Sektor usług nowoczesnych (BPO/SSC)

W Poznaniu zainwestowali już:


Archer Daniels Midland (ADM) jest jednym z największych światowych koncernów w branży przetwórstwa rolno-spożywczego. ADM wybrał Poznań na lokalizację swojego centrum finansowo-administracyjnego na Europę.


A. Schulman Poznań jest częścią organizacji Global Process Solutions Organization w ramach LyondellBasell Group. A. Schulman to wiodący, międzynarodowy dostawca wysokiej jakości mieszanek, kompozytów i proszków z tworzyw sztucznych, który przeniósł swoje centrum usług wspólnych dla EMEA ("Europa, Bliski Wschód i Afryka") z Londerzeel w Belgii do Poznania.


Bridgestone EBS jest europejskim centrum finansowo-księgowym świadczącym usługi biznesowe dla spółek Bridgestone w Europie. Powstało w 2011 roku, zatrudnia powyżej 100 pracowników, którzy prowadzą obsługę finansowo-księgową dla wewnętrznych partnerów biznesowych w 6 językach europejskich. Bridgestone EBS zlokalizowany jest w biurowcu Maraton w samym centrum Poznania. Firma brała udział w naszej inicjatywie dla sektora usług nowoczesnych, czyli Tygodniu BPO/SSC.


Grupa Carlsberg jest czwartą na świecie firmą piwowarską. Carlsberg stworzył w Poznaniu Carlsberg Shared Services - centrum usług wspólnych świadczące usługi na rzecz innych spółek grupy. Centrum zatrudnia 400 osób i wciąż dynamicznie się rozwija.


Carl Zeiss to niemiecka firma specjalizująca się w produkcji różnorodnego sprzętu optycznego i optoelektroniki. W Poznaniu działa ich centrum finansowo-księgowe.


Century Link to trzecia co do wielkości spółka telekomunikacyjna w USA, świadcząca usługi z zakresu szerokopasmowej i bezprzewodowej transmisji danych, połączeń głosowych oraz outsourcingu dla klientów biznesowych i indywidualnych. Poznański oddział firmy to jedyna filia na świecie, w której pracownicy posługują się 12 językami w kontakcie z klientem.


DFDS to największa firma spedycyjna i logistyczna Europy Północnej. W Poznaniu znajduje się centrum obsługujące procesy finansowo-księgowe, zlokalizowane w biurowcu Globis przy ul Roosevelta.


Duni EFF to własne centrum finansowe firmy Duni. EFF jest skrótem od European Finance Function. Centrum usług wspólnych w Poznaniu specjalizuje się w dziedzinie finansów i rachunkowości.

Od 2011 Duni EFF współpracuje również z klientami zewnętrznymi. Obecnie zatrudnia około 80 pracowników, którzy mówią w 15 różnych językach.


Amerykańska firma finansowa Franklin Templeton to jedna z największych organizacji inwestycyjnych na świecie. Centrum specjalistycznych usług w dziedzinie zarządzania funduszami inwestycyjnymi w Poznaniu działa już 20 lat i zatrudnia ponad 1000 osób. Biuro obecnie mieści się w centrum Poznania w nowoczesym i ekologicznym kompleksie Nowy Rynek.


GSK to największa firma branży farmaceutycznej w Polsce. GSK posiada w Poznaniu Centrum Usług Biznesowych specjalizujące się w zarządzaniu infrastrukturą i procesami IT, będące jednym z sześciu centrów utworzonych w celu podniesienia jakości usług. W 2019 GSK uruchamia w Poznaniu również GSK Finance Hub. Jest to zupełnie nowa organizacja, które zadaniem jest dostarczanie strategicznych analiz finansowych, wykorzystywanych w podejmowaniu decyzji biznesowych przez zarządy we wszystkich oddziałach GSK zlokalizowanych w Europie. Podobne dwa centra są utworzone na innych kontynentach i obsługiwać będą oddziały GSK w pozostałych częściach świata. 


