Z tytką na kapsle, czyli porządkujemy brzegi Warty

W ubiegłym wieku, gdy na żadnym osiedlu nie było Internetu (i to nie z powodu awarii), a podwórka i place zabaw zapełnione były dzieciakami, modna była gra w kapsle (możecie przeczytać o tym np. tutaj).

Akcja edukacyjna Tytka na kapsle - grafika artykułu
Sprzątanie Świata - WARTA warta posprzątania

Wzbudzała wiele emocji. Bywało, że stawała się przyczyną sporów, a nawet bójek. Uczyła podstaw ekonomii podczas koleżeńskich wymian rzadkich egzemplarzy. Miała też ogromną zaletę - spora część kapsli z pomocą zagorzałych graczy znikała z placów, sprzed sklepów i budek z piwem. Teraz trudno byłoby tej rozrywce konkurować z najnowszymi grami na peceta, plejkę, czy choćby z ogromną paletą planszówek. Nam jednak zależy, by "porzuconych" kapsli było jak najmniej. Dlatego zapraszamy wszystkich do wspólnej akcji edukacyjnej "Tytka na kapsle".

Podczas jesiennej odsłony Sprzątania Świata, 8 i 9 września, chcemy sprzątać okolice Wartostrady. Każdy z uczestników ekologicznej zabawy otrzyma papierową torbę z pieczątką "Segreguję, dbam o środowisko", do której należy nazbierać jak najwięcej kapsli. Wypełnione tytki będzie można wymienić na atrakcyjne nagrody w punkcie Oddziału Edukacji Ekologicznej Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Poznań. Inaczej niż podczas dawnych zabaw na podwórkach, nie będziemy wymieniali kapsli na... inne kapsle ;o). Mamy za to głośniki bluetooth, słuchawki bezprzewodowe, plecaki szkolne i bluzy. Podczas akcji będzie obowiązywała zasada "kto pierwszy, ten lepszy", aż do wyczerpania nagród.

Chcieliśmy, by efekty wspólnego sprzątania brzegów Warty były długotrwałe. Stąd pojawił się  pomysł na powstanie instalacji, która będzie służyła do zbierania kapsli z butelek po alkoholu. Rzeźba stanie w okolicy mostu Rocha (właśnie w strefie spożywania alkoholu). Mamy nadzieję, że mieszkańcy i turyści, relaksujący się nad rzeką, będą chcieli pozostawić po sobie porządek. Instalacja/butelka będzie dostępna do końca października, czyli tak długo, jak długo pozostają tam pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych. Wróci nad Wartę wiosną, wraz z początkiem funkcjonowania terenów rekreacyjnych.

Gdzie się spotykamy? W czwartek, 8 września, będą dwie kwatery na plaży miejskiej w parku Szelągowskim i przy moście Lecha. Stoiska będą funkcjonowały odpowiednio w godzinach od 10-14:30 i 11-15:30. W piątek, 9 września kwatera główna akcji sprzątania brzegów Warty będzie zlokalizowana przy Bramie Poznania (w godzinach 10-14:30).

Akcja edukacyjna skierowana jest do wszystkich mieszkańców Poznania, do instytucji, organizacji społecznych, spółdzielczych, wspólnot mieszkaniowych (w tym np. budynków komunalnych) oraz podmiotów gospodarczych wszystkich sektorów.

Regulamin niniejszej Akcji edukacyjnej jest do wglądu w siedzibie Wydziału Gospodarki Odpadami (ul. 28 Czerwca 1956r. 404, 61-441 Poznań) oraz na stronie internetowej www.poznan.pl/odpady.

Załączniki

sieci społecznościowe