- w dniach 4-6 marca 2011 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się  Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci i Młodzieży, w których uczestniczyli przedstawiciele Charkowa. To pierwsza w Polsce i jak dotąd jedyna impreza targowa w całości poświęcona książce dla młodego czytelnika. Wydarzenie skierowane jest zarówno do specjalistów - wydawców, ilustratorów,  pisarzy, księgarzy, bibliotekarzy, środowisk naukowych, jak i szerokiej publiczności - dzieci, młodzieży, ich rodziców i opiekunów.

- od 28 do 30 kwietnia 2011 w Charkowie odbyły się targi "Partnerstwo w turystyce". Celem Targów jest rozwój turystyki, współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej, intensyfikacja współpracy z miastami partnerskimi, nawiązania nowych kontaktów między przedstawicielami branży turystycznej oraz stworzenie sprzyjających warunków dla prezentacji potencjału turystycznego.

- w ramach Festiwalu Kultury "Ukraińska Wiosna" 2011, organizowanego przez Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne Polska-Ukraina w dniu 14 maja 2011 odbyły się doroczne obchody rocznicowe kompozytora Konstantyna Gorskiego. Pod tablicą pamiątkową przy ul. Niegolewskich zostały złożone kwiaty, następnie odbyły sie koncerty w Kościele Farnym oraz w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego - Willi Wśród Róż.

- od 19 do 22 maja 2011 w Charkowie przebywała delegacja z Miasta Poznania na obchodach Dnia Europy, z okazji konferencji Wolontariat Młodzieżowy Euro 2012 oraz w celu nawiązania bliższych kontaktów przedstawicieli wydziałów zdrowia obu miast. Wśród reprezentatów znaleźli się także poznańscy radni oraz Mistrz Rafał Jelewski, który przygotował pokaz sztuki kucharskiej. Była to prezentacja kuchni polskiej i wielkopolskiej, związana z obchodami Dni Europy w tym mieście. Menu było złożone z dań zimnych, gorących i deserów. Przygotowania prezentacji dla 60 osób trwały przez 2 dni.

- 6-7 czerwca 2011 udział przedstawicieli Miasta Charkowa w międzynarodowwej konferencji "Edukacja ekologiczna elementem prawidłowego postępowania z odpadami" w Poznaniu

- 24 - 30 lipca 2011 to termin pobytu dzieci z Charkowa oraz Brna na warsztatach 12. Letniego Pogotowia Sztuki. Organizatorzy to Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne Magazyn. Zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 16 lat odbywały się w parku na Cytadeli oraz w Parku im. Henryka Dąbrowskiego przy Starym Browarze. Prowadzili je doświadczeni artyści i pedagodzy: Alexandra Andreeva (Rosja), Krzysztof Dziemian, Lucilla Kossowska, Magdalena Parnasow-Kujawa, Martyna Marcinkowska, Wojciech Nowak, Piotr Pawlak, Joanna Sowińska, Tadeusz Wieczorek, Krzysztof Wosik.

- W dniach 23-26 sierpnia 2011 delegacja Miasta Poznania, w skład której wchodzili: pan Jerzy Stępień- Zastępca Prezydenta Miasta Poznaniaoraz pani Katja Lozina- p.o. zastępcy dyrektora Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Iwestycji, brała udział w obchodach 20-lecia niepodległości Ukrainy oraz w uroczystościach związanych z dniem Miasta Charkowa. Poza przedstawicielami Poznania w uroczystościach wzięli udział delegaci z innych miast partnerskich - m.in. Kutaisi (Gruzja), Brna (Czechy), USA i in.

- Jak co roku Charków był gościem Miasta Poznania podczas targów turystycznych Tour Salon w dniach 19-22 października. Zwiedzający mogli zapoznać się z nową linią promocyjną i przygotowaniami miasta do Euro2012


- Dzieci zdrowe i niepełnosprawne z Charkowa reprezentowały swoje miasto podczas międzynarodowej imprezy integracyjnej "Europa Bez Barier", która odbyła się w Poznaniu w dniach 8-11 grudnia 2011 r. Jej uczesntikami były dzieci z 7 miast partnerskich, a zawody pływackie odbywały się na niedawno otwartym kompleksie "Termy Maltańskie".

- W dniach 11-14 grudnia 2011 w Poznaniu przebywał przedstawiciel Miasta Charkowa przygotowujący strategię Miasta - by poznać doświadczenie Poznania w tej materii.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej