Srebrny Quadro - nagroda mieszkańców

W stolicy Wielkopolski zrealizowano wiele unikatowych projektów architektonicznych, a najlepsze z nich uhonorowano Nagrodą Prezydenta Miasta Poznania imienia Jana Baptysty Quadro. W roku jubileuszowej, 25. edycji tego prestiżowego wyróżnienia zachęcamy poznaniaków do wyboru nowej architektonicznej wizytówki Poznania. Plebiscyt trwa do 15 września.

Galeria zdjęć przedstawia grafiki z rysunkiem sylwetki Jana Baptysty Quadro oraz napisami: Srebrny Quadro - plabiscyt na architektoniczną wizytówkę Poznania. - grafika artykułu
Srebrny Quadro - nagroda mieszkańców

Srebrny Quadro to nagroda, której jurorami są mieszkańcy miasta. W ramach internetowego plebiscytu wskażą najlepszy obiekt architektoniczny, jaki powstał w stolicy Wielkopolski przez ostatnie dekady. A jest z czego wybierać - eleganckie biurowce, popularne miejsca kultury i sportu, a także kameralne osiedla mieszkaniowe.

Głosy można oddawać - poprzez formularz znajdujący się poniżej - na jeden z 24 obiektów, których autorzy otrzymali w poprzednich latach roczną Nagrodę Quadro.

Zdobywcę nagrody jubileuszowej Srebrnego Quadro poznamy 18 października.

UWAGA: Plebiscyt rozpocznie się 1 sierpnia od godz. 00:01 i zakończy 15 września o godz. 23:59:59

Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I - Nagroda Quadro 2021

Nagrodę Quadro za rok 2021 otrzymał Przemysław Woźny z Pracowni Projektowej J. P. Woźny za projekt ekspozycji reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. To szklana instalacja przestrzenna, będąca odtworzeniem kształtu pozostałości siedziby pierwszego władcy Polski i jego żony Dobrawy. Składa się ze szklanych paneli, których boczne ściany swoją strukturą nawiązują do starego muru, górne powierzchnie zaś wykonano z gładkiego szkła z nadrukowanymi grafikami i tekstami dotyczącymi historii Poznania. Ekspozycja jest podświetlana. Jurorzy docenili "harmonijne powiązanie współczesnej formy z historycznym kontekstem. Architektura kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo uzyskała w ten sposób nowy, dyskretny blask, stała się na powrót zauważalna. Szklana struktura jest także nośnikiem informacji, przypomnienia o ciągłości historii".

Nowy Strzeszyn - Nagroda Quadro 2020

Nagrodę Quadro za rok 2020 otrzymał Szymon Januszewski z pracowni Insomia, która stworzyła projekt "Nowego Strzeszyna", etap 1B. To otoczone zielenią, kameralne osiedle mieszkaniowe. Zdaniem jury "to unikatowa przestrzeń, tworząca oryginalny i wyjątkowy klimat, w którym skala człowieka jest wartością podstawową. W obecnych latach, kiedy minimalizm i oszczędność środków jest wartością szczególnie cenioną, autor konsekwentnie realizuje odmienną ideę, w której charakter miejsca buduje bogactwo detalu oraz różnorodność zastosowanych materiałów. Mimo tej złożoności, kompozycje cechuje szlachetność i harmonia, co świadczy o wysokiej wrażliwości i dużych umiejętnościach architektonicznych autora".

Kamienica "Żelazko" - Nagroda Quadro 2019

Nagrodę Quadro za rok 2019 otrzymała pracownia CDF Architekci za projekt odtworzenia neorenesansowej kamienicy u zbiegu ulic Ogrodowej i Krysiewicza. Oryginalny budynek powstał u schyłku XIX wieku na trójkątnej działce. Ze względu na wyróżniający się kształt zyskał przydomek "Żelazko", co jest nawiązaniem do słynnego nowojorskiego Flatiron Building. Poznańska kamienica przetrwała II wojnę światową, jednak kilka lat temu, z uwagi na zły stan techniczny, zapadła decyzja o jej rozbiórce. W 2019 roku budynek wrócił na mapę miasta. Jurorzy nagrody podkreślali, że "w realizacji trafnie połączono zrekonstruowaną fasadę narożnej kamienicy ze współczesną formą i materiałami zastosowanymi w segmencie uzupełniającym".

