowych.

Poznań jest ważnym ośrodkiem biznesowym na mapie Polski. W mieście działa ponad 110 tys. podmiotów gospodarczych, a liczba firm z udziałem kapitału zagranicznego jest jedną z największych w Polsce. Większość kapitału zagranicznego pochodzi z Niemiec, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA. Natomiast, najwięcej kapitału inwestycyjnego zainwestowano w produkcję przemysłową, przede wszystkim motoryzacyjną, spożywczą i farmaceutyczną, handel i rynek nieruchmości (w tym biurowych, handlowych, hotelowych i mieszkaniowych). Stolica Wielkopolski jest jednym z głównych ośrodków lokalizacji inwestycji zagranicznych w kraju.

Stopa bezrobocia w Poznaniu wynosi około 1,1% i od lat należy do najniższych w Polsce.

Strategia Rozwoju Miasta Poznania 2020+ zakłada realizację pięciu głównych priorytetów strategicznych:

  • Silna Metropolia
  • Nowoczesna przedsiębiorczość
  • Zielone, mobilne miasto
  • Przyjazne osiedla
  • Wspólnotowość i dialog społeczny.

W związku z tym, priorytetowymi dla Poznania sektorami gospodarki są: produkcja zaawansowana technologicznie, Business Process Outsourcing (BPO), Shared Services Center (SSC), badania i rozwój (R&D), działalność kongresowo-wystawiennicza oraz infrastruktura rekreacyjno-rozrywkowa.

Miasto może się pochwalić szeroką ofertą kulturalną, nowoczesnym transportem publicznym, wysokiej jakości bazą hotelową i restauracyjną oraz współorganizacją różnorodnych wydarzeń sportowych.