INGKA Business Service Center Sp. z o.o. to centrum usług wspólnych IKEA, obsługujące procesy finansowo-księgowe oraz HR. W Poznaniu zatrudniają około 500 osób, w ciągu 5 lat zamierzają podwoić zatrudnienie.


John Deere Polska Business Service Center to centrum usług dla biznesu zlokalizowane w Poznaniu w biurowcu Business Garden Poznań. Głównym zadaniem poznańskiego Business Service Center jest obsługa wewnętrznych i zewnętrznych klientów John Deere głównie z krajów UE oraz USA w obszarach F&A, HR oraz Translation.


Firma Mars znana jest ze swoich kultowych produktów jak M&M'S®, Snickers®, Twix®, czy Orbit®, które wywołują uśmiech na twarzach milionów ludzi na całym świecie. Codziennie tworzy też lepszy świat dla zwierząt, zaspokajając zdrowotne i żywieniowe potrzeby psów i kotów, dzięki m.in. markom: Pedigree®, Whiskas®, Sheba® czy Perfect Fit™. W Polsce, Mars to również jednostki biznesowe, które wspierają biznes w zakresie: operacji finansowych - Mars Global Services Finance oraz usług zakupowych - Mars Global Services Commercial.

MARS Global Services Finance to powstałe w 2014 roku centrum świadczące usługi księgowo-finansowe dla 52 jednostek biznesowych Mars w blisko trzydziestu krajach europejskich. Obecnie zatrudniamy ponad 300 Współpracowników mówiących łącznie w 10 językach.

Kluczowe procesy MGS Finance obejmują:

 • Rozliczenia zobowiązań (Accounts Payable)
 • Rozliczenia należności (Accounts Receivable)
 • Rozliczenia wewnątrzgrupowe (Intercompany Billing)
 • Księga główna (General Ledger)
 • Środki trwałe (Fixed Assets)
 • Płace i rozliczenia czasu pracy (Payroll/Time&Attendance)
 • Księgowanie wydatków pracowniczych i podróży służbowych (Travel&Expenses)

MARS Global Services Commercial to działające od 2015 roku centrum świadczące usługi zakupowe dla ponad 200 jednostek biznesowych Mars w 5 regionach na całym świecie. W biurze zlokalizowanym w budynku Andersia Business Center pracuje blisko 100 Współpracowników.

Kluczowe procesy MGS Commercial obejmują:

 • Zakupy pośrednie (Indirects)
 • Zakupy bezpośrednie (Directs)
 • Przetargi i zapytania ofertowe online (eSourcing)
 • Zarządzanie danymi dostawców (Vendor Master Data)
 • Ciągłe doskonalenie procesów zakupowych (Continuous Improvement)

Centrum Usług Wspólnych McKinsey EMEA w Poznaniu zdalnie wspiera współpracowników z innych części Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w obszarach takich jak finanse i sprawozdawczość, HR, komunikacja wizualna, operacje biznesowe i usługi asystenckie


ROCKWOOL Global Business Service Center (RGBS) w Poznaniu jest centrum kompetencyjnym w grupie ROCKWOOL i zajmuje się świadczeniem usług z zakresu księgowości, finansów, IT oraz  HR. Działa w Poznaniu od 2016 r. i zatrudnia już ponad 200 osób.


Volkswagen Group Services sp. z o.o. powstało w kwietniu 2016 roku jako AutoVision Polska, centrum kompetencji z obszaru księgowości. W grudniu 2017 roku organizacja rozpoczęła działalność pod nową nazwą nawiązującą bezpośrednio do tradycji marki. Z siedzibą zlokalizowaną w centrum Poznania Volkswagen Group Services skupia się na usługach księgowych dla innych europejskich spółek Volkswagen w ramach trzech obszarów: Księgi Głównej, Należności i Zobowiązań.