Sektor usług nowoczesnych (BPO/SSC)

W Poznaniu zainwestowali już:


Archer Daniels Midland (ADM) jest jednym z największych światowych koncernów w branży przetwórstwa rolno-spożywczego. ADM wybrał Poznań na lokalizację swojego centrum finansowo-administracyjnego na Europę.


A. Schulman Poznań jest częścią organizacji Global Process Solutions Organization w ramach LyondellBasell Group. A. Schulman to wiodący, międzynarodowy dostawca wysokiej jakości mieszanek, kompozytów i proszków z tworzyw sztucznych, który przeniósł swoje centrum usług wspólnych dla EMEA ("Europa, Bliski Wschód i Afryka") z Londerzeel w Belgii do Poznania.


Bridgestone SSC jest europejskim centrum finansowo-księgowym świadczącym usługi biznesowe dla spółek Bridgestone w Europie. Powstało w 2011 roku, zatrudnia powyżej 200 pracowników, którzy prowadzą obsługę finansowo-księgową dla wewnętrznych partnerów biznesowych w 6 językach europejskich. Bridgestone SSC zlokalizowane jest w biurowcu Maraton w samym centrum Poznania. Firma brała udział w naszej inicjatywie dla sektora usług nowoczesnych, czyli Tygodniu BPO/SSC.


Grupa Carlsberg jest czwartą na świecie firmą piwowarską. Carlsberg stworzył w Poznaniu Carlsberg Shared Services - centrum usług wspólnych świadczące usługi na rzecz innych spółek grupy. Centrum zatrudnia 400 osób i wciąż dynamicznie się rozwija.


Carl Zeiss to niemiecka firma specjalizująca się w produkcji różnorodnego sprzętu optycznego i optoelektroniki. W Poznaniu działa ich centrum finansowo-księgowe.


DFDS to największa firma spedycyjna i logistyczna Europy Północnej. W Poznaniu znajduje się centrum obsługujące procesy finansowo-księgowe, zlokalizowane w biurowcu Globis przy ul Roosevelta.


Duni EFF to własne centrum finansowe firmy Duni. EFF jest skrótem od European Finance Function. Centrum usług wspólnych w Poznaniu specjalizuje się w dziedzinie finansów i rachunkowości.

Od 2011 Duni EFF współpracuje również z klientami zewnętrznymi. Obecnie zatrudnia około 80 pracowników, którzy mówią w 15 różnych językach.


Amerykańska firma finansowa Franklin Templeton to jedna z największych organizacji inwestycyjnych na świecie. Centrum specjalistycznych usług w dziedzinie zarządzania funduszami inwestycyjnymi w Poznaniu działa już 20 lat i zatrudnia ponad 1000 osób. Biuro obecnie mieści się w centrum Poznania w nowoczesym i ekologicznym kompleksie Nowy Rynek.


GSK to największa firma branży farmaceutycznej w Polsce. GSK posiada w Poznaniu Centrum Usług Biznesowych specjalizujące się w zarządzaniu infrastrukturą i procesami IT, będące jednym z sześciu centrów utworzonych w celu podniesienia jakości usług. W 2019 GSK uruchamia w Poznaniu również GSK Finance Hub. Jest to zupełnie nowa organizacja, które zadaniem jest dostarczanie strategicznych analiz finansowych, wykorzystywanych w podejmowaniu decyzji biznesowych przez zarządy we wszystkich oddziałach GSK zlokalizowanych w Europie. Podobne dwa centra są utworzone na innych kontynentach i obsługiwać będą oddziały GSK w pozostałych częściach świata. 


INGKA Business Service Center Sp. z o.o. to centrum usług wspólnych IKEA, obsługujące procesy finansowo-księgowe oraz HR. W Poznaniu zatrudniają około 500 osób, w ciągu 5 lat zamierzają podwoić zatrudnienie.


John Deere Polska Business Service Center to centrum usług dla biznesu zlokalizowane w Poznaniu w biurowcu Business Garden Poznań. Głównym zadaniem poznańskiego Business Service Center jest obsługa wewnętrznych i zewnętrznych klientów John Deere głównie z krajów UE oraz USA w obszarach F&A, HR oraz Translation.


Lumen to globalna firma zatrudniająca ponad 40 000 profesjonalistów, której celem jest wspieranie firm w tworzeniu niesamowitych rzeczy. Kierując się wyzwaniami i możliwościami Przemysłu 4.0, Lumen pomaga zmienić sposób interakcji międzyludzkich oraz sposób, w jaki firmy pozyskują, analizują i działają na danych dzięki elastycznym, inteligentnym, bezpiecznym i opartym na współpracy rozwiązaniom stworzonym dla nowej generacji biznesu.

Aby dowiedzieć się więcej o misji Lumen i opartym na danych podejściu do rozwiązań biznesowych, odwiedź www.lumen.com


Centrum Usług Wspólnych McKinsey EMEA w Poznaniu zdalnie wspiera współpracowników z innych części Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w obszarach takich jak finanse i sprawozdawczość, HR, komunikacja wizualna, operacje biznesowe i usługi asystenckie


ROCKWOOL Global Business Service Center (RGBS) w Poznaniu jest centrum kompetencyjnym w grupie ROCKWOOL i zajmuje się świadczeniem usług z zakresu księgowości, finansów, IT oraz  HR. Działa w Poznaniu od 2016 r. i zatrudnia już ponad 200 osób.


Volkswagen Group Services sp. z o.o. powstało w kwietniu 2016 roku jako AutoVision Polska, centrum kompetencji z obszaru księgowości. W grudniu 2017 roku organizacja rozpoczęła działalność pod nową nazwą nawiązującą bezpośrednio do tradycji marki. Z siedzibą zlokalizowaną w centrum Poznania Volkswagen Group Services skupia się na usługach księgowych dla innych europejskich spółek Volkswagen w ramach trzech obszarów: Księgi Głównej, Należności i Zobowiązań.