Firmy DWK w walce z pandemią COVID-19

CSR - społeczna odpowiedzialność biznesu. Jak firmy zrzeszone i współpracujące z Polsko-Niemieckim Kołem Gospodarczym w Poznaniu (Deutsch-Polnischer Wirtschaftskreis) wspierają szpitale oraz osoby potrzebujące pomocy w tym szczególnym okresie zagrożenia epidemicznego COVID-19.

Do pomocy zgłosiły się firmy zrzeszone w Polsko-Niemieckim Kole Gospodarczym w Poznaniu - grafika artykułu
Do pomocy zgłosiły się firmy zrzeszone w Polsko-Niemieckim Kole Gospodarczym w Poznaniu

O ogromnym znaczeniu społecznej odpowiedzialności biznesu przekonujemy się szczególnie teraz, w czasie pandemii COVID-19. Wiele firm, małych i dużych, podejmuje działania wspierające walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Każdy robi to na miarę swoich możliwości i zasobów. Również firmy należące do Polsko-Niemieckiego Koła Gospodarczego w Poznaniu wspierają działania mające na celu walkę z koronawirusem.

Wśród firm, które bardzo aktywnie zaangażowały się w pomoc potrzebującym znalazła się firma Volkswagen Poznań Sp. z o.o., największy producent samochodów w Polsce oraz jeden z największych pracodawców w Wielkopolsce zatrudniający w 4 zakładach ponad 10.000 osób. I tak, na skutek aktywnych działań firma pod koniec marca 1000 kombinezonów lakierniczych, spełniających także normy medyczne, oraz 7000 sztuk rękawiczek trafiło do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu. VWP wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem dostarcza również żywność osobom potrzebującym i znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. PCK na co dzień dociera z pomocą do 113.000 osób, w tym 10.000 seniorów. W ciężkiej pracy pracownikom PCK, ratownikom i wolontariuszom pomagają 4 wyprodukowane w Poznaniu samochody: 2 VW Caddy i 2 VW T6.1. Dodatkowo dzięki użyczeniu samochodu flotowego VW Caddy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej firma umożliwiła szybsze i sprawniejsze zaopatrywanie szpitali w regionie w środki ochrony osobistej.

Ponadto wolontariuszki - pracownice VWP uszyły ok. 900 maseczek, które zostały przekazane na rzecz Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu oraz dla Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Firma podarowała również 50 przyłbic wydrukowanych na drukarkach 3D na rzecz Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu

Czasem bardzo niewiele trzeba by móc nieść pomoc. Czasem to kwestia środków finansowych, innym razem narzędzi. Jednak solidarność jest tym, czego potrzeba w tym trudnym czasie najbardziej. Nie mam wątpliwości, że pomoc potrzebującym to nasz społeczny obowiązek i dlatego dzielimy się z ratownikami, lekarzami, wolontariuszami tym, co mamy - samochodami, materiałami i środkami ochrony osobistej - mówi Jens Ocksen, Prezes Zarządu Volkswagen Poznań Sp. z o.o.

Również wieloletni członek Polsko-Niemieckiego Koła Gospodarczego w Poznaniu, firma El-Cab Sp. z o.o. z Bolechowa pod Poznaniem zaangażowała się w przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się epidemii. Firma działająca z powodzeniem od 25 lat, zarówno w Polsce, jak i na międzynarodowych rynkach, jest wiodącym producentem wiązek elektrycznych, szaf sterowniczych oraz modułów sterowania elektrycznego do autobusów, pojazdów szynowych, maszyn budowlanych i jachtów, a także urządzeń medycznych.

Pandemia COVID-19 niewątpliwie sprawiła, że całe społeczeństwo znalazło się w bardzo trudnym położeniu - mówi Prezes Zarządu El-Cab Sp. z o.o., dr inż. Paweł Kaczalski.

W tych okolicznościach postanowiliśmy wesprzeć tych, którzy dzielnie walczą o zdrowie i życie obywateli, każdego dnia narażając własne. Zwróciliśmy się do Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu z propozycją pomocy w tym dramatycznym czasie. Dyrekcja szpitala sprecyzowała potrzeby - były to środki ochrony indywidualnej. I tak, zakupiliśmy dla placówki 1700 sztuk atestowanych kombinezonów ochronnych. To nasz gest solidarności i przede wszystkim podziękowanie dla Medyków i wszystkich pracowników szpitala. Tylko stosując się do zaleceń, respektując obostrzenia oraz udzielając materialnego wsparcia, możemy w tej sytuacji pomóc i to staramy się czynić - zaznacza Paweł Kaczalski.

Firma Schattdecor Sp. z o. o., światowy lider w produkcji powierzchni dekoracyjnych, działająca w branży meblowej, także postanowiła pomóc lekarzom i szpitalom borykającym się z brakami sprzętu i środków ochrony osobistej. Firma przeznaczyła na ten cel około 50 tys. Euro.

