Ranking "Perły Samorządu" 2020

Poznań otrzymał wyróżnienie w kategorii "Lider Dobrych Praktyk" za dwa projekty, które ruszyły w 2019 roku: konferencję pozitive technologies oraz projekt UE "ZaGRAjmy w Wielkopolsce". "Perły Samorządu" to plebiscyt organizowany corocznie przez Dziennik Gazetę Prawną.

Prime Property Prize 2020

Konkurs Prime Property Prize, któego organizatorem jest wydawca wydawca portali PropertyNews.pl i PropertyDesign.pl, ma za zadanie wyłonić firmy oraz projekty, które w ostatnim roku miały największy wpływ na wydarzenia na rynku nieruchomości komercyjnych. 

Poznań zwyciężył w kategorii Miasta Przyjaznego Inwestorom. Nagroda jest potwierdzeniem, że w Poznaniu stwarzamy przedsiębiorcom przyjazne warunki do prowadzania biznesu i należycie ich wspieramy. 

Emerging Europe Business-Friendly Cities Perception 2020 Ranking 

Poznań znalazł się na wysokich miejscach w trzech kategoriach:

  • 3. miejsce w kategorii "LOCAL AUTHORITY SUPPORT"
  • 4. miejsce w kategorii "SMART CITY DEVELOPMENT" (pierwsze miejsce spośród polskich miast w tej kategorii)
  • 6. miejsce w kategorii "QUALITY OF LIFE"

Outsourcing Stars 2019

Poznań zdobył główną nagrodę w kategorii Miasto - najlepsza lokalizacja dla sektora usług dla biznesu. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najdynamiczniej rozwijających się organizacji outsourcingowych, centrów usług wspólnych oraz instytucji otoczenia sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Konkurs realizowany jest nieprzerwanie od siedmiu lat, Poznań zwyciężył w tej kategorii 6-krotnie. Konkurs Outsourcing Stars organizuje fundacja Pro Progressio, zajmująca się rozwojem przedsiębiorczości w Polsce, w szczególności sektora usług dla biznesu.

Analizowane wskaźniki to:

- liczba absolwentów studiów ekonomicznych i informatycznych,

- liczba nowych projektów sektora usług dla biznesu w Poznaniu

- liczba wydarzeń outsourcingowych wspieranych przez Miasto.

Emerging Europe Leaders' Meeting & Awards 2019

W prestiżowym zestawieniu Miasto Poznań zdobyło drugie miejsce w kategorii "City FDI Promotion strategy of the year". Stolicę Wielkopolski wyprzedziło tylko litewskie Wilno, a trzecie miejsce zajęło węgierskie miasto Debrecen, co oznacza, że Poznań ma najlepszą w Polsce i drugą w środkowo-wschodniej Europie strategię pozyskiwania zagranicznych inwestycji.

Poznań został także wyróżniony tytułem "Business Friendly City - Local Authority Support" - jury konkursu doceniło wsparcie lokalnych władz dla pozyskiwania nowych inwestycji oraz rozwoju biznesu.

Stolica Wielkopolski zajęła wysokie 4. miejsce w ogólnym rankingu miast przyjaznych dla biznesu "Business-friendly city of the year" - Poznań jest pierwszym miastem w zestawieniu po europejskich stolicach (Pradze, Wilnie i Warszawie).

Gmina na 5!

Miasto Poznań zdobyło prestiżowy tytuł Gminy na 5! przyznawany przez Instytut Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej. Przebadano ponad 650 gmin z całej Polski. Badano jakość i profesjonalizm obsługi zapytań inwestora i przedsiębiorcy napływających do urzędu. Poznań zajął prestiżowe miejsce w gronie gmin, które najlepiej współpracują z inwestorami i lokalnymi przedsiębiorcami. Poznań znalazł się również w gronie gmin, które po raz trzeci z rzędu zostały wyróżnione i otrzymał wyróżnione specjalne "Złotej Gminy na 5!". Oprócz Poznania otrzymały je gminy: Gdynia, Człuchów, Poniatowa, Czerwonak, Gdańsk, Targówek, Grodzisk Mazowiecki, Rydułtowy, Złotów.

Celem Badania "Gmina na 5!" była analiza działań polskich gmin. Zadania te miały na celu zaprezentować, jak przebiega współpraca gmin z lokalną społecznością oraz pokazać swoje partnerskie nastawienie dla lokalnych przedsiębiorców jak i zewnętrznych inwestorów. Z dużą uwagą analizowano jak gminy wywiązują się z powierzonych oczekiwań, jak również jakich używają narzędzi oraz metod do realizacji zadań - czytamy we wstępie do raportu, który podsumował badanie.

Polskie Miasta Przyszłości 2019/2020

Poznań został wyróżniony w rankingu fDI - Polskie Miasta Przyszłości 2019/20!
Autorzy rankingu, eksperci Financial Times, sklasyfikowali nasze miasto w następujących kategoriach:

TOP 10 Miast ogółem - 4. miejsce
TOP 10 Potencjał gospodarczy - 3. miejsce
TOP 10 Kapitał ludzki i styl życia - 4. miejsce
TOP 10 Miast Przyjaznych dla biznesu - 4. miejsce

TOP 5 Dużych miast - 4. miejsce
TOP 5 Dużych miast Potencjał gospodarczy - 3. miejsce
TOP 5 Dużych miast Kapitał ludzki i styl życia - 4. miejsce
TOP 5 Dużych miast Przyjaznych dla biznesu - 4. miejsce

W rankingu przeanalizowano łącznie 50 miast w Polsce, wśród nich 11 uznanych było za duże - te liczące ponad 250 tys. ludności.

Forbes -  Miasto przyjazne dla biznesu

Poznań dwa razy z rzędu zdobywa drugie miejsce w rankigu Forbesa "Miasto przyjazne dla biznesu", ustępując tylko Warszawie. Główynym kryterium rankingu jest liczba firm w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. W Poznaniu, według danych za 2017 r., funkcjonuje ponad 112,5 tys. podmiotów gospodarczych. Warto dodać, że niemal 160 z tych firm zatrudnia powyżej 250 pracowników. W Poznaniu działa ponad 4 tys. firm z udziałem kapitału zagranicznego.