Vastint buduje kolektor chroniący Stare Miasto w Poznaniu przed skutkami ulew i nawałnic

- Kolektor to betonowa rura o średnicy 1,6 m, zaprojektowana, aby skutecznie odbierać nadmiar wody z opadów nawalnych, które stają się coraz częstsze w dobie zmian klimatycznych. W Poznaniu takie gwałtowne zjawiska występują około dziesięciu razy w ciągu roku - mówi Ewa Łydkowska, rzeczniczka prasowa Vastint Poland. - Cieszymy się, że możemy przysłużyć się Poznaniowi; inwestycja nie będzie bezpośrednio służyć osiedlu powstającemu w rewitalizowanej Starej Rzeźni, ale wszystkim mieszkańcom miasta.
Budowany przez Vastint kolektor będzie miał łączną kubaturę ponad 720 m³, co odpowiada objętości dużego basenu pływackiego na "Chwiałce". Kolektor nie będzie jednak nigdy w pełni zapełniony wodą, ponieważ jego głównym zadaniem jest efektywne odprowadzanie nadmiaru deszczówki spływającej w czasie ulew i burz z ulic Starego Miasta.
Kolektor umieszczony jest w wykopie o głębokości 7 metrów. Ze względu na wyjątkowo wysoki poziom wód gruntowych (najwyższy w Polsce od 11 lat), budowa jest skomplikowana technicznie, a sam kolektor posadowiony został na palach. Po zakończeniu realizacji zostanie przykryty ziemią oraz nawierzchnią nowej ulicy (tzw. Nowej Bóżniczej), która łączyć będzie istniejące dziś ulice: Bóżniczą z Północną. Budowa nowej arterii to kolejna inwestycja planowana przez Vastint
w związku z rewitalizacją Starej Rzeźni.
Inwestycję realizuje na zlecenie Vastint firma AARSLEFF, która działa w Polsce od prawie 30 lat i specjalizuje się w najtrudniejszych i specjalistycznych robotach geotechnicznych, hydrotechnicznych oraz pracach związanych z bezwykopową renowacją sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Zakończenie inwestycji, rozpoczętej na początku bieżącego roku, planowane jest na jego koniec.
Zobacz również

Kobiety chcą się uczyć AI. Trwa 7. edycja Uniwersytetu Sukcesu prowadzonego przez Fundację Digital...

VII edycja Uniwersytetu Sukcesu wystartowała!

Jesteśmy najlepszą jednostką obsługi inwestorów w Polsce!
