- Od 2006 roku dzieci z Charkowa są gośćmi specjalnymi, organizowanych co roku w Poznaniu, warsztatów artystycznych - "Letnie Pogotowie Sztuki" w parku, na Cytadeli. Dzieci miały okazję zwiedzić Poznań i zapoznać się z rówieśnikami uczestniczącymi w warsztatach. Letnie Pogotowie Sztuki to twórcze warsztaty wymyślone w 2001 roku przez poznańskich plastyków. Co roku w wakacje oni i zaproszeni artyści prowadzą na Cytadeli warsztaty, które mają uwrażliwiać dzieci na muzykę, plastykę i poezję. Robią to w niekonwencjonalny sposób - starając się otworzyć dziecięcą wyobraźnię.

- 10 - 24.09. 2007 - w ramach wymiany artystycznej wizyta artystów malarzy z Charkowa i udział w warsztatach malarskich pt. "Kroki na rękę" w podpoznańskim Porażynie. Pobyt zakończył się wystawą w Bibliotece Miejskiej w Nowym Tomyślu.

- 14-16.04.2008 - Poznań promował się na I Międzynarodowych Targach "Charków: Partnerstwo w Turystyce" jako jedno z miast partnerskich, a także podczas konferencji - forum EURO2012, gdzie zaprezentowana została informacja o stopniu przygotowań i przyszłych działaniach Poznania. Pobyt specjalistów ds. turystyki i organizacji dużych imprez sportowych związany był z zaproszeniem do podzielenia się doświadczeniami Poznania na tych polach.

- 17-19.04.2008 - Festiwal - Targi "Świat Książki" w Charkowie - delegacja Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Oddz. w Poznaniu i Wydawnictwa Miejskiego. Na stoisku targowym zaprezentowana została bogata wystawa - kolekcja książek ofiarowanych przez poznańskich wydawców i następnie przekazana w darze dla Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej.

- 12-18.05.2008 - Urząd Miasta Poznania był współorganizatorem Ukraińskiej Wiosny w Poznaniu - imprezy organizowanej przez Konsulat Honorowy Ukrainy w Poznaniu. W ramach festiwalu m.in. zaproszeni zostali artyści z Charkowa z wystawą "Młoda Sztuka Charkowa". Wydarzenie miało na celu promocję kultury ukraińskiej wśród mieszkańców miasta - muzyki, poezji, informacji o polityce. W organizację szczególnie zaangażowani byli studenci.

- 16-19.05.2008 - Dziennikarze telewizyjni z Charkowa, z programu Kanal 7, przygotowali program prezentujący Poznań w Charkowie, obejmujący różne dziedziny życia w Poznaniu - komunikację miejską, MTP, sport, kulturę, inwestycje.

- 28.11.2008 - podpisanie Deklaracji o wykorzystaniu doświadczeń miast - organizatorów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku - Norymbergi (Niemcy) i Hanoweru (Niemcy) przez miasta partnerskie Charków (Ukraina) i Poznań (Polska) w przygotowaniach i przeprowadzeniu finałów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Deklaracja, podpisana przez merów 4 miast ma na celu wzmocnienie więzi między miastami oraz zapewnienie niezbędnej pomocy przy organizacji EURO 2012.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej