Drzewko za odpady na poznańskich Gratowiskach

"Zielony gest - gest w stronę użytkowników Gratowisk" - pod taką nazwą Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu organizuje wraz z firmą Silva akcję rozdawania drzewek. Za przywiezienie odpadów problemowych i niebezpiecznych na Gratowiska mieszkańcy Poznania mogą odebrać sadzonki drzewek.

Grafika przedstawia zielony liść oraz odpady: lampę, pralkę, mikrofalę - grafika artykułu
Plakat promujący akcję - Zielony gest

W ubiegłym roku ZZO dwukrotnie organizował z firmą Silva akcję sadzenia drzew na terenie składowiska odpadów w Suchym Lesie. W "Zielonej kwaterze" (tak nazwano akcję) brały udział dzieci i młodzież ze szkół z Poznania i powiatu poznańskiego. W tym roku "zielona akcja" jest skierowana do większej liczby odbiorców. W czwartek, 25 kwietnia, w godzinach od 8:00 do 16:00 (lub do wyczerpania zapasów) na każdym z trzech Gratowisk na mieszkańców będzie czekało po około 200 drzewek. Będą m.in.: klony pospolite, modrzewie, klony jawora czy jarzęby pospolite, które odwiedzający w dniu akcji mieszkańcy będę mogli zabrać do swojego ogrodu lub działki.

- To doskonała okazja dla poznaniaków, nie tylko, aby pozbyć się odpadów niebezpiecznych lub problemowych, ale także otrzymać drzewko, które można posadzić w swoim ogródku - mówi Kaja Mietlicka z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu sp. z o.o. - Akcja ma na celu promowanie właściwego postępowania z odpadami oraz zachęcenie do sadzenia nowych drzewek w swojej przestrzeni - dodaje Kaja Mietlicka.

Sadzenie drzew ma ogromne znaczenie dla środowiska, zwłaszcza w obliczu codziennego wycinania lasów i zanieczyszczenia powietrza. Drzewa absorbują dwutlenek węgla i wydzielają tlen, co pomaga oczyścić atmosferę i poprawić jakość powietrza. Dodatkowo zapewniają schronienie dla zwierząt, regulują temperaturę w mieście oraz dodają uroku otoczeniu. Dlatego też każde nowe drzewko ma ogromne znaczenie dla lokalnej przyrody i dla nas samych.

Zachęcamy mieszkańców Poznania, by skorzystali z akcji rozdawania drzewek i przywieźli na Gratowisko odpady, takie jak: meble, opony, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, puszki po farbach oraz inne odpady problemowe i niebezpiecznie, a następnie sadzili otrzymane drzewka w swoich ogrodach, podwórkach czy na balkonach. - W ten prosty sposób możemy przyczynić się do ochrony środowiska i stworzyć bardziej zielone i zdrowsze miejsce do życia dla nas wszystkich. Łączmy więc dbałość o środowisko z działaniami proekologicznymi, takimi jak sadzenie drzew, aby wspólnie tworzyć lepszą przyszłość dla naszej planety i dla siebie - zachęca Kaja Mietlicka z ZZO.

Przypominamy adresy poznańskich Gratowisk:

1. Gratowisko Poznań Wschód: ul. Wrzesińska 12, Poznań;

2. Gratowisko Poznań Dębiec: ul. 28 Czerwca 1956r. nr 284, Poznań;

3. Gratowisk Poznań Morasko: ul. Meteorytowa 1, Suchy Las.

Załączniki