Sektor usług nowoczesnych (BPO/SSC)

W Poznaniu zainwestowali już:


Archer Daniels Midland (ADM) jest jednym z największych światowych koncernów w branży przetwórstwa rolno-spożywczego. ADM wybrał Poznań na lokalizację swojego centrum finansowo-administracyjnego na Europę.


ALTEN Polska jest częścią ALTEN Group - głównego partnera technologicznego globalnych klientów, który w ciągu 30 lat stał się wiodącym europejskim dostawcą usług doradztwa inżynieryjnego i technologicznego (ECT). Zatrudniając ponad 37.000 pracowników (w tym 88% inżynierów), obecnych w ponad 30 krajach i osiągając obroty przekraczające 2 mld euro, wspiera strategie rozwoju swoich klientów. W zakresie wdrażania innowacji, badań i rozwoju oraz systemów informatycznych rozwija w Polsce bankowość i finanse, branżę lotniczą, kolejnictwo, motoryzację, branżę energetyczną, medycynę, telekomunikację, usługi doradcze oraz automatykę przemysłową. Oddział ALTEN w Poznaniu zatrudnia 98 osób głównie w branży automotive i bankowości. 


A. Schulman Poznań jest częścią organizacji Global Process Solutions Organization w ramach LyondellBasell Group. A. Schulman to wiodący, międzynarodowy dostawca wysokiej jakości mieszanek, kompozytów i proszków z tworzyw sztucznych, który przeniósł swoje centrum usług wspólnych dla EMEA ("Europa, Bliski Wschód i Afryka") z Londerzeel w Belgii do Poznania.


Beiersdorf sukcesywnie wzmacnia swoją obecność w Poznaniu! W kampusie przy ul. Gnieźnieńskiej 32 mieszczą się już trzy spółki z Grupy Beiersdorf: część komercyjna - NIVEA Polska, fabryka - Beiersdorf Manufacturing Poznań oraz BSS Poland - pierwsza na świecie filia Beiersdorf Shared Services, założona na początku 2022 r. Cały zespół w Polsce liczy już prawie 1000 osób, które dbają o rozwój wiodących na wielu rynkach marek, takich jak NIVEA, Eucerin i Bambino. BSS Poland to centrum kompetencji, zatrudniające wysoko wyspecjalizowanych ekspertów w obszarach: Globalne Zespoły IT, Finanse (Supply Chain Controlling), Centrum Kompetencji Supply Chain (Transport i Planowanie), Zakupy Globalne i Regionalne oraz Logistyczna Master Data. Pracownicy BSS Poland współpracują na co dzień z pracownikami Beiersdorf z całego świata. W najbliższym czasie planują dalszy rozwój oraz przejmowanie nowych obszarów biznesowych. 


Bridgestone SSC jest europejskim centrum finansowo-księgowym świadczącym usługi biznesowe dla spółek Bridgestone w Europie. Powstało w 2011 roku, zatrudnia powyżej 200 pracowników, którzy prowadzą obsługę finansowo-księgową dla wewnętrznych partnerów biznesowych w 6 językach europejskich. Bridgestone SSC zlokalizowane jest w biurowcu Maraton w samym centrum Poznania. Firma brała udział w naszej inicjatywie dla sektora usług nowoczesnych, czyli Tygodniu BPO/SSC.


Grupa Carlsberg jest czwartą na świecie firmą piwowarską. Carlsberg stworzył w Poznaniu Carlsberg Shared Services - centrum usług wspólnych świadczące usługi na rzecz innych spółek grupy. Centrum zatrudnia 400 osób i wciąż dynamicznie się rozwija.


Carl Zeiss to niemiecka firma specjalizująca się w produkcji różnorodnego sprzętu optycznego i optoelektroniki. W Poznaniu działa ich centrum finansowo-księgowe.


DFDS to największa firma spedycyjna i logistyczna Europy Północnej. W Poznaniu znajduje się centrum obsługujące procesy finansowo-księgowe, zlokalizowane w biurowcu Globis przy ul Roosevelta.


Duni EFF to własne centrum finansowe firmy Duni. EFF jest skrótem od European Finance Function. Centrum usług wspólnych w Poznaniu specjalizuje się w dziedzinie finansów i rachunkowości.

Od 2011 Duni EFF współpracuje również z klientami zewnętrznymi. Obecnie zatrudnia około 80 pracowników, którzy mówią w 15 różnych językach.


Amerykańska firma finansowa Franklin Templeton to jedna z największych organizacji inwestycyjnych na świecie. Centrum specjalistycznych usług w dziedzinie zarządzania funduszami inwestycyjnymi w Poznaniu działa już 20 lat i zatrudnia ponad 1000 osób. Biuro obecnie mieści się w centrum Poznania w nowoczesym i ekologicznym kompleksie Nowy Rynek.


GSK to największa firma branży farmaceutycznej w Polsce. GSK posiada w Poznaniu Centrum Usług Biznesowych specjalizujące się w zarządzaniu infrastrukturą i procesami IT, będące jednym z sześciu centrów utworzonych w celu podniesienia jakości usług. W 2019 GSK uruchamia w Poznaniu również GSK Finance Hub. Jest to zupełnie nowa organizacja, które zadaniem jest dostarczanie strategicznych analiz finansowych, wykorzystywanych w podejmowaniu decyzji biznesowych przez zarządy we wszystkich oddziałach GSK zlokalizowanych w Europie. Podobne dwa centra są utworzone na innych kontynentach i obsługiwać będą oddziały GSK w pozostałych częściach świata. 


