Diagnozy 2019

Odkrywanie lokalnego Poznania - raport Fundacji Antypody
Centra Inicjatyw Lokalnych działające w roku 2019, prowadziły, przy wsparciu Fundacji Naukowej Antypody, badania swoich społeczności lokalnych, które w tym miejscu prezentujemy.
Celem Fundacji Naukowej Antypody było udzielenie wsparcia rozwojowego Centrom Inicjatyw Lokalnych (CIL) z terenu Poznania w zakresie zaplanowania i wykonania diagnozy społeczności lokalnych z obszarów objętych działalnością CIL, włączającej w jej zaplanowanie i realizację przedstawicieli tych społeczności. Innymi słowy chodziło o doprowadzenie do rozwoju społeczności lokalnych poprzez przygotowanie wybranych jej członków do prowadzenia badań potrzeb mieszkańców i innych interesariuszy z obszarów objętych działalnością CIL. Założeniem programu wspierającego rozwój kompetencji prowadzenia profesjonalnych badań, było to że społeczności lokalne będą w pełni zdolne do samodzielnego przygotowania podobnego badania potrzeb, a także przekonanie o konieczności wprowadzania zmian społecznych na podstawie rzetelnej identyfikacji i analizy potrzeb.
W tym miejscu publikujemy efekty pracy poszczególnych CIL oraz Fundacji Antypody - raport podsumowujący.

Załączniki


Mapa potrzeb i zasobów Wildy 2019
Opublikowany raport jest efektem działań podjętych w 2019 roku przez Stowarzyszenie Schron Kultury Europa - realizatora projektu pod nazwą Centrum Inicjatyw Lokalnych "WIL.DA.SIĘ". Wspomniany projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Poznania w związku z realizacją zadania publicznego dotyczącego działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.
Mapa potrzeb i zasobów Wildy 2019 to dokument, który daje możliwość poznania południowej części poznańskiego osiedla Wilda i jego mieszkańców, co stanowi podstawę planowania/projektowania pracy ze społecznością tego obszaru. Zaprezentowane wyniki mają ułatwić zrozumienie tejże tkanki miejskiej i zoptymalizować proces podejmowania przez wildeckie Centrum Inicjatyw Lokalnych odpowiednich działań zgodnie z modelem Organizowania Społeczności Lokalnej (tzw. model OSL). Należy pamiętać, że jest to długofalowy proces budowania w ludziach poczucia odpowiedzialności za konkretną wspólnotę terytorialną lub kategorialną, a także proces tworzenia sieci współpracy lokalnej, która będzie się wzajemnie wspierać i starać rozwiązywać problemy w celu poprawy ogólnej jakości życia w danej tkance miejskiej.

Załączniki


Diagnoza społeczności lokalnej CIL STARtownia STARomiejska 2019

Celem prezentowanego w niniejszym raporcie badania jest diagnoza potrzeb, zasobów i potencjałów mieszkańców oraz osób działających na obszarze Starego Miasta. Diagnoza jest elementem działań Centrum Inicjatyw Lokalnych STARtownia STARmiejska (STAR - Społeczność Twórczość Aktywizacja Rewitalizacja). Pierwsze tego typu badanie zostało przeprowadzone w 2018 roku, jego wyniki zostały opisane w publikacji "Oglądanie miasta. Raport z badania jakościowego potrzeb mieszkańców Starego Miasta w Poznaniu" (H. Bandurska, K. Durczak, A. Koperska, M. Ławrynowicz, B. Sławecki). Tegoroczna diagnoza została oparta na wnioskach uzyskanych w "Oglądaniu miasta" i jest kontynuacją oraz rozszerzeniem obserwacji z 2018 roku.