Schattdecor przekazał w formie darowizn:

  • dla Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ul. Polnej 33 w Poznaniu 350 przyłbic
  • dla Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nysie: urządzenie do kompresji klatki piersiowej LUCAS 3, videolaryngoskop Mc Grath - zestaw do trudnej intubacji oraz łóżka szpitalne elektryczne z regulacją wysokości do sali wzmożonego nadzoru
  • dla Zakładu Opieki Zdrowotnej w Głuchołazach: maski z filtropochłaniaczami FFP3
  • dla Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach im. Św. Jana Pawła II: zestawy ochrony biologicznej LG (kombinezony, maseczki, gogle, przyłbice).
  • dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA w Poznaniu im. Prof. Ludwika Bierkowskiego, przy współudziale dwóch innych firm z Gminy Tarnowa Podgórnego: kompletne laboratorium do testów SARS-CoV-2.

Jak podkreśla Mirosław Wolski, Prezes Schattdecor Polska - Czas pandemii wywołanej COVID-19 to egzamin z empatii i rozsądnych zachowań. Także nasi pracownicy bardzo mocno się zaktywizowali, szczególnie Ci będący członkami Ochotniczej Straży Pożarnej. Każdego dnia wspierali osoby objęte kwarantanną, zajmując się dystrybucją sprzętu ochronnego i środków dezynfekcyjnych. Pamiętajmy, że realizacja koncepcji CSR to nie tylko działania na zewnątrz organizacji, ale także konkretne kroki podjęte wewnętrznie - procedury zapobiegawcze oraz środki zarządzania ryzykiem w celu złagodzenia wpływu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wszystkie te działania najlepiej świadczą o właściwym rozumieniu społecznej odpowiedzialności biznesu przez firmę.

Lidl Polska łączy siły z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i Caritas Polska w walce z pandemią koronawirusa. Firma należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw Lidl, w której skład wchodzą niezależne spółki prowadzące aktywną działalność na terenie całej Europy. Lidl Polska dokłada starań, by w czasie globalnego starcia z Covid-19 klienci sieci mieli stały i nieprzerwany dostęp do najważniejszych produktów - społeczną odpowiedzialnością firmy jest zapewnienie możliwości dokonywania zakupów spożywczych przez wszystkich klientów. Dodatkowo w ramach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19 firma postanowiła przekazać kwotę 1.000.000 zł. Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications, Lidl Polska tak podsumowuje inicjatywę: Jako Lidl Polska wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich. Naszą odpowiedzialnością jest dostarczenie żywności wszystkim naszym klientom - to jest podstawa naszej działalności, czujemy się w tej kwestii ekspertami. Jednocześnie jako firma odpowiedzialna angażujemy się w walkę, w której wygraną będzie zdrowie nas wszystkich. Postanowiliśmy po raz kolejny połączyć siły z organizacjami, z którymi współpracujemy od lat, i za pośrednictwem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Caritas Polska wspierać działania mające na celu pomoc służbie zdrowia oraz tym najbardziej potrzebującym. Uważamy, że strategiczne i ustrukturyzowane wspólne działanie z partnerami pomoże przynieść wymierne skutki.

Także firma Clavey Maintenance Service Sp. z o.o. podzieliła się z nami informacją na temat swojej aktywności w okresie koronawirusa. Clavey jako specjaliści od utrzymania ruchu, pilnując stałego tempa produkcji i dbając o bezawaryjność maszyn też zostali zmuszeni do tego aby zwolnić tempo z powodu zatrzymania całego parku maszynowego u głównego klienta. "Zmobilizowaliśmy siły i kilku naszych pracowników z Działu Kontroli Jakości pokazało niewykorzystane dotąd umiejętności" - mówi Franciszek Kabaciński, Dyrektor Operacyjny Clavey Maintenance Service Sp. z o.o. - Powstała grupa, która zaprojektowała i sama uszyła maseczki dla naszych pracowników. Czas postoju okazał się czasem intensywnej pracy po to by w pełni zadbać o bezpieczeństwo pracowników Clavey.

Zdajemy sobie sprawę jak cenne są obecnie środki ochrony indywidualnej. Staramy się wspierać potrzebujących jak tylko możemy.

Clavey Maintenance Service przekazało do Urzędu Gminy Choczewo w woj. Pomorskim 1600 masek, które trafią do straży pożarnej i przedszkola. Natomiast lokalnie do Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu trafiło 1600 masek z wymienianymi filtrami. "Jesteśmy w trakcie rozmów na temat kolejnych dostaw maseczek, staramy się wykorzystać efektywnie ten czas spowolnienia gospodarczego aby pomóc tym którzy walczą o nasze zdrowie i życie" - dodaje Franciszek Kabaciński.

Równie aktywnie przyłączyła się do wspierania służb medycznych firma Rödl & Partner, wieloletni i bardzo angażujący się w funkcjonowanie i organizację spotkań DWK, członek Stowarzyszenia. Firma zrealizowała projekt "Pomoc dla szpitali", w ramach którego zakupione zostały sprzęty niezbędne w codziennej pracy placówek medycznych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że lekarze, pielęgniarki i personel medyczny codziennie narażają życie, żeby nas chronić - mówi Therese Baginski, Partner z oddziału Rödl & Partner we Wrocławiu. Dlatego zbadaliśmy potrzeby i przekazaliśmy szpitalom lodówki, pralki, suszarki, kanapy, fotele, śpiwory i polary dla pracowników, które obok środków ochronnych również okazały się niezbędne w ich pracy. Wsparliśmy szpitale w Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu - miastach, w których zlokalizowane są biura Rödl & Partner w Polsce. To ważne, aby w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, dzielić się zasobami i wspierać tych, którzy tej pomocy potrzebują. Jedną z głównych wartości naszej firmy jest okazywanie troski, dlatego pomoc dla szpitali to projekt szczególnie nam bliski.

Pomoc w czasie pandemii COVID-19 to jednak nie tylko wsparcie finansowe i materialne dla szpitali i osób potrzebujących, ale także różnego rodzaju inne akcje pomocowe. Podczas przygotowywania jednego ze spotkań DWK, które odbyło się w Talex S.A., między obiema organizacjami zawiązała się bardzo ciekawa relacja, która miejmy nadzieję zaowocuje wieloletnią współpracą. Talex S.A. to spółka, która od 30 lat realizuje kompleksowe usługi integratorskie dla biznesu. Domeną firmy są usługi z zakresu szeroko pojętego wsparcia IT, doradztwa, usług chmurowych, tworzenia oprogramowania autorskiego oraz na zamówienie klienta. Jako jedyna firma w Europie Środkowo-Wschodniej dysponuje dwoma ośrodkami Data Center (w Poznaniu i Wrocławiu) z certyfikatami EN-50600 najwyższej, czwartej klasy. O działaniach CSR w spółce w czasie epidemii COVID-19 opowiada Maciej Woroch - Koordynator Projektów w Zespole ds. Zasobów Ludzkich i Komunikacji - W obecnej sytuacji komputer jest towarem deficytowym, ale mimo wszystko kiedy usłyszeliśmy o akcji "Każdy komputer się przyda", postanowiliśmy natychmiast włączyć się w ten projekt. Udało nam się przygotować kilkadziesiąt komputerów dla poznańskich szkół (Szkoła Podstawowa nr 14 w Poznaniu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Poznaniu). Komputery zostały użyczone uczniom, którzy w warunkach nauki zdalnej mają problemy z dostępem do wyżej wymienionych urządzeń. Liczymy, że wsparcie, którego udzielamy, przyczyni się do polepszenia warunków nauki i pomoże uczniom w tych trudnych czasach.

W ramach pomocy materialnej firma GRAFOS s.c. wspólnie z UKŻ S.A. pod hasłem "WODA DLA SZPITALI I SŁUŻB WALCZĄCYCH Z KORONOWIRUSEM" przekazała szpitalom ponad 70.000 butelek wody mineralnej.
Jesteśmy teraz wszyscy w bardzo trudnej sytuacji, boimy się o naszych bliskich i samych siebie, zagrożone są nasze miejsca pracy, ale póki jesteśmy zdrowi, możemy spokojnie wykonywać dotychczasowe obowiązki. Ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki czy inne służby aktywnie zaangażowane w walkę z niewidzialnym wrogiem, jakim jest dla nas wirus, nie mają tak komfortowej sytuacji i dlatego chcemy wesprzeć ich działanie poprzez ufundowanie wspólnie z UKŻ S.A. wody mineralnej Kryniczanka i Słotwinka - mówi Przemysław Dąbrowski - Współwłaściciel firmy GRAFOS s.c.

Do środków finansowych i sprzętowych, które przedsiębiorcy, w tym lokalny poznański i wielkopolski biznes, przeznaczyli na walkę z epidemią należy doliczyć zaangażowanie pracowników w różnego rodzaju działania pomocowe - przestawianie produkcji na potrzeby służb medycznych czy przekazywaną medykom oraz przedstawicielom służb i kierowcom czekającym na granicy żywność. Ponadto swój wkład we wsparcie szpitali i lekarzy mają tysiące Polaków, którzy w internetowych zbiórkach finansują zakup żywności, sprzętu medycznego i testów do wykrywania koronawirusa. Ta determinacja i postawa polskiego biznesu jest bardzo budująca i zasługuje na ogromną pochwałę. Tylko łącząc siły, jesteśmy w stanie skutecznie walczyć i chronić nasze społeczeństwo. Miejmy przy tym nadzieję, że niebawem uda nam się wrócić do normalności.

W imieniu wszystkich, do których pomoc trafiła, dziękujemy firmom zrzeszonym i współpracującym z Polsko-Niemieckim Kołem Gospodarczym w Poznaniu za wszelkie wsparcie, którego udzielają.

Polsko-Niemieckie Koło Gospodarcze w Poznaniu (DWK) wywodzi się z Niemieckiego Koła Gospodarczego, powołanego do życia na początku lat dziewięćdziesiątych jako nieformalne miejsce spotkań niemieckich inwestorów. Celem Koła była i jest wymiana fachowych doświadczeń z życia gospodarczego w kręgu osób zarządzających przedsiębiorstwami oraz tworzenie i utrzymywanie sieci kontaktów z lokalnymi urzędami i instytucjami w Wielkopolsce.

sieci społecznościowe