Wiązy i platany na ul. Św. Marcin
Wstępnie planowane były prace zmierzające do przesadzenia drzew, podobnie jak miało to miejsce na Al. Marcinkowskiego (podczas realizowanej obecnie przebudowy ul. Św. Marcin między ul. Ratajczaka i Al. Marcinkowskiego oraz Al. Marcinkowskiego do pl. Wolności). Decyzja o wycince drzew poprzedzona została stosowną analizą. Pod uwagę wzięto przede wszystkim: wiek drzew, stopień uzbrojenia terenu w sąsiedztwie brył korzeniowych, koszty oraz ryzyka przeprowadzenia operacji przesadzenia oraz adaptacji drzew w nowym miejscu. Do transportu trzeba byłoby przyciąć korony, czyli skrócić gałęzie do połowy. Te wszystkie zabiegi nadal nie gwarantowałyby powodzenia całej operacji. Ostatecznie miasto zrezygnowało z takiego rozwiązania.
Przy podjęciu decyzji brano też pod uwagę bezpieczeństwo ruchu komunikacji tramwajowej oraz ryzyko uszkodzenia czynnej infrastruktury podziemnej, gdyż analiza wykazała, że przed przesadzeniem należałoby obkopać bryły korzeniowe, by rośliny miały czas na regenerację i zagęszczenie podciętych korzeni. W tym czasie potrzebny byłby również dostęp do maksymalnej ilości składników odżywczych. Analiza wykazała również, że operacja związana z transportem ponadgabarytowym to koszt ok. 25 tys. zł netto za sztukę, przy czym należy wziąć pod uwagę, że szacunkowa kwota nie uwzględnia kosztów usuwania kolizji z siecią trakcyjną i siecią podziemną.
W miejscu robinii akacjowych i śliw posadzone zostaną wiązy i platany. Na przebudowywanym odcinku ul. Św. Marcin między ul. Gwarną a al. Niepodległości drzew będzie zdecydowanie więcej niż obecnie, w sumie usuniętych zostanie sześć, a nowe nasadzenia to 30 sztuk sadzonych w gruncie - 18 platanów klonolistnych i 12 wiązów, a także 5 sztuk w donicach.
Dodatkowo wzdłuż chodnika przed Aulą Uniwersytecką i Collegium Iuridicum, po północnej stronie ul. Św. Marcin, pojawią się również drzewa oddzielające chodnik i drogę rowerową od jezdni (12 sztuk platanów). Cały przebudowywany fragment ul. Św. Marcin uzupełnią liczne nasadzenia zieleni niskiej, m.in. róże, berberysy, irgi, bergenie, szałwie, miskanty i barwinek.