Mapa potencjału solarnego

Mapa potencjału solarnego dla miasta Poznania stanowi analizę energetyczną dachów poznańskich budynków. Dla każdego dachu na terenie Poznania zostały przeprowadzone obliczenia, których rezultatem jest ilość energii słonecznej docierającej w ciągu roku do połaci dachowych.

mapa, budynki - grafika artykułu
Mapa potencjału solarnego w wersji rastra z oznaczeniem obszarów o różnym potencjale solarnym w ramach siatki 1x1m

Znając tę wielkość, potencjalny inwestor jest w stanie oszacować opłacalność inwestycji w montaż paneli fotowoltaicznych (PV). Opłacalność ta w ostatnich latach systematycznie wzrasta, co jest związane m.in. z malejącymi cenami modułów PV, ich wzrastającą sprawnością, rosnącymi cenami energii elektrycznej czy też z wdrażanymi programami dofinansowań.

Metodologia obliczeń

Analiza natężenia promieniowania słonecznego docierającego do poznańskich dachów została przeprowadzona za pomocą algorytmów umożliwiających automatyzację procesu. Podstawowe dane wejściowe do analizy stanowi numeryczny model pokrycia terenu uzyskany przy użyciu technologii skaningu laserowego (LiDAR). Na jego podstawie wygenerowano obraz rastrowy (siatkę pikseli) o rozdzielczości 1 metra. W algorytmie uwzględniono zmiany nasłonecznienia na dachach budynków wynikające z naturalnego ukształtowania terenu, jak również sąsiadującej roślinności i zabudowań. Obliczenia przeprowadzone w programie uwzględniały model matematyczny odwzorowujący pozorną wędrówkę Słońca po nieboskłonie oraz rzeczywiste warunki pogodowe występujące na terenie Poznania, uzyskane na podstawie Typowego Roku Meteorologicznego.

Po określeniu teoretycznej wielkości promieniowania słonecznego dla każdego piksela, na dane wynikowe zostały nałożone ograniczenia, wykluczające fragmenty dachu, na których z powodów technicznych bądź ekonomicznych, montaż paneli fotowoltaicznych jest nieuzasadniony. Wśród nich znalazły się ograniczenia związane z nachyleniem dachu, orientacją geograficzną oraz minimalną wartością natężenia promieniowania słonecznego. Znając tak zredukowaną wartość energii przypadającą na każdy fragment dachu, została przeprowadzona klasyfikacja, w której połać dachu przypisywano do jednej z dziesięciu klas potencjału.

W odnośnikach znajdują się linki do portalu 2D oraz 3D. Mapa potencjału solarnego jest dostępna po włączeniu warstwy tematycznej "fotowoltaika".

Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ

Zobacz także: