Przed nami Dzień Wróbla

20 marca obchodzimy Dzień Wróbla, dlatego pragniemy przybliżyć rolę tych ptaków w przestrzeni miejskiej.

Źródło: ptakipolski.pl - grafika artykułu
Źródło: ptakipolski.pl

Wróbel domowy (Passer domesticus) jest jednym z najpowszechniejszych, a jednocześnie najbardziej niepozornych i niedocenianych zwierząt żyjących w mieście. Jego bytowanie jest nieodłącznie związane z obecnością człowieka - w miejscach niezasiedlonych przez ludzi wróbel w zasadzie nie występuje. Pomimo swojej powszechności, wróble stanowią gatunek zagrożony, a człowiek jest dla nich jednym z poważniejszych zagrożeń. Oprócz tego, na wróble czyhają także koty oraz krukowate, które bardzo chętnie na nie polują.

Wróble odżywiają się głównie nasionami, zbożami oraz drobnymi owadami i ich larwami. Przez zjadanie szkodników wróble są uważane za pożyteczne i od dawna cieszą się sympatią ludzi.

W ciągu kilku ostatnich lat populacja wróbli drastycznie spadła. Przyczynia się do tego przede wszystkim stosowanie środków owadobójczych i koszenie trawników, co znacząco utrudnia im żerowanie. Dodatkowo stosowanie termoizolacji budynków ogranicza miejsca do gniazdowania.

W Dzień Wróbla zwróćmy szczególną uwagę na to co możemy zrobić, aby wróble mogły swobodnie żyć wśród nas. Do najprostszych, lecz skutecznych działań należy utrzymanie zróżnicowanego środowiska w naszych ogrodach, zrezygnowanie ze stosowania substancji chemicznych oraz wspieranie inicjatyw związanych z zakładaniem budek dla ptaków.

Zachęcamy także do zapoznania się ze "Standardami ochrony ptaków i nietoperzy w miejskiej przestrzeni architektonicznej w planowaniu i realizacji prac budowlanych, w tym remontowych i termomodernizacyjnych oraz odtwarzania siedlisk", które w dniu 11.02.2021r. weszły w życie zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania nr 126/2021/P.