Biblioteka Raczyńskich

To jedna z najstarszych bibliotek publicznych w Polsce. Ufundowana w 1829 roku przez hr. Edwarda Raczyńskiego, biblioteka o formach klasycystycznych z kolumnadą wzorowaną na wschodniej fasadzie Luwru to pierwszy budynek w Polsce wzniesiony wyłącznie dla pomieszczenia zbiorów bibliotecznych.

Biblioteka przez lata pełniła rolę głównego ośrodka kultury polskiej na terenie zaboru pruskiego. Księgozbiór utworzono w oparciu o zbiory rodzinne Raczyńskich, uzupełnione następnie m.in. rękopisami i starodrukami z klasztorów wielkopolskich po ich kasacie przez władze pruskie oraz zbiorami Juliana Ursyna Niemcewicza. Budynek Biblioteki zniszczony w czasie II wojny światowej odbudowano i oddano do użytku czytelników w 1956 roku. Ocalała tylko najcenniejsza część zabytkowych zbiorów (rękopisy, starodruki i część kartografii). Stanowią one obecnie najcenniejszą grupę; najstarsze z nich pochodzą z XIII wieku.  


Ze względu na rangę i renomę Biblioteka Raczyńskich otrzymywała drogą darowizn i fundacji spuścizny po wielu twórcach i kolekcjonerach. Tak powstały: Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Pracownia - Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego, Mieszkanie - Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny.

Siedzibą Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza jest renesansowa kamienica (Stary Rynek 84). Zbiory zawierają rękopisy, korespondencję, fotografie, muzealia, pamiątki rodzinne, polskie i obce wydania dzieł polskiego noblisty. Siedzibą Muzeum J. I. Kraszewskiego jest XIX-wieczna kamienica (ul. Wroniecka 14). Zbiory zawierają rękopisy, archiwalia, pamiątki muzealne i dary społeczeństwa dla wielkiego pisarza oraz pierwsze i późniejsze wydania jego dzieł. Mieszkanie - Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny została utworzona w jej mieszkaniu i prezentuje pamiątki i przedmioty osobiste poetki.  


Biblioteka Raczyńskich działa jako miejska instytucja kultury, z siecią placówek w Poznaniu. Jej podstawowa działalność to obsługa czytelnictwa mieszkańców Poznania i działalność informacyjna oraz upowszechnianie wiedzy i kultury. Biblioteka organizuje kwartalne Przeglądy Nowości Wydawniczych, przyznaje Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza (pierwszego bibliotekarza BR) za najciekawszą książkę o Poznaniu i Nagrodę Bursztynowego Motyla za książkę podróżniczą danego roku. Spotkaniom z laureatami towarzyszą wystawy. Spotkania z pisarzami, wystawy literackie, bibliofilskie, muzealne są stałą dodatkową ofertą Biblioteki. Biblioteka, ze względu na cenne zbiory posiada również status biblioteki naukowej.


Biblioteka Raczyńskich
plac Wolności 19, 61-739 Poznań
tel. (61) 852 94 42, 852 94 43
Okres funkcjonowania: cały rok
www.bracz.edu.pl

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej