Przedstawiciele Smart City z delegacją w Brukseli

Przedstawiciele Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Miasta Poznania, Dyrektor Michał Łakomski oraz Olga Dzieciątkowska uczestniczyli w dniach 23-24.11.2023 r. w Intelligent Cities Strategy City Lab (Strategy Conference - Konferencja Strategiczna), która odbyła się w Brukseli.

Miasto Poznań na Smart City Expo w Barcelonie

Przedstawiciele Smart City Poznań - Michał Łakomski i Olga Dzieciątkowska w towarzystwie dyrektora Biura Poznań Kontakt Konrada Zawadzkiego, w dniach 7-9.11 wzięli udział w barcelońskich targach Smart City Expo World Congress. Wydarzenie odbywające się w centrum targowym Fira zgromadziło ponad 25 tysięcy gościń i gości ze 140 krajów, wystąpiło ponad 570 prelegentek i prelegentów oraz 1100 wystawczyń i wystawców.

Poznań dla osób z niepełnosprawnościami

3 grudnia to ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.  Poznań konsekwentnie od lat poprawia dla nich dostępność przestrzeni publicznej oraz informacji.

Podziel się ubraniem na zimę

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu rusza kolejna inicjatywa mającą na celu wspieranie idei zero waste i less waste - "Podziel się ubraniem na zimę".

Cyber Piątki - przedświąteczne zakupy

Okres przed świętami dla wielu z nas stoi pod znakiem intensywnych, świątecznych przygotowań. Coraz częściej ułatwiamy sobie część zadań, między innymi decydując się na zakup prezentów w Internecie. W dzisiejszym Cyber Piątku podpowiemy, jak nie dać się oszukać podczas szukania okazji w sieci.

Zero waste w Metropolii Poznań

Czy można ograniczyć produkcję odpadów? Jak ponownie wykorzystać przedmioty, żeby ich nie wyrzucać? Co to znaczy less i zero waste? Dzięki projektowi "WłączaMY ZERO WASTE!" wszyscy mieszkańcy aglomeracji poznańskiej mogą uzyskać odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz zaangażować się w liczne wydarzenia i aktywności.

Cyber Piątki - zastrzeżenie PESEL

Start nowej usługi zastrzegania numeru PESEL daje nam nowe możliwości w zabezpieczaniu swoich danych. Na czym polega i jak z niej skorzystać? Więcej w dzisiejszym Cyber Piątku.

Urząd Miasta Poznania podpisał deklarację prostego języka!

22 listopada br. w Warszawie odbyło się V Forum Prostego Języka "Prosto i kropka". Wydarzenie jest organizowane od kilku lat przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a jednym z ważniejszych punktów programu jest podpisanie przez kolejne instytucje deklaracji prostego języka. W tym roku do grona sygnatariuszy dołączył Urząd Miasta Poznania.

W Centrum Szyfrów Enigma powstanie wyjątkowe dzieło. Namalują je poznaniacy

Malowidło zostanie stworzone w ramach projektu "Szyfrodziewczyny" i będzie opowiadało o wybitnych kobietach - prekursorkach w dziedzinie matematyki, informatyki czy kryptologii. Dzieło częściowo będą mogli namalować sami mieszkańcy podczas warsztatów, które odbędą się w czwartek, 23 listopada. Wstęp wolny.

Cyber Piątki - obrazki AI

Tydzień temu omawialiśmy w naszym cyklu pojęcie deep fake, skupiając się przede wszystkim na filmach. Ciekawym tematem są jednak także zdjęcia, które zostały stworzone przez sztuczną inteligencję. Czy jesteśmy w stanie je rozpoznać, a jeśli tak - to w jaki sposób?

Sezon na humanistykę cyfrową: Infrastruktura badawcza Dariah.Lab dostępna dla Poznaniaków

21 i 22 listopada UAM, PCSS, Politechnika Poznańska oraz Instytut Badań Literackich PAN otwierają swoje drzwi dla wszystkich, którzy interesują się kulturą, sztuką, historią i nowymi technologiami. W tych miejscach będzie można sprawdzić efekty pracy laboratoriów Dariah.Lab, stworzonych w ramach ogólnopolskiego projektu DARIAH-PL, poświęconego sztuce i humanistyce w wersji cyfrowej. Narzędzia i rozwiązania stworzone w tych jednostkach oparte są w dużej mierze na sztucznej inteligencji.

Cyber Piątki - deep fake

Tematem coraz częściej pojawiającym się w mediach jest szybki rozwój sztucznej inteligencji. Poza oczywistymi zaletami tej technologii, może nieść ze sobą także nowe zagrożenia. Jednym z nich są treści określane jako tzw. deep fake, o których opowiemy w dzisiejszym Cyber Piątku.

Pozitive Technologies - Festiwal IT już 23 listopada! Poznaj prelegentów i wszystkie atrakcje

Poznań to miasto biznesu, ale też bardzo ważny ośrodek technologii, który dąży do wyznaczenia trendów w Polsce. To między innymi dlatego inwestują tam firmy, zmierzające do zatrudniania wykwalifikowanych specjalistów. Władze z kolei, widząc potrzebę rozwoju, organizują i wspierają różnego rodzaju inicjatywy. Jedną z nich jest Konferencja Pozitive Technologies, która odbędzie się 23 listopada już po raz 5. Czeka nas prawdziwy Festiwal IT z najlepszymi ekspertami z kraju i zagranicy z firm takich jak Netflix, Spotify czy Amazon. A po części online z aż 7 ścieżkami tematycznymi i sceną główną odbędzie się POZytywne Afterparty w eN Studios w Poznaniu z warsztatami, round tables, networkingiem, koncertem Rat Kru i imprezą. Tego nie można przegapić!

Cyber Piątki - fałszywe zbiórki online

Zbiórki pieniędzy online są jednym sposobów, za pomocą których możemy wesprzeć osoby w potrzebie. Ten mechanizm jest jednak wykorzystywany również przez mniej uczciwe osoby. W dzisiejszym Cyber Piątku dowiecie się, w jaki sposób rozpoznać fałszywe zbiórki. 

Strona 1 2 47