W minioną niedzielę Park im. Jana Pawła II na Wildzie zamienił się w centrum ekologicznej edukacji i rodzinnej rozrywki. Odbył się tam Poznański Ekopiknik, który zorganizowała Polska Ekologia przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wildecka Inicjatywa Lokalna.

Nasz ekosystem potrzebuje zapylaczy. Bez nich moglibyśmy zapomnieć o owocowaniu drzew i roślin. Bardzo ważne miejsce wśród tych owadów zajmują pszczoły. Podobno Albert Einstein powiedział kiedyś, że "Kiedy wyginie ostatnia pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata". Czy jest zmyślony lub nie, zwraca uwagę na bardzo ważną kwestię. Organizacja Narodów Zjednoczonych 8 lat temu ustanowiła Międzynarodowy Dzień Pszczół, akcentując ich rolę oraz problem ich masowego ginięcia.

Każdego roku 23 maja na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żółwia. Inicjatywa ta została zapoczątkowana w 2000 roku przez organizację American Tortoise Rescue. Inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat ochrony żółwi oraz ich naturalnych siedlisk.

Od kilku lat w Poznaniu realizowana jest idea łączników zieleni. Koncepcja ta pierwszy raz pojawiła się w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. To odpowiedź na wyzwania związane ze zmianami klimatu, rosnącą urbanizacją i potrzebą poprawy jakości życia mieszkańców. Choć sama idea nie jest zupełnie nowa, w Stolicy Wielkopolski zyskuje wyjątkową formę dzięki unikatowemu klinowo-pierścieniowemu systemowi zieleni.

Poznański Zespół ReBioClim (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Miasto Poznań, Aquanet Retencja Sp. z o.o.) zaprasza 22 maja 2025 r. o godz. 16.00 na spacer przyrodniczy, który odbędzie się w dolinie Bogdanki. Będzie to okazja do przyjrzenia się bliżej procesowi renaruryzacji cieków miejskich.

Poznań, podobnie jak wiele europejskich miast, zmaga się z wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu i potrzebą poprawy jakości życia mieszkańców. Kluczowym jest m.in. zwiększenie powierzchni zieleni, szczególnie w centrum oraz w tych częściach miasta, gdzie nie ma przestrzeni na tradycyjne nasadzenia. Na ratunek przychodzą zielone dachy oraz ogrody wertykalne.

W ramach programu edukacyjnego "Nauka poszła w las", pracownicy Wydziału Klimatu i Środowiska przeprowadzili zajęcia przyrodnicze dla dzieci z indywidualnymi potrzebami edukacyjnymi. Spotkanie odbyło się nad jeziorem Rusałka, gdzie uczestnicy mogli w bezpośrednim kontakcie z naturą poznawać tajemnice otaczającego ich świata.

Liczba wyników na stronie
10