Załączniki


Diagnoza społeczności lokalnej dzielnicy Łazarz 2019
Celem tej diagnozy było poznanie potrzeb, oczekiwań i problemów społecznych osób zamieszkujących Dolny Łazarz. Diagnoza umożliwiła nam zdobycie rzetelnej wiedzy, dzięki której lepiej orientujemy się w łazarskim środowisku, a także dała mieszkańcom przestrzeń do wyrażenia własnych potrzeb i opinii odnośnie ich własnego miejsca zamieszkania.
Dodatkowo dostarczyła nam, aktywistom, argumentów w rozmowach z przedstawicielami Urzędu Miasta czy organizatorami konkursów na projekty lokalne. Na podstawie analizy tego dokumentu MCIL Łazanka we współpracy z CIM Horyzonty zaplanowało działania na rok 2020, w taki sposób, aby jak najlepiej wesprzeć społeczność Łazarską i wraz z mieszkańcami pracować nad atrakcyjnością dzielnicy.

Załączniki


Diagnoza społeczności lokalnej dzielnicy Główna 2019
Głównym celem przygotowywanej przez nas diagnozy społeczności lokalnej było trafne rozpoznanie potrzeb, zasobów i potencjałów mieszkańców, a także innych osób, działających na obszarze Fyrtel Główna - Centrum Inicjatyw Lokalnych.
Celem przeprowadzonej diagnozy społeczności lokalnej było również poznanie przestrzeni, która znajduje się w sferze działalności CIL, pod kątem możliwości jej wykorzystania w działaniach i inicjatywach realizowanych ze społecznością lokalną. Diagnoza jest interesującym narzędziem dla działań Fyrtel Główna - Centrum Inicjatyw Lokalnych. Ma pomóc w poznaniu twórców i odbiorców inicjatyw kulturalnych, społecznych, edukacyjnych i obywatelskich realizowanych wspólnie na terenie Głównej.

Załączniki


Diagnoza społeczności lokalnej CIL Piątkowo 2019 (OS. B. CHROBREGO)

Celem niniejszej diagnozy było poznanie potrzeb mieszkańców terenu, na którym funkcjonują i zidentyfikowanie ich ewentualnych trudności lub barier hamujących angażowanie w aktywności społeczne. Chcąc przeciwdziałać różnym formom wykluczenia społecznego zostało postawione zadanie, aby docierać do różnych grup mieszkańców, często na co dzień niezauważanych. W ten sposób stworzono warunki do rozwoju wspólnot lokalnych, samopomocy sąsiedzkiej, czy wręcz zwykłej ludzkiej życzliwości i wsparcia dla drugiego człowieka. Aby to osiągnąć tworzona była przestrzeń sprzyjająca samoorganizacji i integracji mieszkańców oraz został rozpoczęty proces budowania Partnerstwa lokalnego, czyli sieci współpracujących ze sobą podmiotów.

Załączniki


Diagnoza CIL Dębiec
W trakcie opracowywania diagnozy wykorzystano zróżnicowane źródeła:
1. Dokument pt. "Wstępna mapa zasobów" przygotowany przez Agatę Mielech (Organizator Społeczności Lokalnej z ramienia MOPR)
2. Wywiady z mieszkańcami
3. Warsztaty wspomnieniowe i spacer sentymentalny
4. Informacje historyczne pozyskałam z dostępnej literatury i z własnych obserwacji podczas pracy na Dębcu.

Załączniki


Diagnoza CIL Darzybór

Fundacja ReStart przeprowadziła diagnozę społeczności lokalnej osiedla socjalnego przy ul. Darzyborskiej 15 w roku 2019 w ramach realizacji działań w projekcie "Centrum Inicjatyw Lokalnych Darzybór 2019". Był to drugi rok działalności fundacji na wskazanym obszarze, relacje z mieszkańcami zostały nawiązane co skutkowało ostatecznie możliwością wprowadzenia odpowiednich dla potrzeb zadania metod badawczych.

Załączniki


Diagnoza CIL SĄSIEDZI Z KÓLTURĄ

Diagnoza społeczności lokalnej z rejonu działania Centrum Inicjatyw Lokalnych SĄSIEDZI Z KÓLTURĄ jest opisem obszaru wydzielonego ze Starego Miasta ograniczonym od północy ul. Północną, od południa Placem Wolności, od zachodu Alejami Niepodległości, od wschodu ul. Garbary.

Diagnoza odnosi się do wyznaczenia perspektyw dalszych działań na terenie Centrum Inicjatyw Lokalnych SĄSIEDZI Z KÓLTURĄ.           

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej