Kopciuszek musi zniknąć: ostatni moment na likwidację starego pieca

Sezon grzewczy już za nami, jednak cały czas trwa nabór w ramach miejskiego programu Kawka Bis, wspierającego mieszkańców w likwidacji kopciuchów. Środki przeznaczone na realizację projektu w tym roku to aż 15 mln zł. Wnioski można składać do końca lipca. 

Trwa nabór w ramach miejskiego programu Kawka Bis, wspierającego mieszkańców w likwidacji kopciuchów - grafika artykułu
Trwa nabór w ramach miejskiego programu Kawka Bis, wspierającego mieszkańców w likwidacji kopciuchów

Do tej pory (do 15 czerwca) przygotowano 380 umowy na kwotę ponad 5,5 mln zł - 39 inwestycji zostało już zakończonych i rozliczonych. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od wybranego przez mieszkańca nowego sposobu ogrzewania. Czasu na likwidację systemów opartych na węglu lub drewnie jest już coraz mniej, dlatego warto pomyśleć o tym już teraz. 

Od 2024 r. posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania będzie grozić kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Ograniczenia i zakazy dotyczące używania w Poznaniu instalacji, w których następuje spalanie paliw, wprowadziła tzw. uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z grudnia 2017 r. Osoby, które posiadają stary piec centralnego ogrzewania, mają czas na jego likwidację do końca 2023 r., a korzystający z pieców kaflowych - do końca 2025 r. Miasto wspiera finansowo mieszkańców w tym przedsięwzięciu.

Pomoc w wymianie pieców

Poznaniacy, chcący pozbyć się tzw. kopciuchów, mogą starać się o dofinansowanie: do 12 tys. zł - w przypadku zmiany na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe lub elektryczne; do 15 tys. zł - przy wymianie pieca na pompę ciepła (typu powietrze-woda lub gruntową) oraz aż do 20 tys. zł - w przypadku pompy ciepła połączonej z instalacją fotowoltaiczną lub też połączenia ogrzewania elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną.

Wnioski z niezbędnymi załącznikami można składać w trybie ciągłym do 31 lipca 2022 roku. Ponieważ 31 lipca br. przypada w niedzielę, istnieje możliwość złożenia dokumentów do końca najbliższego dnia roboczego, tj. w poniedziałek 1 sierpnia:

- w przypadku złożenia wniosku na miejscu - w godzinach pracy Urzędu Miasta Poznania, tj. 730-1700 w siedzibie Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska przy ul. Gronowej 22a, 61-655 Poznań

- za pomocą operatora pocztowego oraz przesyłki kurierskiej (liczy się data wpływu do urzędu, nie data stempla pocztowego)

- do godziny 23:59 za pomocą ePUAP.

Więcej szczegółów dotyczących Kawki Bis wraz z formularzami wniosków do pobrania można znaleźć na stronie internetowej: https://www.poznan.pl/kawka/. Informacji udzielają także pracownicy infolinii Poznań Kontakt: pod numerem telefonu: 61 646 33 44 oraz Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska: 61 878 40 61, 61 878 40 68, 61 878 50 71, 61 878 40 62. Zapytania można kierować także pod adres mailowy: kawka@um.poznan.pl. Wniosek można również wypełnić wspólnie z pracownikami w siedzibie WKiOŚ.

Zobacz spot programu i zostań bohaterem tej historii, skorzystaj z programu "Kawka Bis"!

sieci społecznościowe