Poznań jest usytuowany w zachodniej części Polski, dokładnie w połowie drogi pomiędzy Berlinem a Warszawą. Położenie miasta sprawia, że jest ważnym węzłem kolejowym, drogowym i lotniczym. 

Podróż koleją z Poznania, zarówno do Berlina, jak i do Warszawy zajmuje około 2 godziny 30 minut. Ponadto, rozwój Poznańskiej Kolei Metropolitalnej umożliwia szybki i komfortowy dojazd do centrum miasta z okolicznych miejscowości.

Niekwestionowanym atutem Poznania jest międzynarodowy port lotniczy Poznań-Ławica położony w granicach miasta, z którego można bezpośrednio dolecieć na cztery kontynenty - do najważniejszych miast w Europie (Londynu, Kopenhagi, Monachium, Frankfurtu, Kijowa oraz Warszawy), ale także do Azji, Afryki i Ameryki. Lotnisko oferuje aż 49 tras na liniach regularnych i 33 na liniach czarterowych

Poznań jest kompaktowym miastem z nowoczesnym transportem publicznym. Obecnie w Poznaniu funkcjonuje 21 linii tramwajowych (19 dziennych oraz 2 nocne) oraz 70 linii autobusowych (48 linii dziennych i 22 nocnych). Ponadto, w Poznaniu można korzystać z elektrycznych hulajnóg oraz rowerów.

Oprócz tego, w mieście istnieje możliwość skorzystania z kilkuset samochodów, skuterów oraz hulajnóg elektrycznych wypożyczanych na minuty.