Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2023/2024

Kolejny rok z rzędu Miasto Poznań podbiło podium w corocznym badaniu fDi Intelligence. Według raportu "Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2023" stolica Wielkopolski jest drugim najbardziej przyjaznym miastem dla biznesu! W ogólnym rankingu zajęła 7. miejsce pośród lokalizacji takich jak Hamburg, Rotterdam czy Manchester. W tym roku Poznań zakwalifikowano w kategorii dużych miast.

Miasto Roku Przyjazne dla Biznesu pod względem wsparcia władz samorządowych

Nagrodę przyznano podczas corocznej gali Future of Emerging Europe Summit and Awards 2022 organizowanej przez Emerging Europe. Ważną częścią osiągnięcia jest fakt, że zgłoszenia dla tej kategorii konkursowej nie były otwarte. Wyniki pochodzą z badania Emerging Europe oraz od ekspertów FDI. Ponad sto miast zostało poddanych szczegółowej analizie w całej kategorii. 

BEST TEAM w V edycji konkursu TOP WOMAN in Real Estate

Dziewczyny z BOI Team zostały nagrodzone w kategorii BEST TEAM przeznaczonej dla zespołów zarządzanych przez kobietę i w ubiegłym roku wyróżniły się na tle innych w tym sektorze. 

Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2022/2023

Poznań został wyróżniony w rankingu fDi Intelligence - Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości! Miasto Poznań znalazło się na 5. miejscu w ogólnej klasyfikacji miast średniej wielkości.

Autorzy rankingu, eksperci Financial Times, sklasyfikowali nasze miasto w następujących kategoriach:

2. miejsce w kategorii przyjazności dla biznesu

4. miejsce w kategorii strategii pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych

8. miejsce w kategorii potencjał ekonomiczny

W rankingu przeanalizowano łącznie 356 miast, które podzielono pod względem liczby ludności na pięć kategorii (Poznań znalazł się wśród miast średnich).

1. miejsce w kategorii miast na prawach powiatu w IV Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce

IV Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce jest prezentowany co roku podczas Europejskiego Kongresu Samorządów, który jest miejscem wymiany poglądów oraz spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. Ranking został przygotowany przez niezależnych naukowców z Fundacji Instytut Studiów Wschodnich (organizatora Forum Ekonomicznego w Karpaczu) we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu na podstawie badania oficjalnych sprawozdań finansowych złozonych przez samorządy do Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Miasto Roku (City of the Year) 2021

Miasto Poznań otrzymało tytuł Miasta Roku (City of the Year) w konkursie organizowanym przez prestiżowy magazyn EuropaProperty. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na dynamiczny rozwój rynków inwestycyjnych Europy Środkowo-Wschodniej oraz dokonań poszczególnych firm z branży nieruchomości komercyjnych. Przyznając Poznaniowi tytuł Miasta Roku, jurorzy docenili między innymi niesłabnące - mimo pandemii - tempo realizacji inwestycji w Poznaniu, prowadzonych zarówno przez Miasto, jak i innych, prywatnych lub instytucjonalnych inwestorów.

CEE Business Services Summit&Awards 2021

Miasto Poznań zwyciężyło w kategorii "najbardziej dynamicznie rozwijające się miasto w Polsce", pokonując Trójmiasto, Katowice i Bydgoszcz. Aby przystąpić do konkursu, należało zaprezentować dane dotyczące wzrostu nowych inwestycji w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu oraz projekty i inicjatywy, które wspierają rozwój branży BPO/SSC. Wydarzenie odbyło się po raz dziewiąty i od lat jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów dla branży usług nowoczesnych w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zrzesza niezależnych ekspertów, przedstawicieli biznesu oraz reprezentantów miast regionalnych.

Prime Property Prize 2020

Konkurs Prime Property Prize, którego organizatorem jest wydawca portali PropertyNews.pl i PropertyDesign.pl, ma za zadanie wyłonić firmy oraz projekty, które w ostatnim roku miały największy wpływ na wydarzenia na rynku nieruchomości komercyjnych.

Poznań zwyciężył w kategorii Miasta Przyjaznego Inwestorom. Nagroda jest potwierdzeniem, że w Poznaniu stwarzamy przedsiębiorcom przyjazne warunki do prowadzania biznesu i należycie ich wspieramy.

Outsourcing Stars 2019

Poznań zdobył główną nagrodę w kategorii Miasto - najlepsza lokalizacja dla sektora Usług dla Biznesu. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najdynamiczniej rozwijających się organizacji outsourcingowych, centrów usług wspólnych oraz instytucji otoczenia sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Konkurs realizowany jest nieprzerwanie od siedmiu lat, Poznań zwyciężył w tej kategorii 6-krotnie. Konkurs Outsourcing Stars organizuje fundacja Pro Progressio, zajmująca się rozwojem przedsiębiorczości w Polsce, w szczególności sektora usług dla biznesu.

Analizowane wskaźniki to:

- liczba absolwentów studiów ekonomicznych i informatycznych,

- liczba nowych projektów sektora usług dla biznesu w Poznaniu

- liczba wydarzeń outsourcingowych wspieranych przez Miasto.

Gmina na 5!

Miasto Poznań zdobyło prestiżowy tytuł Gminy na 5! przyznawany przez Instytut Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej. Przebadano ponad 650 gmin z całej Polski. Badano jakość i profesjonalizm obsługi zapytań inwestora i przedsiębiorcy napływających do urzędu. Poznań zajął prestiżowe miejsce w gronie gmin, które najlepiej współpracują z inwestorami i lokalnymi przedsiębiorcami. Poznań znalazł się również w gronie gmin, które po raz trzeci z rzędu zostały wyróżnione i otrzymał wyróżnione specjalne "Złotej Gminy na 5!". Oprócz Poznania otrzymały je gminy: Gdynia, Człuchów, Poniatowa, Czerwonak, Gdańsk, Targówek, Grodzisk Mazowiecki, Rydułtowy, Złotów.

Celem Badania "Gmina na 5!" była analiza działań polskich gmin. Zadania te miały na celu zaprezentować, jak przebiega współpraca gmin z lokalną społecznością oraz pokazać swoje partnerskie nastawienie dla lokalnych przedsiębiorców jak i zewnętrznych inwestorów. Z dużą uwagą analizowano jak gminy wywiązują się z powierzonych oczekiwań, jak również jakich używają narzędzi oraz metod do realizacji zadań - czytamy we wstępie do raportu, który podsumował badanie.

Forbes - Miasto przyjazne dla biznesu

Poznań dwa razy z rzędu zdobywa drugie miejsce w rankigu Forbesa "Miasto przyjazne dla biznesu", ustępując tylko Warszawie. Główynym kryterium rankingu jest liczba firm w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. W Poznaniu, według danych za 2017 r., funkcjonuje ponad 112,5 tys. podmiotów gospodarczych. Warto dodać, że niemal 160 z tych firm zatrudnia powyżej 250 pracowników. W Poznaniu działa ponad 4 tys. firm z udziałem kapitału zagranicznego.