Oficyna przy ul. 3 Maja 49C - Nagroda Quadro 2018

Nagrodę Quadro za rok 2018 otrzymała Pracownia NMS Architekci, która stworzyła projekt nadbudowy i przebudowy oficyny przy ul. 3 Maja 49C oraz zagospodarowania podwórza. Jurorzy docenili fakt, że "zniszczone w czasie wojny, odbudowane w ułomnej formie i zeszpecone powojennymi dobudowami, garażami i barakami jak wiele poznańskich podwórek, zostało w końcu zagospodarowane. Efekt pokazał jeden z kierunków i pomysłów na skuteczną rewitalizację śródmieścia Poznania poprzez przebudowę zaniedbanych i niedoinwestowanych poznańskich oficyn i podwórek na kameralne, zielone wnętrza zwiększające komfort życia mieszkańców i podnoszące jakość miasta".

Biurowiec "Bałtyk" - Nagroda Quadro 2017

Nagrodę Quadro za rok 2017 otrzymała holenderska pracownia MVRDV oraz współpracujące z nią biura Ultra Architects oraz NO Natkaniec Olechnicki Architekci, którzy stworzyli projekt biurowca "Bałtyk" przy ul. F. Roosevelta 22. To 16-kondygnacyjny i blisko 70-metrowy budynek o nieregularnej i charakterystycznej bryle. Jak podkreślali jurorzy "to dobry przykład świadomego projektowania i harmonijnego łączenia starej i nowej architektury". 

Biurowiec przy ul. Za Bramką - Nagroda Quadro 2016

Nagrodę Quadro za rok 2016 otrzymała pracownia Ultra Architects za projekt biurowca przy ul. Za Bramką. Budynek ma siedem kondygnacji, w tym trzy podziemne, na których znajduje się parking. Od strony dziedzińca posiada tarasy wyłożone drewnem i uzupełnione zielenią. Pomiędzy biurowcem a budynkiem Poznańskiego Centrum Świadczeń architekci zaprojektowali niewielki plac z ławkami i zielenią. W opinii jury budynek otrzymał nagrodę "za wpisanie nowoczesnej, również pod względem technologicznym, architektury w zabytkową tkankę Starego Miasta". Kapituła doceniła również przyjęte rozwiązania dotyczące elewacji od strony ul. Za Bramką i zróżnicowanej formy architektonicznej z zielonymi tarasami od strony wnętrza budynku.

UBIQ 34 - Nagroda Quadro 2015

Nagrodę Quadro za rok 2015 otrzymała pracownia CDF Architekci za projekt kompleksu biurowego UBIQ 34. To zespół trzech budynków mieszczący się na terenie dawnych koszar przy ul. Grunwaldzkiej. Wykonany z cegły, zabytkowy budynek "A" został przekształcony tak, aby mógł pełnić funkcję biurową. Elewacje pozostałych obiektów wykonano głównie ze szkła, jednak posiadają one elementy nawiązujące do historycznej architektury tego miejsca. Zdaniem jury "inwestycja wpisała się w kontekst urbanistyczny z poszanowaniem istniejącego drzewostanu, tworząc kameralną atmosferę i kontynuując dobre wzorce tego fragmentu naszego miasta".

Hotel Puro - Nagroda Quadro 2014

Nagrodę Quadro za rok 2014 otrzymała pracownia ASW Architekci Ankiersztajn, Stankiewicz, Wroński za projekt Hotelu Puro przy ulicy Stawnej 12. To współczesny w formie obiekt, który mimo tego koresponduje z niełatwym, historycznym otoczeniem. Zdaniem jury budynek stanowi "idealne domknięcie śródmieścia i doskonale wpisuje się w klimat Starego Miasta. Linia fasady i dachu stanowi subtelne nawiązanie do kształtu sąsiednich kamienic. We wnętrzu z kolei zachowano fragment zabytkowego muru miejskiego".

Brama Poznania - Nagroda Quadro 2013

Nagrodę Quadro za rok 2013 otrzymała pracownia AD ARTIS Emerla Wojda za projekt Bramy Poznania w pobliżu mostu Jordana. Nowoczesna, oszczędna w środkach i geometryczna bryła wyróżnia obiekt na tle historycznej zabudowy Śródki. Swoją odrębność budynek zaznacza także poprzez materiały, jakich użyto do jego budowy - beton architektoniczny czy szkło. W Bramie Poznania zwiedzający znajdą interaktywną ekspozycję, opowiadającą o początkach państwa polskiego i wyspie katedralnej. 

PIXEL - Nagroda Quadro 2012

Nagrodę Quadro za rok 2012 otrzymała pracownia JEMS Architekci za projekt budynku biurowego PIXEL przy ulicy Grunwaldzkiej. Nagrodzony obiekt był pierwszym zrealizowanym biurowcem kompleksu. Ma łącznie 10 kondygnacji - 3 podziemne oraz 7 naziemnych. Od ulicy fasada jest prawie całkowicie przeszklona, zaś od strony wewnętrznej składa się z wystających sześcianów, które tworzą wypełnione zielenią tarasy. 

