Zostań najlepszym programującym uczniem w Poznaniu

Już po raz czwarty w stolicy Wielkopolski odbędzie się konkurs o tytuł Najlepszego Programisty Miasta Poznania. Przy współpracy z firmą Wunderman Thompson Technology, Zespół Szkół Łączności zaprasza do rywalizacji uczniów podstawówek, zafascynowanych światem programowania i algorytmów. Zgłoszenia przyjmowane są do 11 marca 2022. Patronem wydarzenia jest Prezydent Miasta, Jacek Jaśkowiak i Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

O tytuł Najlepszego Programisty Miasta Poznania powalczą uczniowie szkół podstawowych - grafika artykułu
O tytuł Najlepszego Programisty Miasta Poznania powalczą uczniowie szkół podstawowych

Konkurs jest indywidualny i składa się z dwóch etapów. Pierwszy jest test z wiedzy ogólnej o technologiach. - Zapytamy o sieci komputerowe, bezpieczeństwo w Internecie czy prawa autorskie - mówi Katarzyna Paprzycka, nauczycielka matematyki w ZSŁ i koordynatorka konkursu - Dziesięciu najlepszych uczniów przejdzie do drugiego etapu, w którym zmierzą się z trzema problemami do rozwiązania. Przyda się znajomość języka C++ lub Python. Wygrać można m.in. zestawy do programowania Arduino.

Pierwszy etap rywalizacji w formie online zaplanowano na 25 marca 2022 w macierzystych szkołach podstawowych konkursowiczów. - Pandemia zmusiła nas do zmiany formuły - przyznaje Andrzej Grześkowiak, wicedyrektor ZSŁ - przez dwa lata nie byliśmy w stanie zorganizować konkursu. Teraz nie chcemy tworzyć dużych zgromadzeń. Mamy nadzieję, że 27 maja 2022 spotkamy się podczas finału na żywo w naszej szkole na Przełajowej 4.

Nowe technologie to ważna branża, zarówno w akademickim, jak i biznesowym krajobrazie Poznania. Wydarzenie swoim patronatem objął Prezydent Miasta, Jacek Jaśkowiak, a w jury, obok nauczycieli, zasiądą programiści. To efekt współpracy, jaką Zespół Szkół Łączności nawiązał kilka lat temu z sąsiedzką firmą z branży IT, Wunderman Thompson Technology (wcześniej Cognifide Polska). Szkoła poszerzyła ofertę edukacyjną. Od dwóch lat kształci młodzież w klasie o profilu Technik Programista. W tworzeniu programu nauczania, opartego na aktualnych technologiach i potrzebach rynku, pomaga właśnie WT Technology. - Nasze zespoły, pracujące przy tworzeniu złożonych aplikacji webowych, są na bieżąco z nowinkami i tę wiedzę zawierają w programie. Wspierają także nauczycieli w zdobywaniu nowych umiejętności.  - podkreśla Łukasz Mądrzak-Wecke, CTO WT Technology - Uczniowie Technikum odbywają u nas praktyki, często zaczynając po nich płatne staże. Dla wyróżniających się mamy też przygotowane stypendia. Z przyjemnością wspieramy konkurs, skierowany do młodszych adeptów programowania.

W poprzednich edycjach pretendenci do tytułu Najlepszego Programisty Miasta Poznania pracowali zespołowo. W ramach zadań finałowych programowano roboty czy tworzono rozwiązania, ułatwiające życie seniorom. - Tym razem stawiamy na problemy teoretyczne, z dużym naciskiem na algorytmikę - dodaje Katarzyna Paprzycka - W konkursie można wygrać więcej niż atrakcyjne nagrody i prestiżowy tytuł. To także świetna okazja na odkrycie swoich pasji i wybór przyszłej ścieżki kształcenia, która pomoże je rozwijać.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w formie elektronicznej na adres: office@zsl.poznan.pl. Szczegóły i regulamin można znaleźć na stronie https://zsl.poznan.pl/konkurs-o-tytul-najlepszego-programisty-miasta-poznania/.