Grupa z partnerskiego Charkowa przyjechała na zaproszenie Prezydenta Miasta, w ramach pomocy Ukrainie, znajdującej się w trudnej sytuacji politycznej i społecznej. Dzieci pochodziły z rodzin zaangażowanych w działania skupione wokół Euro-Majdanu.

Czas w Poznaniu wypełniony był licznymi atrakcjami, takimi jak wizyta w Bramie Poznania, Nowym Zoo, czy Palmiarni. Był to także czas rekreacji na Termach Maltańskich i w parku linowym. Młodzież wzięła udział w różnych rodzajach warsztatów: od tańca współczesnego po hip-hop, a także działaniach teatralnych, plastycznych, włącznie z projektowaniem własnych nadruków na koszulkach.

W przygotowanie pobytu włączyli się przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Charkowie, Konsulatu Honorowego Ukrainy w Poznaniu, Urzędu Stołecznego Miasta Warszawy oraz fundacja PKO BP, dzięki której dzieci otrzymały kieszonkowe. 


Apel Prezydenta Poznania o wsparcie dla Ukrainy

21 lutego w związku z dramatycznymi wydarzeniami na Ukrainie Prezydent Miasta Poznania zwrócił się z apelem o wsparcie dla Ukrainy do mieszkańców Poznania.

Oto treść apelu Prezydenta:

Podobnie jak większość poznaniaków, z ogromnym niepokojem śledzę wydarzenia na Ukrainie i kryzys, w jakim pogrąża się nasz Wschodni Sąsiad. W świetle faktów, jakie do nas docierają, widzimy, z jakim ogromem problemów borykają się dążący do uszanowania ich elementarnych swobód Ukraińcy.

 Z prawdziwą satysfakcją obserwowałem drogę Ukrainy ku demokratycznej Europie, zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej współpracując z partnerskim Charkowem. Oczekiwałem, że nasi ukraińscy sąsiedzi wkrótce dołączą do grona członków Unii Europejskiej i razem z nami, w unijnym gronie, wypracowywać będą własną przyszłość.

Przekazy, jakie otrzymujemy, informacje nie tylko medialne, nie napawają optymizmem. Konflikt nabiera coraz bardziej dramatycznego charakteru, giną ludzie.

Żaden mandat nie pozwala władzy strzelać do własnych obywateli wyrażających sprzeciw wobec jej posunięć. Jeśli historia nas czegoś uczy, to właśnie tego, że nie da się przemocą narzucić nikomu własnej woli, nie w dzisiejszych czasach.

Dlatego apeluję, by dialog zastąpił przemoc, by powrócono do rozmów i aby obie strony konfliktu znalazły drogę do jego pokojowego rozwiązania.

Wierzę, że przyszłość Ukrainy zostanie przez samych Jej mieszkańców wypracowana w drodze demokratycznych i pokojowych procedur. Wierzę, że nikt więcej nie będzie musiał płacić najwyższej ceny za wartości, które są oczywiste dla wszystkich.

Dziś Ukraińcy potrzebują każdego gestu wsparcia z naszej strony, sygnału, że Polacy są z nimi i że popierają ich walkę o demokrację i wolność wyboru własnej przyszłości.

Prezydent Miasta Poznania
Ryszard Grobelny

Tekst pochodzi ze strony: http://www.poznan.pl/mim/wiadmag/news/apel-prezydenta-poznania-o-wsparcie-dla-ukrainy,68123.html


Apel Prezydenta Miasta Poznania w związku z zaostrzeniem sytuacji na Ukrainie

W styczniu 2014 roku Prezydent Miasta Poznania wystosował list do Mera Charkowa, w którym wyraził ubolewanie w związku ze śmiercią manifestantów w Kijowie i atakami skierowanymi przeciw uczestnikom pokojowych demonstracji w Charkowie. Prezydent wyraził również nadzieję na szybkie przywrócenie pokoju na Ukrainie, "trwałą poprawę jakości życia publicznego" oraz poszanowanie swobód obywatelskich.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej