Konkurs "Poznań pokazuje, jak segreguje"

Zapraszamy do konkursu na profilu facebookowym Portal Poznan.pl. Pokażcie nam, w jaki sposób segregujecie odpady, a my nagrodzimy najciekawsze zdjęcia.
Jak wziąć udział w konkursie? To proste. Na profilu facebookowym Portal Poznan.pl zamieściliśmy post "Poznań pokazuje, jak segreguje". W komentarzach pod postem należy wstawić zdjęcie, na którym pokażecie, jakie macie sposoby na prawidłowe segregowanie odpadów w waszych domach i mieszkaniach. Najciekawsze, najbardziej kreatywne lub zabawne rozwiązania nagrodzimy naszymi gadżetami "Segreguje, dbam o środowisko". Szczegółowe informacje o zasadach i uczestnictwie w konkursie "Poznań pokazuje, jak segreguje" znajdują się w regulaminie, który załączyliśmy pod tekstem.

Ograniczać, naprawiać, oddawać...
Przeciętny poznaniak wytwarza rocznie około 500 kilogramów odpadów. Z danych za 2022 rok wynika, że dzięki funkcjonującemu w naszym mieście systemowi, ponad połowę wytworzonej masy odpadów byliśmy w stanie podać recyklingowi lub przygotować do ponownego użycia. To naprawdę świetny wynik, ale... przecież może być lepiej.
Przede wszystkim odpadów może być mniej. W prawidłowym gospodarowaniu najważniejszą zasadą jest ograniczanie ich powstawania. Równie ważne jest odnawianie i naprawianie przedmiotów, które się uszkodziły, zamiast kupowania nowych (często mniej trwałych). Wreszcie, nieuszkodzone i w dobrym stanie przedmioty można oddać punktów Drugie Życie Rzeczy, działających w poznańskich Gratowiskach. Na końcu, przychodzi czas na segregacje odpadów i przekazanie surowców do ponownego wykorzystania, zamiast zużywania nowych.

Nie marnować bioodpadów
Osobny rozdział mogą stanowić odpady organiczne. Nawet połowa powstających w naszych domach odpadów to bioodpady. Tymczasem w 2022 roku z całej masy mieszkańcy wyselekcjonowali ich jedynie 14 procent. Reszta niestety przepadła w masie odpadów zmieszanych. A szkoda, bo organiczne resztki są doskonałym materiałem na kompost. Więcej o tym piszemy TUTAJ.

Naszym konkursem chcemy pokazać, że segregowanie odpadów nie jest trudne. Wasze zdjęcia może pomogą w zmianie nawyków i przyzwyczajeń tym, którzy dotychczas nie dzielili odpadów na pięć podstawowych frakcji. Aż w końcu nastanie taki dzień, w którym każda poznanianka i każdy poznaniak będą mogli powiedzieć: - Segreguję, dbam o środowisko!

Zabawę zaczynamy 16 maja od publikacji postu na profilu Portal Poznan.pl. Na wasze zdjęcia czekamy do 16 czerwca.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej