Odnowiony Stary Rynek coraz bliżej

Wzdłuż kamienic na Starym Rynku gotowa jest większość chodników, na których wystawiane są stoliki restauracyjne, poruszają się tam już też piesi. Jeszcze w tym roku Stary Rynek zyska nową nawierzchnię, którą wcześniej przetestowano pod kątem łatwości usuwania zabrudzeń.

Odnowiony Stary Rynek coraz bliżej - grafika artykułu
Odnowiony Stary Rynek coraz bliżej

Większość prac związanych z chodnikami wokół płyty Starego Rynku już się zakończyła. Wykonawca rozpoczyna przygotowania do układania kostki granitowej na płycie, która będzie równa i wygodna dla użytkowników.

Podczas prac nawierzchniowych wykorzystany zostanie materiał historyczny, tzn. wyselekcjonowane po demontażu kostki kamienne i granitowe płyty chodnikowe. Ułożone zostaną w bloku śródrynkowym, ale poza Pasażem Kultury, w którym nawierzchnia wykonana będzie z nowych płyt granitowych. Podobnie materiał staroużyteczny zostanie ponownie wbudowany we fragmentach ul. Paderewskiego, Szkolnej, Świętosławskiej, Wodnej, Wielkiej i Żydowskiej.

Sposobem na zachowanie historycznego bruku, z jednoczesnym uzyskaniem równości powierzchni w głównych ciągach komunikacyjnych, było dokonanie podziału przestrzeni rynku i zróżnicowanie materiału w poszczególnych jego obszarach. Miejski Konserwator Zabytków wykluczył możliwość szlifowania kostki kamiennej wskazując, że proces ten bezpowrotnie niszczy materiał. Analizowano także możliwość zakupu na rynku materiału staroużytecznego, jednak brak gwarancji jego jakości oraz wysokie koszty wykluczyły taki wariant.

Przyjęto więc rozwiązanie pośrednie, pozwalające na wykorzystanie najlepszej jakości materiału historycznego leżącego wcześniej na płycie rynku i wbudowanie go w bloku śródrynkowym. W tej części wykorzystane zostaną również staroużyteczne płyty granitowe i krawężniki, a także kamień polny odkryty pod nawierzchnią w trakcie realizowanych badań archeologicznych. Materiałem historycznym pokryte zostaną także ul. Świętosławska, Franciszkańska oraz Paderewskiego. Pozostała część płyty rynku wykonana zostanie z nowej, wielobarwnej, wysokiej jakości kostki granitowej i bazaltowej, zbliżonej wymiarowo, kolorystycznie i jakościowo do nawierzchni starej.

Zanim wybrano materiał, przeprowadzano testy pod kątem łatwości usuwania zabrudzeń. Podczas prób wylewano różne substancje. Z płyt kamiennych znacznie łatwiej je usunąć niż z betonowej kostki, nawet najlepszego gatunku.

Nowy materiał użyty w nawierzchni odpowiada najwyższym standardom jakościowym, nawiązując układem i kolorystyką do nawierzchni historycznej. Takie założenie pozwoli osiągnąć oczekiwany efekt estetyczny, zachowując pełną dostępność przestrzeni.

Na Starym Rynku oprócz nowej nawierzchni pojawią się cztery wyspy zieleni z drzewami i niską roślinnością oraz siedziskami. Przewidziane są one po obu stronach Odwachu, przy Wadze Miejskiej i w ul. Kurzanoga. Widoczną po zmroku zmianą na Starym Rynku będzie oświetlenie, które będzie bardziej spójne i estetyczne. Dzięki nowej iluminacji świetlnej wyróżnione będą najważniejsze budynki, odpowiednio oświetlone zostaną również zabytkowe fontanny.