Murawa Office Park - Nagroda Quadro 2011

Nagrodę Quadro za rok 2011 otrzymała pracownia Rhode Kellermann Wawrowsky za  projekt biurowca Murawa Office Park przy ul. Murawa. To kameralny, trzykondygnacyjny obiekt, na który składa się pięć brył połączonych przeszklonymi łącznikami. Jasna i rytmiczna elewacja obiektu nadaje całości ponadczasowego charakteru. 

Budynek Wydziału Prawa i Administracji UAM - Nagroda Quadro 2010

Nagrodę Quadro za rok 2010 otrzymała Pracownia Architektoniczna 1997 Krzysztof Frąckowiak za projekt budynku Wydziału Prawa i Administracji UAM. Nowe Collegium Iuridicum znajduje się przy al. Niepodległości. Pięciokondygnacyjny obiekt zawiera kilkanaście sal wykładowych, w tym aulę na 400 osób. Większość elewacji to połączenie szkła z miedzianą siatką. Najbardziej przykuwa jednak uformowana w elipsoidalny kształt elewacja auli, która jest wykonana z oksydowanej miedzi.

Budynek biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM - Nagroda Quadro 2009

Nagrodę Quadro za rok 2009 otrzymały pracownie: APA Jacek Bułat, Neostudio Architekci i Consultor za projekt biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.  Elewację budynku architekci podzielili na pół - dolną wykonano z piaskowca, górną zaś niemal całkowicie ze szkła. To połączenie pozwoliło wkomponować bibliotekę w niełatwą dla projektantów przestrzeń, pomiędzy modernistyczny gmach Urzędu Wojewódzkiego a historyczny budynek Collegium Maius. 

City Park - Nagroda Quadro 2008

Nagrodę Quadro za 2008 rok otrzymał Sławomir Rosolski za projekt zespołu mieszkaniowo-usługowo-handlowego City Park. Kompleks powstał na terenie dawnych koszar wojskowych przy zbiegu ulic Wojskowej, Wyspiańskiego i Ułańskiej. Niskie, historyczne budynki zostały odrestaurowane i zaadaptowane pod nowe funkcje. Nowy, pięciokondygnacyjny obiekt wykonano z czerwonej cegły, nawiązując w ten sposób do zabytkowej zabudowy. Do budowy jego elewacji użyto także niewielkich ilości szkła i metalu nadając mu bardziej współczesnego charakteru. Zdaniem jury nagrody projekt był "niezwykle udaną rewitalizacją powojskowego obiektu i bardzo dobrze wpisał cały kompleks w krajobraz tej części miasta".

Stary Browar II etap - Nagroda Quadro 2007

Nagrodę Quadro za 2007 rok otrzymało Studio ADS Piotr Z. Barełkowski, Przemysław Borkowicz za projekt II etapu Centrum Kulturalno - Handlowego Stary Browar. Oddany do użytku w 2007 roku obiekt architekturą i wykończeniem został powiązany z istniejącym już budynkiem od strony ul. Półwiejskiej. Cechą wspólną obu są użyte materiały - cegła, aluminium oraz stal. To co wyróżnia "nowy" budynek Starego Browaru to pofałdowana ściana od strony parku wykonana z blachy.

Sala koncertowa Akademii Muzycznej - Nagroda Quadro 2006

Nagrodę Quadro za rok 2006 otrzymał Jerzy Gurawski za projekt sali koncertowej Akademii Muzycznej u zbiegu ul. Św. Marcin i al. Niepodległości. Obiekt o kształcie rotundy mieści salę koncertową, w której może zasiąść ok. 500 widzów. Elewacja budynku wykonana jest prawie w całości ze szkła, za nią widać rytmiczny układ prostych słupów.  

Budynek mieszkalny na Winiarach - Nagroda Quadro 2005

Nagrodę Quadro za rok 2005 otrzymał Wojciech Marcinkowski za projekt budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Piątkowskiej. Oddany do użytku blisko 20 lat temu obiekt dzięki swojej prostocie wciąż może uchodzić za wzór dla projektantów. Pierwszą kondygnację od strony ulicy przeszklono i przeznaczono na usługi. Kolejne zaś wyposażono w okna o różnych formach. Od strony podwórza zlokalizowano balkony z widokiem na oficynę. Całość utrzymana jest w stonowanej kolorystyce - jasna elewacja dobrze współgra z ciepłem drewna. 

Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej - Nagroda Quadro 2004

Nagrodę Quadro za rok 2004 otrzymał Marian Fikus za projekt Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej. Koncepcja architekta zakładała budowę kompleksu, podzielonego trzema pasażami z widokiem na charakterystyczne poznańskie zabytki - kościół bernardynów, ratusz, katedrę. Pasaże rozchodzą się promieniście z kolistego placu, znajdującego się przed wejściami do budynków. W pierwszej kolejności w latach 2000-2004 zrealizowano Centrum Wykładowe, za które przyznano Nagrodę Quadro. W obiekcie znajduje się m.in. Aula Magna z miejscami siedzącymi dla 600 osób, a także 16 mniejszych sal wykładowych i seminaryjno-wykładowych. W późniejszych latach dobudowano bibliotekę. 

Stary Browar etap I - Nagroda Quadro 2003

Nagrodę Quadro za 2003 rok otrzymało Studio ADS Piotr Z. Barełkowski, Przemysław Borkowicz za projekt I etapu Centrum Kulturalno - Handlowego Stary Browar. Budynek powstał w niewielkim stopniu na bazie zabudowy Browarów Huggera, które istniały tam od II połowy XIX wieku. Budynek w większości to współczesny projekt, stylistycznie przypominający ówczesną architekturę przemysłową. Elewacja w dużej mierze wykonana jest z cegły ze stalowymi elementami. Projektanci zostawili jednak także miejsca na przeszklenia, w tym na ekspozycję od strony ul. Półwiejskiej elementów zrekonstruowanej fasady starej kamienicy. W centrum oprócz funkcji handlowej i usługowej znalazła się także przestrzeń na działalność kulturalną. 

Wydział Matematyki i Informatyki UAM - Nagroda Quadro 2002

Nagrodę Quadro za 2002 rok otrzymał Jerzy Gurawski za projekt gmachu Wydziału Matematyki i Informatyki UAM. Prosta, modernistyczna bryła dobrze wpisuje się w okoliczny, zielony krajobraz. Obiekt koresponduje także z innymi budynkami uczelni dzięki zastosowaniu na elewacji białego tynku oraz żółtej cegły. Ciekawym elementem są klatki schodowe. Zaprojektowano je częściowo w przeszklonych wykuszach.

Budynek terminalu lotniska Ławica - Nagroda Quadro 2001

Nagrodę Quadro za rok 2001 otrzymało Studio ADS Piotr Z. Barełkowski, Przemysław Borkowicz za projekt budynku terminalu Portu Lotniczego Poznań-Ławica. Kiedy obiekt oddano do użytku, był jednym z nowocześniejszych terminali w kraju, z zakładaną przepustowością 1 mln pasażerów rocznie. Do wykonania jego elewacji wykorzystano głównie beton architektoniczny, srebrne okładziny i szkło. 

Centrum Finansowe przy pl. Andersa - Nagroda Quadro 2000

Nagrodę Quadro za rok 2000 otrzymała Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich za projekt Centrum Finansowego przy pl. Andersa. Pierwszy, 18-piętrowy budynek oferował rzadko spotykane w tamtych czasach przestrzenie biurowe klasy A. Kilka lat później - od strony ul. Królowej Jadwigi - powstał kolejny, niższy budynek kompleksu. Obecnie trwa budowa następnego biurowca, która ma być najwyższym obiektem w Poznaniu. 

Pawilon 3a - Nagroda Quadro 1999

Nagrodę Quadro za rok 1999 otrzymało Studio ADS Piotr Z. Barełkowski, Przemysław Borkowicz za projekt pawilonu 3a na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Prosta, pokryta srebrną okładziną elewacja koresponduje z pobliskim zabytkowym wejściem na teren targów. Łącznie pawilon 3a dysponuje ponad 7 tys. m2 powierzchni wystawienniczej. 

Zespół sportowo-rekreacyjny nad Jeziorem Maltańskim - Nagroda Quadro 1998

Pierwszą Nagrodę Quadro przyznano wyjątkowo za koncepcję, którą zrealizowano kilka lat wcześniej - w 1990 roku. Otrzymał ją Klemens Mikuła za projekt zespołu sportowo-rekreacyjnego nad Jeziorem Maltańskim. To postmodernistyczny kompleks, na który składają się m.in. trybuny i wieża sędziowska toru regatowego. Całość utrzymano w spójnej żółto-biało-niebieskiej kolorystyce. Co roku tor doceniany jest przez międzynarodowe federacje przyznające Poznaniowi organizację największych i najbardziej prestiżowych imprez na świecie takich jak: Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy czy Puchary Świata w wioślarstwie i kajakarstwie. 

Załączniki