INGKA Business Service Center Sp. z o.o. to centrum usług wspólnych IKEA, obsługujące procesy finansowo-księgowe oraz HR. W Poznaniu zatrudniają około 500 osób, w ciągu 5 lat zamierzają podwoić zatrudnienie.


John Deere Polska Business Service Center to centrum usług dla biznesu zlokalizowane w Poznaniu w biurowcu Business Garden Poznań. Głównym zadaniem poznańskiego Business Service Center jest obsługa wewnętrznych i zewnętrznych klientów John Deere głównie z krajów UE oraz USA w obszarach F&A, HR oraz Translation.


Lumen to globalna firma zatrudniająca ponad 40 000 profesjonalistów, której celem jest wspieranie firm w tworzeniu niesamowitych rzeczy. Kierując się wyzwaniami i możliwościami Przemysłu 4.0, Lumen pomaga zmienić sposób interakcji międzyludzkich oraz sposób, w jaki firmy pozyskują, analizują i działają na danych dzięki elastycznym, inteligentnym, bezpiecznym i opartym na współpracy rozwiązaniom stworzonym dla nowej generacji biznesu.

Aby dowiedzieć się więcej o misji Lumen i opartym na danych podejściu do rozwiązań biznesowych, odwiedź www.lumen.com


Centrum Usług Wspólnych McKinsey EMEA w Poznaniu zdalnie wspiera współpracowników z innych części Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w obszarach takich jak finanse i sprawozdawczość, HR, komunikacja wizualna, operacje biznesowe i usługi asystenckie


Newell Brands (NASDAQ: NWL) jest wiodącym producentem i dystrybutorem produktów konsumenckich z silnym portfolio znanych marek, do których należą m.in. Paper Mate®, Sharpie®, Dymo®, EXPO®, Parker®, Elmer's®, Coleman®, Marmot®, Oster®, Sunbeam®, FoodSaver®, Mr. Coffee®, Graco®, Baby Jogger®, NUK®, Calphalon®, Rubbermaid®, Contigo®, First Alert® i Yankee Candle®.

W polskim oddziale, zespół Newell Brands koncentruje się na międzynarodowej obsłudze klienta i konsumenta. Team odpowiedzialny za Customer Service pomaga naszym partnerom biznesowym w całej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce w trakcie i po zakończeniu procesu sprzedaży. Centrum Dystrybucyjne w Żernikach zapewnia magazynowanie i dostawy towarów. Zespół Consumer Service pomaga naszym konsumentom, tj. użytkownikom produktów Newell, na całym świecie.


Next Technology to międzynarodowa firma zajmująca się m. in. tworzeniem oprogramowania dla brytyjskiej firmy NEXT specjalizującej się w handlu detalicznym. Poza świadczeniem usług outsourcingowych w zakresie rozwiązań IT, w październiku 2021 r., otwarto w biurze w Poznaniu oddział Customer Service z obsługą w języku hebrajskim, który współpracuje z brytyjskim działem obsługi Next.  Dla rozwijającej się się marki Next Technology, zarządzanej i wspieranej przez firmę FlexDev, w oddziale w Poznaniu pracuje obecnie ponad 90 osób w działach wytwarzania oprogramowania, kontroli jakości oraz wsparcia klienta. Platforma sprzedażowa Next współpracuje z międzynarodowymi korporacjami oraz jest zaufanym doradcą dla znanych i cenionych światowych marek na świecie.   


ROCKWOOL Global Business Service Center (RGBS) w Poznaniu jest centrum kompetencyjnym w grupie ROCKWOOL i zajmuje się świadczeniem usług z zakresu księgowości, finansów, IT oraz  HR. Działa w Poznaniu od 2016 r. i zatrudnia już ponad 200 osób.


Transcom jest globalnym specjalistą oferującym usługi w zakresie obsługi klienta, sprzedaży, wsparcia technicznego i usług w zakresie zarządzania wierzytelnościami poprzez rozbudowaną sieć contact center i agentów pracujących zdalnie.
Każdego dnia 30,000 specjalistów Transcom w 69 oddziałach w 26 krajach przeprowadza z klientami rozmowy w ponad 33 językach. Transcom świadczy usługi dla międzynarodowych marek w różnych branżach. 


Volkswagen Group Services to nowoczesne centrum usług wspólnych świadczące usługi wsparcia operacji biznesowych dla europejskich spółek należących do Grupy Volkswagen. Centrum rozpoczęło swoją działalność w 2016 roku, realizując usługi księgowe w ramach trzech obszarów: Księgi Głównej, Należności i Zobowiązań. Odpowiadając na potrzeby rynku, firma konsekwentnie rozwija usługi biznesowe w obszarach Commercial Services, Business Operation Services oraz Logistics, poszerzając zakres operacji o: badania i rozwój, logistykę, IT, obsługę klienta, kontrolę jakości, przetwarzanie i weryfikację danych czy zarządzanie projektami, dostarczając rozwiązania zgodne ze standardami marki Volkswagen. Siedziba Volkswagen Group Services znajduje się w centrum Poznania, nad Wartą. Aby zapewnić najwyższą jakość i płynność usług w 2021 roku został otwarty kolejny oddział w Polsce.