Poznań jest usytuowany w zachodniej części Polski, dokładnie w połowie drogi pomiędzy Berlinem a Warszawą. Położenie miasta sprawia, że jest ważnym węzłem kolejowym, drogowym i lotniczym. 

Podróż koleją z Poznania, zarówno do Berlina, jak i do Warszawy zajmuje około 2 godziny 30 minut. Ponadto, rozwój Poznańskiej Kolei Metropolitalnej umożliwia szybki i komfortowy dojazd do centrum miasta z okolicznych miejscowości.

Niekwestionowanym atutem Poznania jest międzynarodowy port lotniczy Poznań-Ławica położony w granicach miasta, zapewniający połączenia z wieloma hubami lotniczymi w całej Europie. Z Poznania można bezpośrednio dolecieć do Londynu, Kopenhagi, Monachium, Frankfurtu, Kijowa oraz Warszawy.

Poznań jest kompaktowym miastem z nowoczesnym transportem publicznym. Obecnie w Poznaniu funkcjonuje 21 linii tramwajowych (19 dziennych oraz 2 nocne) oraz 79 linie autobusowe (58 linii dziennych i 21 nocnych). Ponadto, w Poznaniu można korzystać z systemu rowerów miejskich - w 2018 roku odnotowano ponad 1,65 miliona wypożyczeń. Poznański Rower Miejski to 113 stacji wypożyczeń i prawie 2 000 rowerów (w tym ok. 800 rowerów 4 generacji).

Oprócz tego, w mieście istnieje możliwość skorzystania z kilkuset samochodów, skuterów oraz hulajnóg elektrycznych wypożyczanych na minuty.